Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Budowanie domów tańsze do 2012 roku?

Rząd zastanawia się nad możliwością przedłużenia okresu obowiązywania ustawy, dzięki której osoby samodzielnie budujący lub remontujący własne mieszkania mogą odzyskać część kosztów związanych z podatkiem VAT na materiały budowlane – czytamy w portalu Gazeta.pl.

Według obecnie obowiązujących przepisów różnicę pomiędzy 22% a 7% stawką podatku na większość materiałów budowlanych, urzędy skarbowe miały zwracać tylko do końca tego roku. Od przyszłego roku koszty samodzielnej budowy domów i mieszkań wzrosłyby więc w sposób znaczący i zdecydowanie bardziej opłacałoby się kupować je od deweloperów. Ci, będą bowiem objęci definicją budownictwa społecznego, która zapobiega podwyżce podatku od 2008 roku.

Rząd zastanawia się, czy nie przedłużyć zatem do 2012 roku obowiązujących przepisów i umożliwić indywidualnym inwestorom możliwości odzyskania wydatków z tytułu zwiększonego VAT. Na razie jest to tylko propozycja, ale jak powiedziała przed miesiącem wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska ta propozycja będzie poważnie rozważana.

Źródło: Gazeta.pl za PAP, 11.05.2007