Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Cały świat w Krakowie -– 89 filmów w 3 konkursach 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Selekcjonerzy 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednej z najstarszych europejskich imprez filmowych, zakończyli pracę i poznaliśmy listę tytułów zakwalifikowanych do konkursów jubileuszowej 50. edycji Festiwalu, który odbędzie się w dniach 31 maja – 6 czerwca.

W trzech konkursach wystartuje 89 filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych. Będą rywalizować o Złoty Róg (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych), o Złotego Smoka (międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych) oraz o Złotego Lajkonika (konkurs polski). Konkursowe filmy zostały wybrane z ponad 2000 zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów oraz spośród filmów dostrzeżonych na międzynarodowych festiwalach. Wyboru dokonała 11-osobowa – podzielona na trzy zespoły -, Komisja Selekcyjna, która pracowała pod kierunkiem Krzysztofa Gierata, Dyrektora Festiwalu, który czuwa nad całokształtem programu imprezy.
 
Tradycyjnie większość filmów konkursowych pochodzi z Europy – prym wiodą „mocne filmowo” Niemcy, Francja i Wielka Brytania oraz zawsze mile w Krakowie widziane utwory z Europy Środkowej i Wschodniej. Swoją reprezentację w konkursach ma Skandynawia oraz południowe ciepłe kraje, łącznie z Izraelem, któremu w tym roku poświęcona będzie także specjalna sekcja pozakonkursowa „Focus on Israel”. W szranki staną także filmy z bardziej odległych zakątków świata jak Gruzja, Singapur, Kambodża, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Argentyna, Brazylia czy Australia.
 
„Żartujemy, że z listą naszych filmów konkursowych w ręce można spokojnie zabierać się do rysowania mapy świata – mówi Barbara Orlicz – Szczypuła, Dyrektor Biura Programowego – Oczywiście kraj pochodzenia nie jest kryterium jakości filmu, ale cieszą nas te egzotyczne perełki, bo niejednokrotnie prezentują odmienną od europejskiej perspektywę na życie i sztukę, a jednocześnie czynią z Krakowskiego Festiwalu imprezę prawdziwie międzynarodową.”
 
W konkursie dokumentalnym znalazły się dwie ekskluzywne dziesiątki tytułów, w których przewija się m.in. motyw skomplikowanych związków rodzinnych jak w filmie „Życie jest gdzie indziej” („Beyond This Place”), w którym reżyser usiłuje zrozumieć swego ojca, zdeklarowanego hippisa. Inne podejmują problem trudnych relacji między światem świeckim a religijnym. „Jestem Lilith” („As Lilith”) to opowieść o matce walczącej o prawo do kremacji zmarłej tragicznie córki. „Islam jest cool” („New Muslim Cool”) to z kolei historia byłego dilera narkotyków i rapera, który zakłada rodzinę i przechodzi na islam. Rodzinne jest także poszukiwanie przedwojennego skarbu w łódzkiej kamienicy. „Dwa Rembrandty w ogrodzie” Jerzego Śladkowskiego wzbudzą zapewne salwy śmiechu wśród festiwalowej publiczności.
W konkursie krótkometrażowym zaskoczą fabuły reprezentujące kino gatunkowe, jak czarny thriller „Niebieski autobus” („The Blue Bus”), czy absurdalna „Alicja w krainie czarów” (“Alice au pays s’émerveille”) z Emirem Kusturicą w obsadzie! Dyskusje wzbudzą dokumentalne animacje, a wśród nich „Nie zapomnij!” („Don’t Forget!”) nestora australijskiej animacji, urodzonego w Krakowie Yorama Grossa, czy „Tussilago”, szwedzki film powracający do czasów terroru spod znaku Frakcji Czerwonej Armii. Inny rodzaj animacji, wrażliwej na zjawiska naszej cywilizacji, reprezentuje nagrodzona Oscarem „Logorama” francuskiego kolektywu reżyserskiego, która twórczo przekuwa codzienny oczopląs ludzi żyjących w świecie marek i metek we frapującą opowieść filmową. Oscarowy klimat podtrzyma wzbudzający podziw precyzją i techniką realizacji „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego, nominowanego do nagrody Akademii za „Katedrę”, która w 2003 roku w Krakowie zdobyła także Srebrnego Smoka.
 
Do wyraźnej zmiany warty doszło w polskim dokumencie. W tym roku nie znajdziemy filmów naszych klasyków, a powoli zaczynają dominować niedawni debiutanci. Tomasz Wolski, ubiegłoroczny laureat Nagrody Publiczności za film „Szczęściarze” zaprezentuje 2 filmy: „H2O” oraz „Pomału”. Rywalizował sam ze sobą będzie także Marcin Koszałka, twórca nierozerwalnie kojarzony z Krakowskim Festiwalem Filmowym, którego 2 dokumenty oscylujące wokół tematyki eschatologicznej („Deklaracja nieśmiertelności oraz „Ucieknijmy od niej”) zakwalifikowały się do konkursów. Paweł Łoziński, który „Chemią” wywalczył sobie w ubiegłym roku Srebrnego Lajkonika przywiezie do Krakowa refleksyjną „Inwentaryzację”.
Krakowski Festiwal Filmowy nie musi wprowadzać parytetów, reżyserki same torują sobie drogę do sukcesu. Podczas 50. edycji zobaczymy m.in. „Viva Maria!” nowy film Agnieszki Smoczyńskiej, laureatki Srebrnego Smoka 2008 za „Arię Diva”; poruszającą historię azjatyckich emigrantów, dla których Polska jest ziemią obiecaną – „Hanoi – Warszawa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz; czy też animowaną wariację na temat losu osławionych już berlińskich królików autorstwa Izabeli Plucińskiej i Anny Jadowskiej („Esterhazy”). Z nowymi filmami powrócą także Alina Mrowińska – laureatka Srebrnego Smoka 2003 („Obudzić Olę”) oraz Renata Gabryjelska, autorka ciepło przyjętego kilka lat temu „Janka”.
 
Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu znajduje się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl
 
Warto przy okazji odnotować, że strona internetowa Festiwalu zyskała nową oprawę graficzną oraz została uporządkowana jej struktura. Wprowadzony został podział, który czytelnie rozdziela treści przeznaczone przede wszystkim dla widzów od bardziej specjalistycznych informacji, którymi są zainteresowani przedstawiciele branży filmowej. Pełną funkcjonalność witryna uzyska w ciągu najbliższych tygodni.
 

– „Krakowski Festiwal Filmowy ciągle się rozwija i ewoluuje, te zmiany znajdują też swoje odbicie w Internecie – mówi Anna Ewa Dziedzic, rzecznik prasowy Festiwalu – Odświeżyliśmy naszą stronę internetową, jest klarowna i bardzo prosta jeśli chodzi o nawigację, a przez najbliższe tygodnie będzie na bieżąco informowała o programie imprezy i nadchodzących wydarzeniach. Aktualności festiwalowe można także śledzić na naszych kanałach w serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Blip czy Twitter”.