Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

CV na miarę wakacyjnych praktyk

Jak zdobyć wakacyjny staż, praktykę lub pracę? Najważniejszy krok, to przygotowanie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych, dopasowanych do oferty. Sięgniecie po „gotowce” sprzed roku nie wchodzi w grę.

O opinie i porady na temat dopasowywania CV do oferty pracy zapytaliśmy specjalistów z branży HR.

 

Aplikacje nie odpowiadają wymogom

Serwis rekrutacyjny Praca.pl zbadał czy i w jaki sposób kandydaci do pracy dopasowują życiorys oraz list motywacyjny do ofert pracy, na które odpowiadają. Okazuje się, że 80% kandydatów w ogóle nie zwraca na to uwagi. Co piąty kandydat na każde ogłoszenie wysyła to samo CV i list motywacyjny. 42% dokonuje zmian tylko w liście motywacyjnym, a 20% tworzy kilka wzorów aplikacji dla różnych grup stanowisk. Zaledwie 18%, czyli niespełna co piąty kandydat, dba o to, by na każde ogłoszenie, na które aplikuje dopasować odpowiednio swoje CV i dostosować list motywacyjny do oczekiwań pracodawcy. – Wynik ten pokrywa się z informacjami, jakie otrzymujemy od pracodawców – wiele aplikacji nie odpowiada w ogóle wymaganiom zamieszczonym w ogłoszeniu. Jednocześnie kandydaci wysyłają standardowe listy motywacyjne, również kopiowane z Internetu, często bez nazwy pracodawcy i stanowiska, na jakie aplikują albo nawet z nazwą innej firmy!” – podkreśla Aneta Szczygieł, ekspert serwisu Praca.pl.

 

CV nie na miarę

Dlaczego tak ważne jest dopasowanie swojego CV do stanowiska, na które aplikujemy?Powodów jest wiele. – Przede wszystkim dobrze przygotowane CV ma na celu wyeksponowanie tych doświadczeń zawodowych oraz kompetencji, których poszukuje potencjalny pracodawca. Ważne jest, aby osoba która otrzyma CV, mogła bez większych trudności trafnie ocenić, czy nasz profil zawodowy wstępnie wpisuje się w oczekiwania dotyczące przyszłego pracownika. Musimy zastanowić się i spróbować uwydatnić te kompetencje, które świadczą o tym że jesteśmy atrakcyjnym kandydatem/kandydatką do pracy na danym stanowisku. Wysyłanie takiego samego, uniwersalnego CV w odpowiedzi na różne oferty, zmniejsza nasze szanse na pozytywne przejście etapu selekcji zgłoszeń – podkreśla Katarzyna Smyłła, Project Manager z firmy Sedlak & Sedlak. Warto potraktować ofertę pracy, jako swoiste zapytanie ze strony pracodawcy o nasze dokonania i umiejętności. – Każdy z nas lubi, gdy rozmówca na zadane pytanie udziela jasnej odpowiedzi, która ma ścisły związek z tematem. Pamiętając o tym zorganizujmy treść naszego dokumentu tak, aby o faktach, które są istotne z punktu widzenia oferty napisać nieco więcej. Struktura powinna podkreślać informacje ważne. Jeżeli np. aplikujemy na stanowisko, na którym wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego oraz dobra niemieckiego, nie pozwólmy, aby informacje te zniknęły pod szyldem „Umiejętności” razem z obsługą pakietu MS Office i prawem jazdy kat.B. W tej sytuacji warto byłoby utworzyć osobny tytuł „Znajomość języków obcych” i umieścić go stosunkowo wysoko w strukturze dokumentu – tłumaczyAgnieszka Skowrońska, psycholog – doradca zawodowy z Biura Karier Politechniki Warszawskiej.

Idealne CV, to takie, kiedy zdobyte wykształcenie i doświadczenie zawodowe są spójne i konsekwentne, a dodatkowo doskonale wpisujące się w profil danego stanowiska. Jednak w rzeczywistości często poświęcamy czas na działania niezwiązane z dziedziną, z którą chcielibyśmy związać swoją przyszłość zawodową. – Ważne jest więc umiejętne zarządzanie informacją na temat swoich kwalifikacji tak, aby fakty mało istotne nie przyćmiły tych kluczowych dla danej oferty. Fakty są oczywiście faktami – pozostają bez zmian, lecz z pewnością znajdą się zagadnienia, które w sposób szczególny są warte podkreślenia. Na przykład: aplikując na stanowisko konstruktora rozpiszmy informacje o wykonanych projektach, również tych sporządzanych w ramach studiów, oraz o znajomości specjalistycznych narzędzi, a nie rozpisujmy się na temat pracy wakacyjnej na stanowisku kierowcy czy handlowca. Należy te fakty wymienić, lecz poświęcić im mniej miejsca niż informacjom związanym z konstruowaniem – uzupełnia Agnieszka Skowrońska. Małgorzata Majewska ekspert z Monsterpolska.pl. dodaje – jeśli ubiegamy się o pracę w banku, nie musimy pisać o doświadczeniu jako opiekun kolonijny, ale starając się o zatrudnienie w przedszkolu, taka informacja może być przydatna. Dostosowanie CV do wymagań poszczególnych pracodawców zdecydowanie zwiększa szanse na znalezienie wymaganej pracy – podkreśla.

