Początki kariery nie należą do najłatwiejszych momentów w życiu zawodowym każdego pracownika. Staranie się o pracę bez doświadczenia może wydawać się zniechęcające. W takich momentach pamiętaj, że odrobina wytrwałości i determinacji może pozwolić Ci na odkrycie wyjątkowych zawodowych możliwości. Poniżej piszemy jak wejść na rynek pracy z przytupem.
Jeśli podczas studiów z różnych powodów nie udało Ci się podjąć pracy, możesz znaleźć się w patowej sytuacji, w której to potrzebujesz doświadczenia, aby dostać pracę i pracy, aby zdobyć doświadczenie.
Choć może to być deprymujące, pamiętaj, że nie tylko Ty borykasz się z takim problemem. W tym samym miejscu jest wielu innych studentów ostatniego roku oraz absolwentów, którzy, podobnie jak Ty, spędzili ostatnie lata, koncentrując się na swoich studiach.
To prawda, znalezienie pracy zaraz po studiach, bez doświadczenia w CV, może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Istnieje jednak wiele sposobów, aby nadać swojemu życiorysowi nieco „charakteru”, a także zdobyć umiejętności, których poszukują potencjalni pracodawcy i tym samym postawić stopę w drzwiach, zanim rekruter je zatrzaśnie.
Po pierwsze: szukaj staży i praktyk zawodowych
Jeśli masz trudności z zapewnieniem sobie długoterminowej lub stałej posady, staże i praktyki są świetnym sposobem na zdobycie tak bardzo potrzebnego doświadczenia. Umożliwiają one uzyskanie wynagrodzenia przy jednoczesnym zdobyciu wiedzy z pierwszej ręki na temat danego stanowiska lub branży, są przydatne w budowaniu sieci kontaktów, a czasami mogą prowadzić też do stałego zatrudnienia.
Staż wygląda imponująco w Twoim CV i może sprawić, że wyróżnisz się z tłumu. Niektóre większe korporacje prowadzą dobrze płatne programy stażowe. Koniecznie sprawdź strony internetowe firm, które Cię interesują, aby zobaczyć, czy przypadkiem nie poszukują stażystów. W mniejszych przedsiębiorstwach możesz wyjść z inicjatywą i samodzielnie zaproponować współpracę na zasadzie stażu. Warto też sprawdzić oferty stażowe w lokalnym Urzędzie Pracy.
Staż może trwać od kilku tygodni do roku i jest bardzo popularny – spodziewaj się konkurencyjnego procesu aplikacyjnego, zwłaszcza w większych firmach. Praktyki zawodowe to maksymalnie 3 miesiące. Często są też nieodpłatne.
Po drugie: zostań wolontariuszem
Z reguły łatwiej jest zdobyć miejsce jako wolontariusz w organizacji, aniżeli staż, czy praktykę w firmie. Odbycie wolontariatu to zdecydowanie dobry sposób na zwiększenie swoich szans na zatrudnienie, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia. Mimo, że jest to praca nieodpłatna, na pewno zdobędziesz nowe umiejętności, a może i kontakty, na których zyskasz w przyszłości.
Będąc wolontariuszem pokazujesz zaangażowanie, inicjatywę i wysoce etyczną postawę, które są atrakcyjnymi cechami w ocenie przez potencjalnych pracodawców.
Co więcej, możesz także rozwinąć szereg poszukiwanych na rynku pracy kompetencji oraz umiejętności, takich jak:
- umiejętność pracy w grupie
- umiejętność zarządzania czasem
- umiejętność komunikacji z innymi pracownikami
- umiejętności organizacyjne
- umiejętności przywódcze
- umiejętność adaptacji do sytuacji
- decyzyjność
- pewność siebie
Wskazówka: szukaj wolontariatu w dziedzinie, w której chcesz podjąć pracę. Przykładowo, jeśli chcesz pracować z dziećmi, staraj się zostać wolontariuszem w organizacjach i fundacjach pomagających dzieciom oraz młodzieży.
Jeśli nie uda Ci się znaleźć wolontariatu powiązanego z Twoją branżą, nie martw się. Każde doświadczenie w wolontariacie wzbogaci Twoje CV i da Ci większą szansę na zaimponowanie przyszłemu pracodawcy.
Po trzecie: buduj sieć kontaktów
Kiedy wkraczasz na rynek pracy bez doświadczenia, to informacja, kogo znasz, może być równie ważna jak Twój stopień naukowy. Rekomendacja dla pracodawcy od zaufanej osoby może zdecydowanie ułatwić Ci zdobycie wymarzonej pracy. Ale jak zbudować sieć kontaktów, jeśli masz trudności z samym wejściem w świat pracy?
Jeśli jeszcze studiujesz, „zbieraj” znajomości już teraz. Korzystaj z targów pracy, spotkań ze specjalistami w Twojej dziedzinie, rozmów oraz wykładów z pracodawcami. Koniecznie odwiedź też uniwersyteckie Biuro Karier i sprawdź, czy mogą Cię skontaktować z pracodawcami z Twojego obszaru zainteresowań.
Już po studiach utrzymuj kontakt z wykładowcami, ludźmi, których spotykasz na praktykach zawodowych lub stażach oraz innymi wolontariuszami – nigdy nie wiesz, kiedy te znajomości mogą okazać się przydatne.
