Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Chopin w Palladium

8 listopada 2009 roku Palladium dołączy do listy miejsc, w których brzmieć będzie muzyka… Fryderyka Chopina.

Zagości tu ona aż do 6 grudnia 2009 roku. A 13 grudnia, na zakończenie całego cyklu Warszawa w czasach Fryderyka Chopina, zabrzmi w Hybrydach. Podążając na koncerty chopinowskie w Palladium i Hybrydach słuchacze będą mogli wciąż oglądać istniejące tu od lipca słynne 50-metrowe graffiti, poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Czyżby na kulturalnej mapie Warszawy przy ulicy Złotej tworzyło się nowe chopinowskie miejsce?
 
Po tym, jak 17 października 2009 roku wspominać będziemy 160 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, chwilę przed nadchodzącą 200 rocznicą jego urodzin, od 8 listopada do 13 grudnia w Sali Widowiskowej Palladium i Hybrydach odbędzie się cykl koncertów i wydarzeń pod wspólnym hasłem: „Warszawa w czasach Fryderyka Chopina”.
 
Przez sześć niedziel, aż do 13 grudnia, w Sali Widowiskowej Palladium odbędzie się cykl koncertów – recitali chopinowskich pod wspólnym tytułem „Mistrz i uczeń”. Zagrają wybitni polscy pianiści: Marek Drewnowski, Edward Wolanin, Karol Radziwonowicz, Katarzyna Jankowska, Bronisława Kawalla i Ewa Pobłocka, znani z doskonałych interpretacji dzieł Fryderyka Chopina. Obok nich wystąpią młodzi, nieznani szerszym kręgom pianiści, w wielu wypadkach ich uczniowie. Dla każdego z nich wspólny koncert z Mistrzem to niezwykłe i rzadkie przeżycie. A także możliwość promocji talentu. Jak brzmieć będą mazurki, preludia, etiudy, nokturny, ballady i inne miniatury Fryderyka Chopina w tym niezwykłym dla muzyki klasycznej miejscu – tak bliskim Filharmonii Narodowej? Przekonać się o tym będzie mogło wielu Warszawiaków i turystów spoza stolicy. Sala Palladium pomieści bowiem podczas każdego z koncertów aż 650 słuchaczy – o czym zapewnia organizator cyklu: Fundacja „Universitatis Varsoviensis”.
 
Ale to nie wszystko. Jednym z najważniejszych wydarzeń, realizowanych pod hasłem „Warszawa w czasach Fryderyka Chopina” będzie wystawa prezentowana we foyer Palladium, jako zderzenie wielu wizji na temat Fryderyka Chopina. Centralnym punktem wystawy będą obrazy z cyklu „Chopinowi Duda-Gracz”, czyli malarska interpretacja dzieł Fryderyka Chopina prof. Jerzego Dudy-Gracza. Prace powstałe w latach 1999-2003 tworzą największy cykl w historii polskiego malarstwa po 1945 roku. Każdy z utworów Fryderyka Chopina posiada w tym cyklu swój własny obraz, a w przypadku większych form muzycznych – każda z jego części. Cykl składa się z serii prac akwarelowo-temperowych („Etiudy”, „Preludia”, „Pieśni”), olejnych (wszystkie pozostałe formy muzyczne) oraz całunów symbolizujących utwory zaginione.
 
Istotny element wizualny całego projektu stanowią printy murala, który w lipcu tego roku powstał w hołdzie Chopinowi, na murze otaczającym Pałac Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej, u wylotu tunelu ul. Złotej. Nuty, klawisze fortepianu i kobiety-muzy, które inspirowały kompozytora, tworzą ten niezwykły mural, inspirowany twórczością Fryderyka Chopina. Jego autorami są trzej znani i cenieni w Polsce i za granicą grafficiarze, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych: Elomelo, Chazme oraz Sepe.
 
Na zakończenie cyklu, 13 grudnia, do tego wizualnego chopinowskiego dyptyku dołączy też prezentacja twórczości dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia). Prace – realizowane różnorodnymi technikami plastycznymi – to obrazki Warszawy z czasów Fryderyka Chopina. Dzięki nim odbiorcy wystawy będą mogli odbyć niezwykłą podróż w czasie – do ludzi, uliczek, parków, kamienic, kawiarenek, szkół, kościołów i Uniwersytetu Warszawskiego z XIX-wiecznej Warszawy.
 
 
Chopin w Palladium
Warszawa w czasach Fryderyka Chopina
8 listopada – 13 grudnia 2009, Palladium, Hybrydy