To tytuł nowej, a zarazem poprzedzającej chronologiczne wydarzenia debiutanckiej ksiązki Zbigniewa Masternaka – Niech żyję wolność.
Masternak, to nie tylko młody ale i bardzo ambitny pisarz, który w przeciągu roku wydał już drugą, świetnie skonstruowaną powieść o młodzieńczych latach swojego życia, spędzonych na wsi. Niewątpliwie czas spędzony w regionie Gór Świętokrzyskich miał ogromny wpływ na dalsze życie bohatera, zwłaszcza, że wierzenie ludowe, legendy są jedyną pamiątką jaką przekazuje mu ojciec – tytułowy Chmurołap.
Pochodzący z Piórkowa 28- letni pisarz stara się zwykłą codzinenność jak najlepiej, najdokładniej przedstawić, starając się pominąć jak najmniej, czasem błahych i mało istotnych sytuacji. W Chmurołapie będącej jednocześnie pierwszą z pięciu części jego cyklu powieściowego Królestwo, opowiada o swoim dzieciństwie oraz dorastaniu. Swojego bohatera umieszcza na pograniczu dwóch światów – realnej rzeczystości i legend przekazywanych przez ojca. Kreowanie własnego królestwa, uważana obserwacja wydarzeń towarzyszących mu na codzień zostaje podana czytelnikowi wraz ze szczyptą ironii, a także groteski, ukazując oblicze polskiej wsi.
Masternak dokonał rzeczy na pozór niemożliwej w temacie dorastania i dojrzewania – nowatorstwa.
(Zysk i Sk-a)