W dzisiejszych czasach równie skutecznym sposobem na budowanie i utrzymywanie profesjonalnej sieci kontaktów są bez wątpienia media społecznościowe. Posiadanie kont na portalach takich jak LinkedIn czy GoldenLine, a także „śledzenie” oraz wchodzenie w interakcje online z firmami i osobami w wybranej dziedzinie, może przynieść imponujące rezultaty. Nie jest niczym niezwykłym, że studenci i absolwenci otrzymują oferty pracy na podstawie swojej działalności w mediach społecznościowych (także na Instagramie, Twitterze, czy platformie YouTube).
Po czwarte: podkreśl umiejętności, które już posiadasz
Może to zabrzmi banalnie, ale pamiętaj, pisząc swoje CV, skup się na umiejętnościach, które posiadasz, a nie na tych, których nie masz. Przeanalizuj opis stanowiska w ogłoszeniu o pracy i wymień wszystkie umiejętności oraz cechy, które sprawiają, że będziesz odpowiednim kandydatem do danej pracy.
Nie zapomnij podkreślić swoich kompetencji miękkich (soft skills), takich jak: umiejętność komunikacji, zdolności przywódcze, umiejętność pracy w zespole, dbałość o szczegóły. Aby nieco ułatwić Ci zadanie, poniżej zamieszczamy listę podstawowych umiejętności, których poszukują pracodawcy:
- W dużych korporacjach: odporność na stres i presję czasu (tzw. deadline pressure).
- W handlu: tzw. smykałka do interesu, czyli świadomość tego, jak funkcjonuje branża handlowa.
- Dobra umiejętność komunikacji (zarówno ze współpracownikami, jak i z klientami).
- Umiejętność zarządzania czasem.
- Zdolności przywódcze
- Organizacja, planowanie.
- Umiejętność dokonania dogłębnego researchu oraz analizy danych.
- Elastyczność oraz umiejętność adaptacji (np. w pracy zmianowej).
- Umiejętność pracy w zespole („teamwork makes the dreamwork”) oraz zdolności interpersonalne.
Wskazówka: zamień brak doświadczenia ze słabości w atut. Podkreśl swoje umiejętności oraz poświęcenie i zaangażowanie w naukę, zdobyte podczas wolontariatu, praktyk czy stażu. W ten sposób zademonstrujesz swoją pasję i motywację do zdobywania wiedzy.
Nie lekceważ swojego zaangażowania w działalność uczelnianą. Wspomnij o przynależności do koła naukowego, gazetki uniwersyteckiej, czy nawet gry w drużynie swojej uczelni. Biorąc udział w zajęciach dodatkowych, rozwijasz bowiem umiejętności interpersonalne takie jak np. praca zespołowa, komunikacja czy zdolności przywódcze.
Po piąte: aplikuj na stanowiska będące w zasięgu Twoich możliwości
Nie ma nic złego w mierzeniu wysoko, ale jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, rozpoczynanie poszukiwania pracy od ubiegania się o wyższe stanowiska jest bezcelowe. Postaw na realizm. Zamiast w stanowiska kierownicze, celuj w miejsca pracy dla „młodszych specjalistów” i przygotuj się na wspinaczkę po szczeblach kariery.
Oprócz przeglądania ofert pracy online koniecznie udaj się do regionalnego Urzędu Pracy. Wiele świetnych, mniejszych firm pozostawia tam swoje ogłoszenia o pracy. Możesz też wysłać kilka podań o pracę z własnej inicjatywy do firm, które szczególnie Cię interesują. Podczas gdy większość ogłaszanych wakatów wymaga jakiejś formy wcześniejszego doświadczenia, wysyłając podanie z własnej inicjatywy, masz okazję stworzenia stanowiska, które będzie idealne dla osoby pragnącej „wejść” do branży. Jasne, możliwe, że dana firma nie posiada w tym momencie żadnych odpowiednich stanowisk, czy środków na stworzenie kolejnego miejsca pracy specjalnie dla Ciebie, jednak nadal możesz wykorzystać tę okazję na swoją korzyść, pytając, czy możesz odbyć w firmie nieodpłatną praktykę.
Po szóste: przygotuj profesjonalne podanie o pracę
Zarówno CV jak i list motywacyjny składają się na Twoje aplikacyjne pierwsze wrażenie. To, jak będzie prezentować się Twoje podanie o pracę, może zaważyć na tym, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dobierz odpowiedni szablon CV, aby przykuć uwagę rekrutera. Możesz samodzielnie utworzyć życiorys oraz list motywacyjny np. w Wordzie lub postawić na gotowy wzór CV od CVhero.com. Plusem tego drugiego rozwiązania będą z pewnością: oszczędność czasu oraz profesjonalne przygotowanie dokumentów.
Ile to kosztuje? Kreator CV możesz wypróbować bezpłatnie, jednak, aby pobrać CV oraz pozostałe dokumenty aplikacyjne bez znaku wodnego, potrzebujesz konta Premium. Koszt takiej usługi to 29,90 zł na 30 dni, czyli niespełna 1 zł dziennie. Opłata ta jest jednorazowa. CVhero nie stosuje systemu abonamentowego. Nie musisz pamiętać o anulowaniu płatnej subskrypcji, bo płacisz tylko wtedy, gdy tego chcesz. Ty decydujesz! Co więcej, przedłużenie dostępu Premium to koszt o połowę niższy niż za pierwszym razem – 14,90 zł!
Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci utworzyć perfekcyjne CV i już niedługo zdobędziesz pracę marzeń. Trzymamy za Ciebie kciuki!