Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Centrum technologiczne Nokii w Krakowie planuje dalszy rozwój

Nokia kontynuuje rozwój centrum technologicznego w Krakowie, które w latach 2013-2014 podwoiło zatrudnienie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na najnowsze technologie dla sieci komórkowych. Obecnie Centrum R&D (badawczo-rozwojowe) Nokia Networks w Krakowie planuje utworzyć kolejne miejsca pracy dla inżynierów i programistów.

„Planujemy zatrudnić w tym roku ok. 100-150 nowych pracowników, “ mówi Krzysztof Persona, szef krakowskiego Centrum Nokii. „Poszukujemy specjalistów IT, programistów, entuzjastów gotowych tworzyć nowe technologie. Oferujemy zaś możliwość rozwijania umiejętności w międzynarodowym środowisku oraz pracy z najnowocześniejszym oprogramowaniem i sprzętem.”
 
Od 2011 roku krakowskie Centrum R&D wchodzi w skład Nokii, która przejęła dział sieci mobilnych firmy Motorola. Od tej pory Centrum stale się rozwija i poszerza zakres działania.Obecnie zatrudnia już ponad 500 specjalistów, którzy tworzą najnowsze, innowacyjne technologie dla mobilnych sieci operatorskich. Współpracują z innymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi Nokii na świecie oraz wieloma operatorami komórkowymi.

Nokia przewiduje, że w ciągu najbliższych 10 lat sieci telekomunikacyjne połączą miliardy urządzeń w inteligentne i programowalne systemy. Będzie to wymagało, miedzy innymi,stworzenia odpowiedniego systemu łączności dla tak ogromnej liczby urządzeń. Zgodnie ze swoja wizja rozwoju telekomunikacji bezprzewodowej, Nokia stawia na innowacje oraz R&D, aby sprostać szybko rosnącym wymaganiom użytkowników oraz zapotrzebowaniu operatorów na wysoko-przepustowe łącza bezprzewodowe, co jest w dużej mierze spowodowane rosnącą popularnością smartfonów oraz dostępu do usług wideo.

„Nasi specjaliści tworzą oraz testują oprogramowanie dla elementów sieci komórkowych 3G oraz 4G – LTE i LTE-Advanced, szczególnie dla stacji bazowych telefonii komórkowej odpowiedzialnych za bezpośrednią komunikacje pomiędzy naszymi telefonami a siecią operatora, “ mówi Krzysztof Persona.
„Jesteśmy także zaangażowani w projekty telefonii komórkowej piątej generacji tzw. 5G. która wejdzie do użytku dopiero po 2020 roku i pozwoli na pokonanie ograniczeń stosowanych obecnie technologii, “ dodaje szef krakowskiego Centrum Nokii. 5G to technologia przyszłości, która pozwoli połączyć miliardy użytkowników oraz urządzeń. Będzie ona ewolucją wykorzystywanych obecnie standardów np. 4G – LTE/LTE Advanced, czy WiFi. W przyszłości 5G zapewni ogromną przepustowość i pojemność sieci, wysoką jakość usług i ich niezawodność. Obecnie jest we wstępnej fazie standaryzacji, badań i rozwoju, a komercyjne wdrożenie spodziewane jest dopiero po 2020 roku.
W Polsce Nokia Networks jest czołowym dostawcą infrastruktury i usług głównym operatorom komórkowym, a jego dwa centra technologiczne we Krakowie i Wrocławiu zatrudniają łącznie blisko 3000 inżynierów i programistów, pracujących nad najnowszymi technologiami sieci radiowych i wspomagających operatorów z całego świata. Centra R&D Nokii tworzą największą instytucję badawczo-rozwojową w branży ICT – technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w Polsce i mogą pochwalić się jednymi z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie.


O firmie Nokia

Nokia Networks jest światowym ekspertem w dziedzinie mobilnej transmisji szerokopasmowej. Znajdujemy się w ścisłej czołówce każdej generacji technologii mobilnej – od pierwszego na świecie połączenia w sieci GSM, po pierwsze połączenie w sieci LTE. Nasi specjaliści tworzą nowe rozwiązania i funkcjonalności dla sieci operatorskich dostarczając najbardziej wydajne sieci komórkowe na świecie, wiedzę umożliwiającą maksymalne zwiększenie ich wartości oraz usługi, dzięki którym wszystkie te elementy perfekcyjnie ze sobą współpracują. inwestuje w technologie umożliwiające komunikowanie się miliardów urządzeń na całym świecie. Działalność firmy skupia się na trzech obszarach biznesowych: oprogramowanie, sprzęt oraz usługi dla infrastruktury sieciowej, które dostarczane są poprzez dział Nokia Networks; inteligentne systemy lokalizacyjne dostarczane przez HERE oraz rozwój zaawansowanych technologii i ich licencjonowanie, którymi zajmuje się dział Nokia Technologies. Każdy z wymienionych działów jest liderem w swojej dziedzinie.

Więcej informacji:
http://networks.nokia.com/
http://company.nokia.com

http://nokiakrakow.pl/