Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Bydgoszcz centrum Galaktyki

Dziesięć tysięcy fanów, prawdziwy Darth Vader i Bydgoszcz jako centrum Galaktyki – tak najkrócej można podsumować zakończony w niedzielę StarForce 2010. Na jeden dzień Centrum Kongresowe „Opera Nova” i Wyspa Młyńska zamieniły się w stolicę miłośników Gwiezdnych Wojen. Opinie fanów z całej Polski są jednogłośne – w ten weekend Moc była w Bydgoszczy.

To niesamowite, jak wiele osób do nas przyjechało – mówi Rafał Frąckiewicz, koordynator zlotu z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. – Już około godziny 13 zanotowaliśmy ponad pięć tysięcy osób, by wieczorem przekroczyć magiczną liczbę dziesięciu tysięcy zwiedzających, z czego się bardzo cieszymy!
 
Imprezę zainicjowała okazała parada, podczas której miłośnicy Star Wars, maszerujący ulicami Bydgoszczy, prezentowali tłumom bydgoszczan i turystom efektowne kostiumy swoich ulubionych bohaterów. Warto tutaj dodać, że oprócz fanów ze wszystkich zakątków Polski, w Bydgoszczy pojawili się także pasjonaci z Czech i Włoch.
 
Główną atrakcją StarForce była niewątpliwie osoba Davida Prowse’a, filmowego Dartha Vadera. Imponującego posturą aktora przywitały gromkie brawa, a sam zainteresowany barwnie opowiadał o kulisach pracy na planie filmu. Warto odnotować, że na spotkaniu z Lordem Vaderem pojawiło się ponad czterysta osób, a drugie tyle obserwowało je na ekranach umieszczonych w korytarzach centrum kongresowego.
 
Ale StarForce 2010 to nie tylko spotkanie z odtwórcą roli Dartha Vadera, ale także moc innych atrakcji. Zwiedzający mieli możliwość przyjrzenia się m.in. modelom statków kosmicznych autorstwa braci Kulesza, wystawie komiksów, książek i innych eksponatów związanych ze światem Gwiezdnych Wojen, a także wziąć udział w interaktywnej grze i wcielić się w agentów Republiki, walczących z Imperium. Nad całością imprezy czuwał dwumetrowej wysokości Darth Vader, w całości ułożony z klocków.
 
– Po ubiegłorocznej edycji StarForce wiedzieliśmy, że na trzydziestolecie „Imperium kontratakuje” musimy przygotować coś, co sprawi, że każdy polski miłośnik Gwiezdnych Wojen będzie chciał do nas przyjechać. I  wtedy pojawiła się myśl – co by było, gdyby Imperium rzeczywiście kontratakowało, a na czele ofensywy stał sam Lord Vader? – mówił Rafał Frąckiewicz późnym wieczorem 11 września. – Jak widać pomysł się spodobał! W imieniu organizatorów chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim za przybycie oraz już teraz zaprosić na następny StarForce!
 
 
Organizatorami StarForce 2010 była Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta Bydgoszcz, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przy współpracy Bydgoskiego Fanklub Star Wars i Toruńskiego Imperium Star Wars oraz członków Legionu 501 (Polish Garrison) i Rebel legionu (Eagle Base). Patronat nad imprezą sprawował Polska Organizacja Turystyczna.
 

StarForce 2010 współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

FOT. ROBERT SAWICKI/UM BYDGOSZCZ