Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Cracovia Maraton 2009

Największa tego typu impreza w Małopolsce rozpocznie się 26 kwietnia punktualnie o godzinie 9.30, kiedy to z Krakowskich Błoń wystartują zarejestrowani wcześniej biegacze.

Dla wszystkich, którzy na co dzień są pełni energii, a bieganie jest dla nich najlepszą formą relaksu Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji “Krakowianka” pod patronatem prezydenta Miasta organizują już VIII edycję cieszącego się stale rosnącą popularnością Cracovia Maraton.

 

Obecnie na świecie najpopularniejsze masowe biegi uliczne organizowane są w takich miastach jak Londyn, Nowy Jork, Berlin czy Boston. Imprezy te cieszą się stale rosnącą popularnością i potrafią zgromadzić ponad 30 tysięcy uczestników. W Polsce najstarszy jest maraton w Dębnie, który po raz pierwszy odbył się 22 lipca 1966, a więc w tysięczną rocznicę chrztu Polski. Cracovia Maraton jest najmłodszym spośród wszystkich 5 biegów organizowanych w naszym kraju. Jego pierwsza edycja miała miejsce 11 maja 2002 roku, kiedy to udało się zachęcić do udziału w imprezie około 900 osób. Krakowska impreza wchodzi w skład tak zwanej “Korony Polskich Maratonów”, czyli przedsięwzięcia dedykowanego dla najbardziej ambitnych biegaczy. Warunkiem uzyskania odznaki jest ukończenie w ciągu 2 lat 5 największych polskich maratonów: w Dębnie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i właśnie w Krakowie.

Zgodnie z wcześniejszą tradycją trasa Cracovia Maraton liczy 42,195 km i posiada licencję AIMS oraz PZLA. Najlepszym pokonanie ponad 42 kilometrowego  dystansu zajmuje mniej niż 2 godziny 20 minut! Od IV edycji trasa biegnie przez Nową Hutę, natomiast od V Cracovia Maratonu organizowany jest liczący 4200 metrów Mini Maraton im. Piotra Gładkiego- tragicznie zmarłego zwycięzcy IV edycji. Ta impreza przewidziana jest dla ambitnych biegaczy, którzy ukończyli już 12 rok życia, a więc są za młodzi by wziąć udział w głównym maratonie.

Według zaplanowanej na 2009 roku trasy, sportowcy biegną wzdłuż najbardziej atrakcyjnych turystycznie krakowskich ulic usytuowanych w takich dzielnicach jak Stare Miasto, Kazimierz, Grzegóżki czy wspomniana już Nowa Huta. Swój udział w imprezie można zgłosić za pomocą specjalnego formularza na stronie internetowej, a także w Biurze Cracovia Maraton oraz w Biurze Zawodów. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w maratonie jest ukończenie do dnia 26 kwietnia 18 roku życia oraz przedłożenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w biegu. W Cracovia Maraton mogą wziąć udział także rolkarze, tu jednak wprowadzono pewne ograniczenia w postaci ustanowienia limitu czasowego oraz zapewnienia pierwszeństwa biegaczom na trasie maratonu.

Jak przystało na tak wielką imprezę, organizatorzy wiele uwagi poświęcili również na zapewnienie odpowiednich warunków dla uczestników maratonu. Biegacze mają więc zagwarantowane noclegi na hali sportowej Towarzystwa Sportowego “Wisła” oraz 20% zniżki na wynajem pokoju w krakowskim hotelu Atlantis. Dodatkowo maratończycy mają prawo do zakupu ulgowych biletów kolejowych  spółki PKP PR na pociągi osobowe.

Organizatorzy Cracovia Maraton liczą, że w tym roku, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, do udziału w imprezie uda się zachęcić nie tylko Krakowian, ale także osoby z pozostałych  miast  w Polsce oraz z zagranicy.