Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

CV z pasją

Na rekrutacyjne adresy mailowe przychodzi kilkadziesiąt CV. Jak się wyróżnić z tego tłumu? Dobrym pomysłem może niebanalne hobby.

Zamieszczenie w CV informacji o naszych pasjach może nam pomóc się wyróżnić z tłumu, a także być punktem wyjścia do rozpoczęcia rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli jeszcze okaże się, że będzie to hobby, które jest pokrewne z zainteresowaniami osoby rekrutującej, to na pewno wywrzemy lepsze wrażenie, a tym samym będziemy mieć większe szanse na zdobycie pracy. – Przedstawmy swoje zainteresowania w sposób niepowtarzalny, ale naturalny i wskazujący, że rzeczywiście jesteśmy „niewolnikami” swojej pasji. Świetnie, kiedy hobby jest nietypowe – to może ułatwić sprawę – podkreśla Paulina Rzepka z Biura Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Większą sztuką jednak jest najbanalniejszą sprawę przedstawić jako zamiłowanie, co z drugiej strony prawdziwym hobbystom nie powinno sprawić problemu.
 
Pasja i osobowość
Kolejnym powodem, dla którego warto podawać w CV nasze pasje, to pokazywanie naszej bogatej osobowości. – Pasje, zainteresowania, nietypowe zajęcia pomagają wydobyć z siebie prawdziwe oblicze osobowości. To właśnie hobby często pomaga ludziom przebić się przez rzeczywistość codzienności – mówi Joanna Majcherczyk z portalu JOBS.PL. Poza tym, hobby kształtuje w nas cechy, które sprawdzają się także w firmie: wytrwałość, dążenie do celu czy też umiejętność pracy zespołowej lub zdolności przywódcze np. w przypadku sportów drużynowych (funkcja kapitan drużyny).
Jakie znaczenie mają zainteresowania możemy prześledzić na przykładzie Michała Groniewskiego, studenta SGH w Warszawie, który został laureatem X i XI edycji „Grasz o staż”, a obecnie pracuje jako Junior Product Manager w wiodącej firmie farmaceutycznej. Jego hobby to karate. Na pytanie, czego nauczył go sport odpowiada: – Przede wszystkim wiary w siebie i umiejętności powrotu do porzuconych wcześniej spraw. Gdy miałem 16 lat sensei (trener, osoba z czarnym pasem) nie dopuścił mnie do egzaminu. Nie potrafiłem tego znieść i odszedłem z klubu w przekonaniu, że nigdy nie wrócę już do treningów. Trzy lata później wróciłem i wówczas udało mi się nie tylko nadrobić zaległości, ale zajść dalej, niż planowałem. Ten powrót zmienił moje podejście do wielu spraw. Dziś myślę, że nawet po największej porażce można wrócić i osiągnąć to, czego się pragnęło. A to przecież nic innego jak bardzo cenne, przydatne w pracy umiejętności, wykształcone właśnie dzięki pasji! Może się też zdarzyć tak (co oczywiście jest ideałem), że to nasze hobby stanie się naszą pracą. – Pracodawcy cenią sobie hobby, które jest zgodne ze ścieżką zawodową pracownika. Zwiększa to bowiem jego efektywności i wydajność w pracy – podkreślaJoanna Majcherczyk z portalu JOBS.PL. – Ludzie często starają się wykorzystać swoje zainteresowania, przekładając je na pracę zawodową. To właśnie z nich czerpią inspirację do wykonywania określonych obowiązków w pracy. Starają się łączyć ze sobą dwie skrajne a zarazem tak bliskie sobie kwestie, jakimi są kariera oraz hobby, co pomaga im w osiągnięciu upragnionego sukcesu. Traktowanie własnej pracy jako hobby to ogromna zaleta.
 
