Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Co niepokoi Polaków?

Rynek pracy dynamicznie się rozwija, jednak pewne aspekty nadal irytują Polaków – jak wynika z badania zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, nasi rodacy są niezadowoleni z nie w pełni satysfakcjonujących zarobków, które znalazły się na drugim miejscu „listy frustracji”. Obecnie najbardziej niepokoi nas wzrost cen produktów i usług.

Jeszcze rok temu jako przyczynę największej frustracji 40 proc. badanych wskazywało zbyt niskie zarobki. Dziś niezadowalające płace wciąż denerwują, ale już mniejszą część osób, bo 35 proc. Na pierwszy plan wysunął się wzrost cen produktów i usług, który drażni co drugą osobę – wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na kolejnych miejscach listy frustracji znalazła się też perspektywa niskiej emerytury, dalej negatywne informacje w mediach, które nieznacznie wyprzedziły nawet nienajlepszy stan zdrowia. Powodów do narzekań nie widzi jedynie co dwudziesty badany.

Niestety, w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych podwyżek. Nadal mogą drożeć nie tylko produkty spożywcze czy używki, ale także opłaty za prąd czy wywóz śmieci1. Ceny podniesie m.in. wzrost akcyzy na tytoń, a także podatek cukrowy oraz wyższy koszt energii elektrycznej.

Niepokoją nas płace i media

Mimo podwyżki płac w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 9 osób, przekraczającej w 2019 r. nominalnie 6 proc. – z 5275 zł na 5604 zł, a także wzrostów płac w wielu innych miejscach zatrudnienia (dane o wysokości płac w gospodarce narodowej, czyli dla osób zatrudnionych na etatach GUS poda w połowie lutego), 35 proc. Polaków uważa swoje wynagrodzenie za nie w pełni satysfakcjonujące. Pozytywnym sygnałem jest to, że w porównaniu do poprzedniego roku grupa osób niezadowolonych ze swoich zarobków uległa zmniejszeniu. W kwestiach finansowych psuje nam nastrój także wizja niskiej emerytury – martwi się nią blisko co trzeci badany.

Tuż za podium frustrujących spraw znalazły się… negatywne informacje przekazywane w mediach. Ma ich dość aż jedna czwarta badanych. Przygnębiające newsy nieznacznie wyprzedziły nawet słabe zdrowie i wydatki na leczenie.

Problemy zmieniają się z wiekiem

Ciekawie prezentują się różnice odpowiedzi w zależności od wieku badanych. O ile w grupie osób do 35 lat również na pierwszej pozycji jest wzrost cen, a następnie zbyt niskie zarobki, to dalej pojawia się brak wolnego czasu. Tuż za nim, obok perspektywy niskiej emerytury, irytuje niezadowalający wygląd.

Tymczasem u respondentów w wieku co najmniej 35 lat, w pierwszej piątce spraw psujących nastrój znalazły się negatywne doniesienia medialne i słabe zdrowie.