Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Budownictwo – branża z przyszłością

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości, nowe inwestycje drogowe i kolejowe – to wszystko sprawia, że budownictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się branż w Polsce. Warto zainteresować się nią, planując karierę. Pracodawcy przyciągają kandydatów atrakcyjnym wynagrodzeniem, benefitami pozapłacowymi oraz jasno wytyczoną ścieżką kariery.

Jak wynika z najnowszej edycji badania „Plany Pracodawców”, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, niemal 4 na 10 polskich pracodawców planuje wzrost zatrudnienia. To naturalny trend, który obserwujemy w badaniu od kilku lat. Najczęściej zatrudniać zamierzają firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (57 proc.), budownictwa (45 proc.) oraz przemysłu (44 proc.). Czyni to budownictwo jedną z najbardziej atrakcyjnych branży dla kandydatów do pracy. Spostrzeżenia te pokrywają się z wynikami Barometru Zawodów 2019 opracowanego przez MRPiPS. Wynika z niego, że w tym roku najłatwiej będzie znaleźć pracę przedstawicielom branży budowlanej – ich niedobór na rynku jest największy.

Zacznij już na studiach

Warto rozważyć karierę w branży budowlanej. Nie tylko dlatego, że, przez wzgląd na ilość inwestycji, oferuje ciekawą pracę, pełną wyzwań, ale przede wszystkim jest otwarta na ludzi młodych, oferując im możliwość rozwoju i przygotowując dla nich ciekawą, jasno wytyczoną ścieżkę kariery. Warto związać się z branżą już na etapie studiów, korzystając z możliwości udziału w praktykach i stażach. To dzięki nim zyskuje się cenne kompetencje, umożliwiające dalszy rozwój. To też najlepsza droga, by uzyskać pierwsze stanowisko w tej branży. Warto, bo stawia się tu na wszechstronny rozwój pracowników, umożliwiając im zdobywanie kolejnych szczebli kariery. W wielu firmach kadra kierownicza w zdecydowanej przewadze składa się ze specjalistów wywodzących się bezpośrednio z firmy.

Poziomo i pionowo

W branży budowlanej awansuje się na dwa sposoby: poprzez poszerzanie zakresu obowiązków (awanse poziome) lub poprzez obejmowanie stanowisk wyższych hierarchicznie (awanse pionowe). Firmy z tego sektora inwestują w rozwój kadr, przygotowując dla pracowników bogate pakiety rozwoju osobistego i zawodowego. W tym celu regularnie organizują lub zapewniają zewnętrzne szkolenia zawodowe czy kursy językowe. Firmy umożliwiają też podjęcie studiów. Podczas zajęć pracownicy dokształcają się w swoich dziedzinach lub zdobywają wiedzę z nowych obszarów, które mogą być wykorzystywane w ramach ich służbowych obowiązków.

Inwestuj w kompetencje

Trzeba jednak pamiętać, że pracodawcy z tego sektora przykładają też dużą wagę do kompetencji miękkich. Liczy się kreatywność, determinacja w dążeniu do celu, umiejętność organizacji i realizacji zadań w określonym czasie, umiejętność wyznaczania priorytetów, umiejętność dobrej organizacji czasu pracy, odpowiedzialność, sumienność i zaangażowanie w realizację powierzonych zadań, komunikatywność i otwartość w kontaktach interpersonalnych, umiejętności współpracy w zespole. Warto więc inwestować w te kompetencje jak najwcześniej. Każda taka inwestycja zwróci się z nawiązką.

Autor: Justyna Sobolak