Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Branża IT rośnie w siłę

Stabilne zatrudnienie i atrakcyjne zarobki czekają na tych wszystkich, którzy zdecydują się na pracę w branży IT. To jeden z najlepiej i najszybciej rozwijających się segmentów rynku pracy. Już teraz daje zatrudnienie 400 tys. osób i nie zamierza na tym poprzestać.

Na koniec 2012 roku w Polsce funkcjonowało 8,5 tys. firm z branży IT, które generowały 400 tys. miejsc pracy. Najwięcej było ich w Warszawie. Z raportu „Kariera w IT” przygotowanym przez Computerworld wynika, że stolica polski jest także stolicą branży informatycznej. Zaraz za nią uplasowały się trzy inne miasta: Kraków, Wrocław i Poznań. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać Katowice. Dobrą lokalizację na Śląsku widzą dla siebie szczególnie firmy z niemieckim kapitałem. Z danych Computerworld wynika, że rynek IT w naszym kraju rośnie znacznie szybciej niż cała gospodarka – aż o niemal 9 proc. w 2012 roku. Autorzy raportu zapowiadają też jej dalszy rozwój. Zapotrzebowanie na usługi IT jest coraz większe, a najbardziej perspektywicznymi trendami w informatyce będą, zdaniem specjalistów, aplikacje na urządzenia mobilne oraz usługi świadczone w modelu cloud computing.

 

Pracownicy pilnie poszukiwani

 

Szybki rozwój branży IT oznacza stałe zapotrzebowanie na nowych pracowników. Od lat mówi się o niedoborze na rynku pracy specjalistów z branży informatycznej, a według szacunków, w najbliższych latach ten niedobór jeszcze się pogłębi. Z raportu firmy Antal International wynika, że informatycy w Polsce nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a ich pensje są porównywalne do wynagrodzeń w Berlinie czy Londynie. – Zatrudnienie w sektorze IT systematycznie rośnie. Na podstawie obserwacji rynkowych i badań spodziewamy się, że zapotrzebowanie na pracowników w branży IT w najbliższym czasie będzie nadal rosło. Polska jest jednym z największych rynków IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasz rynek jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych korporacji. Wiele międzynarodowych firm swoje centra badawczo-rozwojowe lokuje właśnie w Polsce. To kolejny czynnik wskazujący, że zapotrzebowanie na pracowników w IT powinno nadal rosnąć – uważa Aneta Kudrel, Team Leader IT w firmie doradztwa personalnego People. Tego samego zdania jest Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków z Work Service S.A. – Branża IT przoduje w zakresie permanentnych rekrutacji na stanowiska specjalistyczne. Prognozujemy, że ta tendencja będzie się utrzymywać i w przyszłym roku wzrost zatrudnienia w tym sektorze wyniesie ponad 25 proc. – mówi.

 

Praca od zaraz

 

O pracę nie powinni się martwić… Więcej w grudniowym inżynierskim wydaniu Eurostudenta – szukaj na swojej uczelni lub na www.eurostudent.pl w e-wydaniu.