Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Branża automotive typowo „męskim światem”? Nic bardziej mylnego!

Stereotypowo branża motoryzacyjna jest uznawana za „męski świat”, nie jest również pierwszym wyborem kobiet pod kątem potencjalnego miejsca zatrudnienia. Jednak czy aby na pewno?

A co łączy wycieraczki, oznakowanie pasów ruchu, kierunkowskazy, światła hamowania i lusterka wsteczne? To, że są to wynalazki stworzone przez pionierki motoryzacji! O tym, że motoryzacja nie jest domeną wyłącznie mężczyzn, skutecznie przekonuje również jeden z liderów tej branży.

Kobiety siłą napędową branży automotive

Dziewięć zakładów produkcyjnych, dwa centra badawczo-rozwojowe, ponad 6000 osób zatrudnionych w Polsce, z czego 40% stanowią kobiety, które można spotkać praktycznie na każdym szczeblu organizacji – od pracownic produkcyjnych przez stażystki, specjalistki i inżynierki aż po kierowniczki działów i członkinie zarządu (dodajmy, że ponad 400 kobiet obejmuje stanowiska managerskie!). Tak właśnie prezentuje się Faurecia w liczbach.


Gdzie znaleźć oferty pracy?

Odwiedź naszą stronę karierową: 

https://karierafaurecia.pl/

Zapraszamy także do śledzenia informacji na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/FaureciaPolska/


Kobiety od lat odgrywają w tej firmie ważną rolę i stanowią jej silny filar, ponieważ wprowadzają innowacyjne i skuteczne rozwiązania, zdobywają wiele prestiżowych nagród za swoje osiągnięcia, a przede wszystkim potrafią pogodzić kilka ról życiowych jednocześnie.

Różnorodność jest siłą!

Hasło „Różnorodność jest siłą” nie bez powodu jest jednym z flagowych przekonań Faurecii, które w ogromnym stopniu wpływa na zrównoważony rozwój firmy.

Pod słowem „różnorodność” kryje się nie tylko płeć, ale również wiek, rasa, narodowość, niepełnosprawność, tło społeczne i akademickie oraz inne kwestie. Faurecia stawia na zróżnicowanie poprzez rekrutację, zarządzanie karierą i tworzenie warunków pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb.


Dlaczego różnorodność jest tak ważna?

Wyniki badań mówią, że:

  • 67% osób szukających pracy (na 1000 respondentów) zwraca uwagę na różnorodność zespołu już na etapie oceny oferty pracy,
  • różnorodność to większa inspiracja, kreatywność i zaangażowanie,
  • chociaż zespoły jednolite są skuteczne, te cechujące się większą różnorodnością mają wyższą efektywność.


Faurecia już od 2019 r. realizuje w Polsce założenia globalnego programu Gender Diversity, którego celem jest promowanie różnorodności płci. Jest on również wyrazem tego, że branża motoryzacyjna to odpowiednie miejsce dla kobiet. W ramach programu Faurecia organizuje wiele inicjatyw kierowanych w ich stronę. Są to m.in. Women Open House (globalne wydarzenie, w trakcie którego kobiety inżynierki, pracujące w Faurecii, mogły podzielić się swoimi historiami zawodowymi) czy Faurecia Women Summit (inicjatywa skierowana do liderek różnorodności – kobiet, które w swoich zakładach wykazują się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz inkluzywnej kultury pracy). 

Nasza firma zachęca również swoje pracownice do udziału w plebiscycie „Kobiece Twarze”. Organizowany od 2013 r. konkurs wspiera rozwój osobisty i zawodowy kobiet. To święto kobiecej przedsiębiorczości i równości w biznesie. Podczas tegorocznej edycji konkursu Katarzyna Jońca-Grzelak, mistrzyni produkcji w zakładzie Faurecia Wałbrzych Akcesoria, zajęła trzecie miejsce w kategorii „Profesjonalistka w dużym przedsiębiorstwie”, a firma Faurecia otrzymała nagrodę „Diversity Leader” za rok 2020.

Faurecia nieustannie stawia na rozwój osobisty pracowników: zapewnia spotkania z mentorami i psychologami oraz szkolenia z rozwoju umiejętności liderskich.

Kariera (nie)zależna od płci

Ogromnym wyzwaniem, z jakim mierzy się sektor automotive (a także inne branże, m.in. przemysłowa i techniczna), jest pozyskanie do pracy kobiet, które obejmą stanowiska inżynierskie lub techniczne. Wydaje się, że problem ten nie tkwi tylko w ugruntowanej przez stereotypy niechęci kobiet do pracy w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z raportem „Kobiety na Politechnikach 2022”, źródłem tych trudności może być także fakt, że niewiele kobiet decyduje się na wybór uczelni technicznych. W 2021 r. stanowiły one ok. 35% studentów politechnik, a średnia na kierunkach związanych z branżą automotive była jeszcze niższa: inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych – 12%; automatyka przemysłowa i robotyka – 7%, pojazdy samochodowe – 4%.