Informacje w CV
Posiadanie własnego hobby to jedna sprawa, a poinformowanie o tym pracodawcy to druga. – Konkretyzujmy swoje zainteresowania, bo cóż może oznaczać ogólnikowe stwierdzenie „interesuję się literaturą”. Owszem, piszący zwykle wie (albo należy założyć, że tak jest), co kryje się pod danym stwierdzeniem, ale rekrutujący niekoniecznie. Ułatwmy mu więc sprawę, równocześnie sobie polepszając sytuację i konkretyzujmy swoje hobby (np. „kino japońskie” zamiast „film”, „literatura science fiction” zamiast „literatura”, „muzyka poważna XX w.” zamiast „muzyka” itp.) – podkreśla Paulina Rzepka z Biura Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ważne jest jednak, aby za słowami kryło się coś więcej. Jeżeli podajemy, że interesujemy się np. kinem japońskim, musimy umieć coś na ten temat powiedzieć. Na pytanie, jaki japoński film pan/pani oglądał, nie mówmy: „Nie pamiętam”. Taką odpowiedzią damy do zrozumienia pracodawcy, że napisaliśmy nieprawdę (możemy być nieuczciwym pracownikiem w przyszłości) lub że nasze hobby nie ma dla nas znaczenia. – Uważajmy, aby nie popuszczać wodzy fantazji i chwalić się zainteresowaniami zasłyszanymi od znajomych bądź tymi, które są na tak zwanym „topie”, a niekoniecznie mamy z nimi wiele wspólnego (udział w maratonie, wędkowanie, nurkowanie). Możemy przecież trafić na znawcę dziedziny chcącego, nawet nieświadomie, głębiej poruszyć temat. Nikt zapewne nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji – przestrzega Paulina Rzepka. Możemy także napisać w naszych dokumentach aplikacyjnych (LM) o osiągnięciach, co uwiarygodni podanie informacji o nietypowym hobby. – Zazwyczaj ludzie posiadający hobby poświęcają czas na różnego rodzaju konkursy i wyjazdy, na których mają okazję zaprezentować swoje zbiory, zainteresowania czy umiejętności szerokiemu gronu osób. Po takich wyjazdach otrzymuje się dyplom uczestnictwa, którym należy się pochwalić – dodaje Joanna Majcherczyk z JOBS.PL.
 
Konieczna równowaga
Pisząc i mówiąc o swoim hobby, nie zapominajmy o… zagrożeniach. Jeżeli nasze hobby odbiega od stanowiska pracy, przygotujmy sobie odpowiedź na pytanie, czy potrafimy oddzielić pracę zawodową od naszej pasji i czy nasze hobby nie będzie kolidować z podejmowaną pracą. Konieczne jest ustawienie priorytetów i skupienie się w danym momencie na kluczowych sprawach. – Nieważne tak naprawdę jest to, co i jak robimy, najważniejsze jest to, aby było to zgodne z naszymi wewnętrznymi przekonaniami, pasjami oraz nie naruszało dobra innych ludzi, bo przecież „ku celom porządnym wiodą drogi trudne” i to ludzie szukający pracy powinni wiedzieć, którymi drogami podążać, aby ich życie miało sens i służyło samemu sobie i innym ludziom – podsumowuje Joanna Majcherczyk z JOBS.PL.
 
Grażyna Jancik
 
Hobby w liczbach
Najpopularniejsze hobby – sport – ponad ¼ ankietowanych
Najpopularniejsze dyscypliny – piłka nożna, rower, narty i pływanie
Pojedyncze wskazania – łyżwy, karate czy tenis stołowy
Drugie miejsce pod względem popularności – książki – 18%
Kolejne miejsca: muzyka, wędkarstwo i komputery
Z nietypowych hobby wymieniano: rzeźba, haftowanie obrazów, projektowanie ubrań, wypalanie obrazków w drzewie, hodowla koni czy przygotowywanie drzewa genealogicznego
Instytut Badania Opinii RMF FM marzec 2006
 
5 przykazań dotyczących wykorzystania hobby w procesie rekrutacyjnym
  1. Pokazanie w CV naszego hobby – to nas wyróżnia.
  2. Napisanie o niekonwencjonalnych pasjach – to nas wyróżni jeszcze bardziej.
  3. Podawanie konkretnych, szczegółowych informacji – wtedy nasze hobby jest bardziej wiarygodne.
  4. Pisanie i mówienie prawdy o swoim hobby – musimy być gotowi na rozmowę o hobby, tak jakby to była pasja osoby rekrutującej.
  5. Zaprezentowanie hobby, które kształtuje cechy niezbędne w naszej nowej pracy.