Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Copernicus Festival 2016

Trzecia edycja Copernicus Festival, poświęcona fenomenowi piękna, odbędzie się w dniach 17-22 maja w Krakowie.

Piękno to jeden z najważniejszych komponentów naszego świata. Bez niego życie byłoby szare, mdłe i bez wyrazu. Jednak piękno nie przynależy wyłącznie do świata sztuki – doświadczamy go codziennie, zarówno podczas dalekich podróży, jak i spacerując w pobliskim parku. Każdy z nas bez problemu umie je dostrzec i niepotrzebne są nam do tego żadne definicje. Czasem jednak kusi, żeby zadać proste pytanie: czym ono jest? Co decyduje o tym, że jedne rzeczy wydają nam się piękne a inne odrażające? I dlaczego tak często różnimy się w naszych opiniach?

Tegoroczna edycja Copernicus Festival obracać się będzie wokół tych właśnie pytań. Jak co roku zaproszeni goście, będą reprezentować najrozmaitsze dyscypliny nauki i obszary sztuki – od neurobiologii i fizyki, przez filozofię, aż po rzeźbę i literaturę. Próba rozwiązania zagadki piękna, jak chyba żadnego innego pojęcia w historii ludzkości, pokazuje, że nauka i humanistyka są sobie niezwykle potrzebne. 

Piękno ujawnia się w świecie na bardzo wiele sposobów. Dlatego też idealnie nadaje się na temat kolejnej edycji najbardziej interdyscyplinarnego festiwalu w Polsce, który w niezwykły sposób łączą się ze sobą języki nauki i sztuki. Zaproszeni goście reprezentować będą najrozmaitsze sposoby patrzenia na rzeczywistość – wszystko po to, by na nowo zdefiniować czym jest piękno.

Oczywistym tropem, choć oczywistość ta bywa często zwodnicza, są rozmaite przestrzenie sztuki. Nie bez kozery, nieco archaicznie, mówi się o nich sztuki piękne – ale czy to dziś jeszcze coś znaczy? Na Festiwalu nie zabraknie artystów i humanistów, którzy w niekonwencjonalny sposób  mierzą się z problemem piękna. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie John Banville – jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych współczesnych pisarzy europejskich, który w swoich powieściach mierzy się przede wszystkim z filozofią nauki. Sztuka będzie reprezentowana nie tylko przez twórców współczesnych – głos otrzymają również artyści sprzed wieków – choćby przez osobę Karola Kluzjusa, prekursora nowożytnej botaniki – co jest najlepszym dowodem na to, że zażarty spór o piękno trwa w najlepsze, przesuwają się w nim jedynie akcenty.

Partnerami dla ich rozmowy będą naukowcy, których nurtują te same pytania, ale odpowiedzi na nie próbują formułować w zupełnie inny sposób. Informatycy, matematycy, neurobiolodzy, fizycy – piękno widzą zapewne zupełnie inaczej niż pisarze czy malarze. Piękno w nauce, a także nauka badająca piękno to tematy dużo mniej oczywiste – być może dlatego tak fascynujące. Jednak myli się ten, kto zakłada, że nauka daje nam w tej kwestii gotowe odpowiedzi. Wręcz przeciwnie – im więcej wiemy o tym, jak działa nasz mózg czy rzeczywistość, którą dzięki niemu doświadczamy, tym więcej pojawia się pytań i wątpliwości. W tym roku przestrzeń nauki reprezentować będą między innymi: Semir Zeki, Gregory Chaitin i Julian Barbour – badacze, których horyzonty myślenia wykraczają daleko poza wąską przestrzeń laboratorium czy logikę, która podporządkowuje rozwój nauki doraźnym potrzebom rynku. W swojej twórczości mają odwagę stawiać tezy, które pozwalają na nowo przemyśleć najbardziej fundamentalne problemy naszej rzeczywistości.

Jedno jest pewne – naukowiec i artysta być może mówią w innych językach, ale w ich komunikatach z pewnością nie ma sprzeczności. A przy w sprzyjających okolicznościach, których na pewno dostarczy Copernicus Festival, języki te mogą w niezwykły sposób nawzajem się uzupełnić. Warto, na żywo i na własne oczy, zobaczyć, jak to się wydarza – dlatego serdecznie zapraszamy 17-22 maja na trzecią już edycję Festiwalu.

Festiwal organizują Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Fundacja Tygodnika Powszechnego przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków i licznego grona współorganizatorów oraz partnerów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 Szczegółowy program można znaleźć na  www.copernicusfestival.com