Jako firma chcemy zmieniać taki stan rzeczy, dlatego współpracujemy z uczniami szkół średnich i techników, by od początku planowania przez nich drogi zawodowej promować kierunki techniczne wśród młodych kobiet.

Studentki, studentów i świeżo upieczonych absolwentów zachęcamy natomiast do udziału w naszym programie stażowym „Fabryka Młodych Talentów”. Poszukujemy osób chętnych do rozwijania swoich umiejętności i wiedzy w gronie branżowych specjalistów.

Staż „Fabryka Młodych Talentów”

– w jednym z wybranych działów badawczo-rozwojowych w centrach R & D (Research & Development), które mieszczą się w Grójcu i Wałbrzychu. Studenci i absolwenci kierunków technicznych mogą aplikować do działów Walidacji i Testów, Konstrukcji, Prototypowni, Inżynierii Produkcji oraz Projektowania i Rozwoju.

 

Podczas stażu w centrum R & D nasi podopieczni w praktyce nauczą się:

  • przeprowadzać walidację i rozwijać dany produkt, np. fotel samochodowy;
  • wykonywać w programie Catia konstrukcje elementów wnętrza samochodowego;
  • przygotowywać i wykonywać projekt prototypów mechanizmów, struktur i kompletnych foteli samochodowych;
  • realizować testy zderzeniowe w wirtualnej rzeczywistości, a także testy rzeczywiste na fotelach samochodowych i poduszkach powietrznych;
  • współpracować z klientami marek premium z branży motoryzacyjnej.

 

– w jednym z dziewięciu zakładów produkcyjnych (w Grójcu, Wałbrzychu, Jelczu-Laskowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Legnicy) w obszarze wytwarzania technologii produkcyjnej w działach Produkcji, Automatyki, Technologii, Logistyki, Jakości, FES i BHP. Na stażu w zakładzie produkcyjnym można poznać m.in. zagadnienia związane z automatyką i programowaniem robotów przemysłowych, doskonaleniem i monitorowaniem efektywności procesów produkcyjnych oraz wdrażaniem nowych produktów, maszyn i linii produkcyjnych.

 

– w obszarach wspierających pracę zakładów produkcyjnych, w tym

w działach: Prawnym, Transportu, Zakupów, Finansów lub HR.

 


„Korporacje powinny być otwarte na pracowników i nie narzucać z góry podziałów ze względu na płeć. Kobiety znakomicie radzą sobie na każdym polu. Branża motoryzacyjna chętnie zatrudnia panie z wykształceniem wyższym, technicznym i inżynieryjnym, które w niczym nie ustępują panom, a wręcz mają większą cierpliwość do wyjaśniania i tłumaczenia pewnych kwestii. Jest to wartość, którą do firmy wprowadzają kobiety”.

Urszula Maurice 
lider zespołu planistów

 


„Faurecia ma wiele do zaoferowania i może pomóc nam obrać odpowiednią ścieżkę kariery. Nasza kadra zarządzająca jest otwarta na rozwój kompetencji pracowników, dlatego wewnątrz organizacji prowadzone są liczne szkolenia i warsztaty, które doskonalą nasze umiejętności”.

Barbara Jakubowska
młodsza planistka produkcji

 


„Praca w branży motoryzacyjnej daje mi dużo satysfakcji i radości. Jest przede wszystkim inspirująca, ponieważ produkty, które robimy, będą stosowane w przyszłości. Jako magister inżynier elektryk uznaję pojazdy użytkowe za bardzo interesujące produkty, zwłaszcza że rozwijają się one intensywnie pod względem elektryki i elektroniki, dlatego staram się stale dokształcać i być na bieżąco. Lubię swoją pracę, ponieważ mój pracodawca stawia na rozwój swoich pracowników”.

Magdalena Koprowska
inżynier elektryk

 


„Przez 11 lat pracowałam na produkcji i współpracę z mężczyznami oceniam bardzo dobrze. Na każdym etapie pracy zauważalne było ich odmienne podejście do wielu kwestii. To, jak inaczej reagują, postrzegają i wykonują powierzone im zadania. Różnorodność pozwala nam porównywać nasze doświadczenia i wypracowywać najlepsze rozwiązania z możliwych. Zwiększa naszą kreatywność i bezpośrednio wpływa na działalność firmy”.

Katarzyna Zborowska
supervisor produkcji prototypów

 


„W Faurecii najbardziej cenię to, że od przeszło 5 lat doświadczam w niej nowych, niełatwych wyzwań, przez co jest ona dla mnie niezwykle fascynująca. Ta różnorodność zadań, która pojawia się w mojej codziennej pracy, powoduje, że stale poszerzam swoją wiedzę na wielu płaszczyznach”.

Klaudia Bojemska 
młodsza planistka produkcji