Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Co z tym hajsem?!

Czy wiesz, że wiele badań na świecie pokazuje, że młodzi ludzie niewiele wiedzą o finansach i codziennym zarządzaniu pieniędzmi? Wolimy kupować niż oszczędzać, a ekstrapieniądze najchętniej wydalibyśmy na samochód lub skuter, wycieczkę albo „coś fajnego”. Jednocześnie, już w wieku 21-22 lat podejmujemy decyzję o opuszczeniu rodzinnego domu, zaczynamy żyć na własny rachunek i uczymy się gospodarować pieniędzmi… na swoich błędach.

Mając 18-24 lata, popełniamy najwięcej błędów finansowych i zadłużamy się, bo nie potrafimy dobrze ocenić ryzyka lub podlegamy złym bodźcom związanym z wysoką dostępnością różnego rodzaju finansowania – wynika z raportu „Zadłużenie i bezpieczeństwo finansowe Polaków”, przygotowanego przez Provident Polska i SpotData.

Edukacja nie musi być nudna

Mamy problemy z zarządzaniem pieniędzmi, ale nie chcemy się o nich uczyć. Edukacja finansowa kojarzy się nam z mało porywającymi wykładami z dużą liczbą niezrozumiałych sformułowań. Pierwsze nauki pobieramy od rodziców, którzy dają nam kieszonkowe i próbują z nami rozmawiać o rozsądnym zarządzaniu własnym budżetem, oraz w szkole na niewielu lekcjach poświęconych ekonomii. Później sami przekonujemy się, że świat współczesnych finansów jest megaskomplikowany i zaczynamy szukać o nim informacji na własną rękę – na blogach czy forach internetowych.

Młodzi o kasie

Od dwóch lat na blogu finansowym coztymhajsem.pl możemy śledzić teksty naszych rówieśników, którzy dzielą się swoimi codziennymi doświadczeniami związanymi z pieniędzmi. Najlepsze są wpisy wypełnione konkretnymi informacjami, np. o aplikacjach, które pomagają utrzymać portfel w ryzach czy wydatkach związanych ze zmianą mieszkania. Fajne są porady, jak tanio kupować gry komputerowe lub relacje dokumentujące weekendowe wypady z przyjaciółmi do Berlina, Pragi czy Sztokholmu. Wpisy blogerów zmuszają nas do zastanowienia się, jak żyć za własne pieniądze, pomagają podjąć decyzję o oszczędzaniu, dają poczucie, że w swoich potknięciach i rozczarowaniach nie jesteśmy sami.
To działa i dlatego wkrótce ruszy kanał „Co z tym hajsem?!” na YouTube. Możliwe, że wyłonieni w castingu twórcy kanału znajdą odpowiedź na odwieczne pytanie – „co z tym hajsem?!” – i pomogą nam w nauce rozsądnego wydawania pieniędzy, oszczędzania i inwestowania.

Więcej szczegółów na:
www.coztymhajsem.pl