Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Budżet studenta: Jak go zaplanować?

Studiujesz? Witaj w świecie, w którym wszystko dzieje się naprawdę. Serio. Naprawdę możesz odłożyć parę złotych na rozkręcenie pierwszego biznesu po studiach. Albo zastanawiać się co miesiąc, jak się wyżywić przed kolejnym przelewem, bo kolejny raz wydatki wymknęły się spod kontroli.

Możesz sobie pomóc na wiele sposobów, na początek proponujemy sześć. Starych, jak mikroekonomia, skutecznych i od lat ignorowanych przez większość. Mniejszość, która je stosuje zazwyczaj ma się o wiele lepiej.

Poznaj prawdę

Ile wydasz w tym miesiącu na jedzenie, mieszkanie, telefon imprezy, książki, kino? Spróbuj przewidzieć, a po miesiącu sprawdź, czy się udało. Zbieraj paragony, przeglądaj historię rachunku bankowego, kart. Zaprzyjaźnij się z arkuszem kalkulacyjnym. Tak, to jest pracochłonne i może trochę nudne, ale poświęcając odrobinę czasu i wysiłku dowiesz się, gdzie znikają Twoje pieniądze. Dysponując wiedzą, możesz podejmować decyzje i wydawać pieniądze lepiej. O wiele lepiej.

Budżet

Żyjesz w świecie, w którym wydatki można podzielić na konieczne, potrzebne i możliwe do uniknięcia. W tym świecie pieniądze czerpiesz z kilku źródeł: pewnych (rodzice, stypendium, praca) i okazjonalnych (prezent lub ekstra zarobek). Dopasuj jedne do drugich: z pewnych źródeł finansuj przede wszystkim to, bez czego się nie obejdziesz: mieszkanie, leki, jedzenie, Internet, telefon. Za imprezy i chwile szaleństwa płać tym, co Ci zostanie po  wyrównaniu koniecznych rachunków. Unikniesz niepewności, pożyczek, kombinowania.

Oszczędzaj

Studia potrwają kilka lat. W tym czasie wiele się wydarzy i nie zawsze będą to sprawy przyjemne. Od czasu do czasu coś może pójść nie tak, jak dzisiaj planujesz: stracisz pracę, uczelnia zmieni zasady przyznawania stypendiów, rodzice nie dadzą rady przelać comiesięcznego wsparcia. Przygotuj się: odkładaj choćby kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Komfort i spokój, jakie da Ci świadomość, że masz pod ręką własne pieniądze, które pozwolą Ci przetrwać miesiąc lub kilka bez żadnych zarobków jest bezcenna.

Przewiduj

Tanie bilety lotnicze i kolejowe są rzeczywiście tanie, jeśli kupujemy je z wyprzedzeniem. To samo dotyczy wycieczek, kursów, koncertów i wielu innych zakupów. W życiu nie wszystko można przewidzieć, ale wyjazdy do domu, wakacje, wypady za granicę warto planować z wyprzedzeniem. Spontaniczne akcje mają swój urok, za który trzeba… dopłacić.

Więcej znaczy taniej

Kupuj z przyjaciółmi. Produkty w większych opakowaniach są zauważalnie tańsze. Sprawdź, ile kosztuje 100 ml Twojego ulubionego napoju w butelce o pojemności 0,3 0,5 1 i 2 litrów. Podobnie jest z proszkiem do prania i skarpetami. Nie potrzebujesz 100 saszetek herbaty? Wybierzcie duże opakowanie i podzielcie między cztery osoby.

Zmieniaj przyzwyczajenia

Od miesięcy lub lat kupujesz w tym samym sklepie, te same produkty. Korzystasz z usług jednego banku, operatora telefonii komórkowej, dostawcy Internetu. Być może dawno temu wybrałeś najlepszą ofertę, najtańszy sklep, najfajniejszą markę. Nie przestawaj szukać, bo to, co było doskonałe i tanie wczoraj, dzisiaj może się okazać przepłacone i nieco anachroniczne. Sprawdzaj oferty, szukaj promocji i okazji, nie bój się zmian. I czytaj. Dużo i dokładnie: regulaminy, umowy, zobowiązania. Tak, są nudne i trudne do zrozumienia, ale trzeba przez nie przebrnąć, bo szukasz dobrej okazji, żeby zaoszczędzić.

pk, foto shutterstock