Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Coraz więcej Polaków rezygnuje z urlopu!

Aż 28% respondentów w ogóle nie wybiera się na urlop – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl. To 12% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Tegoroczne wyniki, zebrane na przełomie maja i czerwca ukazują, że aż 28% ankietowanych nie wybiera się na urlop w okresie wakacyjnym. Porównując wyniki z ubiegłym rokiem, zauważalny jest wzrost o 12 punktów procentowych w liczbie osób, które nie zdecydują się na wakacyjny wyjazd w tym roku – komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.   

 

Nieprzerwanie, od 2009 roku najczęściej decydujemy się na dwutygodniowe wyjazdy wakacyjne. W 2012 roku na taki wypoczynek wybiera się 25% badanych. – Wśród respondentów niezmiennie, bo od 4 lat, dominuje 2-tygodniowy model wakacji. Wydaje się, że badani wybierają optymalną długość wypoczynku. Z jednej strony jest to dostateczny czas, aby w pełni zregenerować siły i wypocząć, z drugiej zaś, zawsze pozostaje tych kilka dni urlopu do wykorzystania w dalszej części roku – ocenia Turek.


W wyjazdy wakacyjne obfitował w szczególności rok 2011. Wówczas na urlop (tygodniowy i dłuższy) zdecydowało się aż 78% badanych. W 2012 roku na co najmniej tygodniowy urlop wybiera się 67% respondentów. Jest to mniej niż w latach poprzednich.

 

W 2012 roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, nieznacznie zwiększył się odsetek osób deklarujących wypoczynek trwający od 1 do 2 tygodni. W tym roku taki urlop zapowiedziało 16% badanych, w ubiegłym – 11%.

 

Dla wielu Polaków wyjazd wakacyjny stanowi zbyt duży wydatek. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2011 roku, niemal połowa osób wskazała brak pieniędzy jako najważniejszą przyczynę zaniechania planów urlopowych.

Analiza przeprowadzona przez portal rynekpracy.pl ukazuje plany wypoczynkowe Polaków w porównaniu do 3 poprzednich lat. Informacje na temat tego, w jaki sposób Polacy spędzili wakacje w 2011 roku znajdą Państwo w artykule „Jak wypoczywają Polacy?” na portalu rynkekpracy.pl