Życiorys to nasz pierwszy kontakt z pracodawcą. Abyśmy zostali zaproszeni na rozmowę, nasza aplikacja musi mieć w sobie to coś. Jak zatem napisać CV, skoro nie mamy wymaganego doświadczenia zawodowego lub nasze doświadczenie jest niewielkie?
Każdy z nas był kiedyś w sytuacji, że nie posiadał doświadczenia zawodowego. To naturalne, bo przecież trzeba od czegoś zacząć. I każdy z nas stał przed pytaniem: wysłać CV, skoro poszukują ludzi z doświadczeniem, czy odpuścić. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego warto mieć odbytą praktykę studencką, zgodną z naszym doświadczeniem, dzięki której nabyliśmy pewne umiejętności przydatne później. Kiedy takie doświadczenia połączymy z pracami dorywczymi czy wakacyjnymi, może okazać się, że dysponujemy sporym wachlarzem umiejętności. Zatem CV studenta wcale nie musi zawierać tylko informacji o wykształceniu i poziomie znajomości języków obcych.
Jak się pokazać?
Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem i nigdzie nie pracowałeś, nie załamuj rąk, tylko weź się za skonstruowanie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju CV. Na pewno masz coś, czym możesz się pochwalić. Jeśli brałeś udział w wolontariacie, jesteś członkiem koła naukowego albo organizacji studenckiej, koniecznie musisz napisać o tym w swoim życiorysie. Udział w wymianach studenckich, typu Erazmus, również może nieść o tobie pozytywne informacje. Pracodawca zobaczy, że nie boisz się nowych sytuacji, a twoja znajomość języków obcych stanie się dla niego bardziej wiarygodna. Może to być szczególnie istotne dla pracodawców, którymi są międzynarodowe koncerny.
Jakimi praktykami/stażami warto pochwalić się w CV? Jeśli po ich zakończeniu masz poczucie, że zdobyłeś nowe umiejętności, wykonałeś konkretne zadania, dzięki czemu zweryfikowałeś swoją wiedzę i oczekiwania, zrealizowałeś jakiś projekt, wiesz, jak funkcjonuje ten konkretny pracodawca, czy uzyskałeś informację zwrotną na temat swojej pracy – to są to cenne punkty w CV.
Ważnym elementem naszej kariery zawodowej jest działalność wolontariacka. Naprawdę warto udzielać się na tym polu, bo to nie tylko uczy, ale rozwija osobowość i świadczy o naszym pozytywnym podejściu do ludzi.
Poza powyższymi, ważna informacją w CV studenta są dane o wszelkich kursach, szkoleniach, i certyfikatach, w tym językowych. To przecież także nasze doświadczenie i umiejętności. Grunt to pisać o faktycznym zaangażowaniu, nie kolorować, nie kopiować informacji od znajomych, czy szablonów z internetu, tylko dlatego, że ładnie to brzmi. Większość informacji i tak zweryfikuje rozmowa kwalifikacyjna, a jeśli nie, to pierwsze dni pracy.