Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ciekawa praca w branży motoryzacyjnej

Inżynierowie wielu specjalizacji znajdują zatrudnienie w branży motoryzacyjnej. Sektor oferuje ciekawą pracę i wiele możliwości rozwoju w kraju i za granicą. O tym, jakie umiejętności są szczególnie cenione przez pracodawców, o wyzwaniach dużej korporacji oraz o tym, na co należy zwracać uwagę, szukając pierwszej pracy, opowiada Monika Suchańska, Specjalista ds. Human Resources Centrum Inżynieryjnego w Częstochowie.

Tytuł absolwenta uczelni wyższej nie gwarantuje jeszcze dobrze płatnej pracy. Jakie umiejętności i kompetencje są według Ciebie kluczowe i ułatwiają absolwentom odnalezienie się na rynku pracy?

Niezmiernie ważna jest szeroko pojęta komunikatywność. Dużym atutem jest także otwartość i szczerość kandydata, gdy mówi wprost o swoich słabych i mocnych stronach, potrafi się pochwalić osiągnięciami. Zwracamy dużą uwagę na umiejętności związane z pracą w zespole. W korporacjach projekty często są podzielone na etapy, w których pracownicy współpracują ze sobą. Istotną cechą jest także logiczne podejście do rozwiązywania problemów i kreatywność w sytuacjach, kiedy coś idzie nie tak, jak zaplanowaliśmy. Podsumowując, stawiam na otwartość, komunikatywność, analityczny sposób myślenia i umiejętność rozwiązywania problemów. Doskonalenie tych umiejętności na pewno ułatwi odnalezienie się na rynku pracy.

Studenci jakich kierunków mogą szukać pracy w branży automotive?

Firma ZF TRW posiada Centra Inżynieryjne, w których zatrudniani są przede wszystkim kandydaci, którzy ukończyli uczelnie techniczne. Poszukujemy w szczególności absolwentów kierunków technicznych inżynierii oprogramowania, elektroniki, informatyki, mechaniki, automatyki i robotyki.

Jakie są perspektywy rozwoju w ZF TRW? Co mamy do zaoferowania nowym, mniej doświadczonym pracownikom?

W Centrum Inżynieryjnym istnieją ogromne możliwości rozwoju, zaczynając od wsparcia, jakie nowy pracownik dostaje w pierwszych miesiącach pracy, a kończąc na szkoleniach specjalistycznych, językowych, delegacjach w kraju i za granicą. Często inżynierowie są wysyłani do innych jednostek, aby dowiedzieć się, czym zajmują się osoby na równoległych stanowiskach, jak tam wyglądają podobne procesy. W trakcie takiego wyjazdu mają okazję poznać pracowników, z którymi organizowali wcześniej telekonferencje, dowiedzieć się jak żyją i często spędzić z nimi czas po pracy, odwiedzając ciekawe miejsca.

Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są nowoczesne technologie. Nasze produkty, nad którymi aktualnie pracujemy, będą wdrożone dopiero za kilka lat, więc tworzymy coś, co za dwa lub trzy lata pojawi się na drogach na całym świecie. Satysfakcjonująca jest sama świadomość, że pracujemy nad czymś innowacyjnym i wyjątkowym. Widzimy również, co za jakiś czas będzie się działo na rynku motoryzacyjnym.

Co decyduje o tym, czy dany kandydat po przesłaniu CV zostanie zauważony? Jakie uniwersalne rady mogłabyś dać osobom, które dopiero zaczynają poszukiwania pracy?

Analizując CV, w pierwszej kolejności zwracam uwagę na słowa kluczowe, pokrywające się z wymaganiami w ofercie pracy na danym stanowisku. Ważne, żeby napisać, jaki kierunek studiów się skończyło, jaka to była specjalizacja, dobrze jest również zamieścić temat pracy dyplomowej. Zwracam również uwagę na informację dotyczącą umiejętności posługiwania się programami specjalistycznymi. To daje mi pewną wiedzę o umiejętnościach danej osoby. W kategorii doświadczenie, uważam, powinniśmy wpisać wszystkie aktywności, nawet te niezwiązane z celem zawodowym. Prace dorywcze, wakacyjne, zagraniczne pokazują, że jesteśmy dobrze zorganizowani, samodzielni, potrafimy pogodzić naukę z pracą oraz w pewnym stopniu opanowaliśmy już umiejętność pracy w grupie.

Jak przebiega proces rekrutacji już po pierwszym kontakcie z rekruterem? Jakie są dalsze kroki?

Często, zanim zaprosimy na rozmowę rekrutacyjną, rozmawiamy z kandydatem przez telefon. Pytamy szczegółowo o studia, umiejętności językowe, specjalistyczne, często przechodzimy na język angielski już w trakcie tej pierwszej rozmowy. Następnie zapraszamy na spotkanie. Jeśli osoba mieszka daleko, może to być również wideokonferencja, ponieważ szanujemy pieniądze i czas kandydata.

Przed rozmową kwalifikacyjną kandydat wypełnia test z zakresu wiedzy technicznej. W trakcie spotkania weryfikujemy odpowiedzi z testu i jednocześnie pytamy o własne przedsięwzięcia. Przyniesienie na rozmowę kwalifikacyjną własnego projektu jest dużym plusem, bo pokazuje, że dana osoba jest pasjonatem, jest zainteresowana daną tematyką. Możemy wtedy rozmawiać na tym polu, które jest kandydatowi dobrze znane, a to minimalizuje stres.

Staramy się również pytać o hobby, ponieważ pokazuje to, jaka dana osoba jest w życiu prywatnym, czy woli zajęcia w grupie, czy samodzielne zadania itp. Chcemy, aby w ZF TRW pracowali ludzie z pasją. Mamy elastyczny, ośmiogodzinny czas pracy i szanujemy zasadę work-life balance.

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Lipińska, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji w Dziale Talent Talent Acquisition Center ZF TRW