Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Chcesz pożyczyć pieniądze? Zrób to mądrze i bezpiecznie

Polskie i światowe badania pokazują, że młodzi ludzie nie wiedzą zbyt wiele o finansach i trudno im oceniać swoją sytuację finansową. Wybierają dostępne, ale nierzadko niekorzystne oferty kredytów lub pożyczek. Jak się przed tym ustrzec?

„Chcę to mieć” i „Muszę to mieć”

Na początek odpowiedzmy sobie na pytania: Czy aby nie jesteśmy zbyt rozrzutni? Zakupy są dla nas pocieszeniem lub nagrodą? Kupujemy, bo nieustająco chcemy mieć coś lepszego lub modniejszego, a kiedy brakuje nam pieniędzy, pożyczamy je? Stop! Zastanówmy się, czy rzeczywiście rzecz lub plan, na które chcemy pożyczyć pieniądze, są nam niezbędne do życia?
Jeśli tak, to pamiętajmy, że każdą decyzję o kredycie lub pożyczce powinniśmy podjąć po przeanalizowaniu sytuacji finansowej i uświadomieniu sobie, że nie możemy pożyczyć więcej niż jesteśmy w stanie spłacać. Przeliczmy też, czy po odliczeniu rachunków wysokość raty będzie dostosowana do naszego budżetu

Bezpieczny wybór

Sprawdźmy, czy firma, z której usług chcemy skorzystać, jest zarejestrowana w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych przy KNF. Możemy to zrobić na stronie www.knf.gov.pl

Umowa to podstawa

Musimy czytać umowy przed ich podpisaniem – to ABC funkcjonowania na rynku finansowym. Domagajmy się wyjaśnień, jeśli coś jest dla nas trudne. Z badania „Barometr Providenta” wynika, że 72 proc. konsumentów, którzy mieli wątpliwości związane z umową, poprosiło o dodatkowe wyjaśnienia przedstawiciela firmy. Niestety 16 proc. przyznało, że podpisało dokument, pomimo tego, że nie wszystko było dla nich zrozumiałe.
Pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się zarówno z zapisami w umowie, jak i formularzem informacyjnym, zawierającym wyszczególnienie kosztów pożyczki. Najważniejsze, abyśmy wiedzieli, ile pieniędzy będziemy musieli zwrócić, aby spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Sytuacja awaryjna

Może się zdarzyć taki moment, że spóźnimy się ze spłatą raty zaciągniętej pożyczki. Już na etapie podpisywania umowy warto upewnić się, jak wybrana przez nas instytucja finansowa zareaguje, jeśli to się wydarzy. Szukajmy na rynku takich firm, które zaoferują nam wsparcie w przejściowej, trudnej sytuacji finansowej.

Pamiętaj!

Bądź przekonany, że pieniądze, które chcesz pożyczyć, są ci absolutnie potrzebne.

  • Sprawdź instytucję finansową, w której chcesz zaciągnąć zobowiązanie.
  • Szczegółowo przeczytaj umowę i wyjaśnij wszystkie wątpliwości.
  • Upewnij się, ile pieniędzy będziesz musiał zwrócić.
  • Ustal najlepszą dla Ciebie datę spłaty miesięcznych rat.
  • Przeanalizuj swoją sytuację finansową.