 

Nie czytamy ze zrozumieniem

Jeżeli dopasowanie CV do oferty pracy jest tak ważne, dlaczego zatem nasze CV nie są dopasowane? Prezes Praca.pl, Krzysztof Kirejczyk zauważa taką prawidłowość:: – Wielu kandydatów nie czyta dokładnie ogłoszeń, na które się zgłaszają. Od współpracujących z Praca.pl pracodawców wiemy, że nawet wyraźne podkreślenie konieczności posiadania określonej umiejętności przez kandydata w treści ogłoszenia nie powoduje, że osoby bez takiej umiejętności nie aplikują. Zdarza się to nawet wtedy, kiedy pracodawcy oczekują bardzo konkretnych kompetencji – np. posiadania prawa jazdy, określonego poziomu znajomości języka obcego czy umiejętności obsługi danego programu lub maszyny. Skoro kandydat nawet nie doczytał tego, jakie są wymagania na stanowisko, na które kandyduje, trudno oczekiwać, że dopasuje do niego swoje CV – dodaje prezes Praca.pl. Dlatego też tak istotne jest dokładne przeczytanie oferty pracy i zastanowienie się jakie kwalifikacje i doświadczenie jest wymagane. Jeżeli nie potrafimy przygotować CV na miarę oczekiwań pracodawcy, może to oznaczać, iż nie jesteśmy odpowiednim kandydatem na wybrane przez nas stanowisko. I na nic się zda np. pisanie nieprawdy. Kłamstwo zostanie zdemaskowane na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię w pisaniu CV. – Aplikacja powinna być możliwie zwięzła. Etapem dokładnej weryfikacji i rozwinięciem tego, o czym napisaliśmy w CV jest zwykle rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli w każdym wysyłanym CV piszemy wszystko, istnieje niebezpieczeństwo, że te kompetencje, których poszukuje pracodawca  zginą na tle innych, nie tak ważnych informacji i możemy nie mieć szansy zaprezentowania się na osobistym spotkaniu z pracodawcą – mówi Katarzyna Smyłła.

 

Niewielkie modyfikacje

Czy to oznacza, że za każdym rzazem odpowiadając na jakąś ofertę czy to stażu czy też pracy będziemy musieli gruntownie przemodelować nasze CV. Niekoniecznie. Oczywiście nie w każdym przypadku będą potrzebne głębokie zmiany w CV – przy niemalże identycznych stanowiskach i oczekiwaniach można wysłać to samo CV. W innych przypadkach często wystarczy zmienić zaledwie kilka słów – podkreślić te umiejętności, które w ogłoszeniu wymienił pracodawca. Zawsze jednak trzeba bardzo wnikliwie przeanalizować CV pod kątem ogłoszenia, na które odpowiedź wysyłamy. Szczególnie jest to ważne wtedy, gdy ubiegamy się o stanowisko, na które pracodawca otrzymuje dużo aplikacji – dopasowane CV pozwoli wyróżnić się wśród innych. – Bywa też i tak, że kandydaci nie zadają sobie nawet trudu wysyłania osobnych maili do pracodawców. Spotykamy się również z kandydatami, którzy znajdują sobie kilka podobnych ofert pracy od różnych pracodawców, przygotowują jeden list elektroniczny na wszystkie oferty naraz, załączają te same dokumenty i jako odbiorców wiadomości umieszczają kolejno adresy e-mail pracodawców. Dzięki temu każdy z pracodawców widzi dokładnie, do jakiej jeszcze innej firmy zgłosił się kandydat – wyjaśnia Aneta Szczygieł. To jest najgorsza forma aplikowania. Skuteczność zero procent.

Grażyna Jancik

 

Ramka 1

To musisz wiedzieć

Tworząc aplikację pracujemy więc ze swoim CV oraz z konkretną ofertą pracy. Dbamy oczywiście przy tym o wygląd naszego dokumentu oraz wystrzegamy się klasycznych błędów:

– unikamy wpisywania informacji nieistotnych z punktu widzenia rekrutacji, takich jak stan cywilny, miejsce urodzenia, adres zameldowania (chyba, że jest tożsamy z adresem zamieszkania), narodowość, adresów firm i instytucji, a także tytułu Curriculum Vitae

– pamiętamy o zasadzie odwróconej chronologii w podawaniu faktów (najwyżej znajdują się najbardziej aktualne pozycje)

– wystrzegamy się chaosu informacyjnego: braku dat, braku nazw zajmowanego stanowiska, czy, choćby krótkiego, opisu zakresu obowiązków

– nie podawajmy także zbyt ogólnych pojęć dotyczących zainteresowań (książki, podróże, psychologia)

– zadbajmy o profesjonalny adres e-mail – nieformalny, np. jurekogórek123@buziaczek.pl nie robi dobrego wrażenia

– sprawdźmy, czy nasze zdjęcie nie jest za duże, nieaktualne, nieformalne (przedstawiające kandydata, np. na tle egzotycznej palmy)

– zadbajmy o konsekwencję w sposobie podawania informacji (czcionka, format dat, itp.)

– sprawdzamy czy w dokumencie nie pojawiły się błędy ortograficzne, interpunkcyjne, literówki. W dopracowaniu CV pomóc może doradca zawodowy, np. pracujący w Akademickim Biurze Karier.

Ewa Kluczek – Woźniak, psycholog – doradca zawodowy, Biuro Karier Politechniki Warszawskiej