Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

CV ze wzoru

240 000 – tyle razy w wyszukiwarkę GOOGLE internauci wpisują hasło „wzór CV” lub „wzory CV” w ciągu miesiąca.

Serwis Lookus.pl od ponad roku przygląda się zjawisku coraz większego zainteresowania Polaków gotowymi szablonami życiorysów. Co to oznacza w praktyce?

– Jeśli za każdym razem osoba, która wpisywała zapytanie o wzory CV znalazła jakiś z zamiarem użycia to znaczy, że blisko 240 tys. osób miesięcznie korzysta ze wzorów CV z Internetu. Rocznie daje to liczbę niemalże 2,8 miliona ściągniętych wzorów. Liczba kolosalna. Konsekwencje tego są niewyobrażalne. Te liczby pokazują jedno. Jeśli  CV Polaków jest na podstawie wzoru z Internetu, to tysiące osób mają takie same CV – informuje Łukasz Gajewski, agent kariery, twórca serwisu Lookus.pl

Z badań przeprowadzonych przez Lookus.pl, serwis planowania kariery,
  wynika, że najczęściej korzystają ze wzorów CV osoby szukające prostych stanowisk jak sprzedawca, operator wózka widłowego lub pracownik budowlany. Częściej także osoby w wieku 20-30 lat niż starsze. Wynika to ze specyfiki pracy na danym stanowisku a także doświadczenia zawodowego, jakim się mogą pochwalić. Wzór cv ma być dla nich zatem rozwiązaniem problemu jak się zaprezentować pracodawcy. Najrzadziej, korzystają ze wzorów z Internetu osoby na stanowiskach menadżerskich, kierowniczych i specjaliści. Od takich osób wymaga się większej wiedzy na temat procesu rekrutacyjnego, kreatywności i umiejętności zaprezentowania swoich atutów i nie mogą sobie pozwolić na takie faux pas – dodaje Gajewski. Jest to także efekt dużej konkurencji wśród kandydatów i konieczności wyróżnienia się. Osoby te najczęściej starają się mieć swoje CV dobrze przygotowane. A jeśli same nie czują się specjalistami w tej dziedzinie, znacznie częściej korzystają z profesjonalnej pomocy.

65% sięgających po wzory cv z Internetu to mężczyźni a 35% to kobiety
. Kobiety bardziej przywiązują uwagę do bardziej estetycznego i indywidualnego podejścia do CV niż mężczyźni i chętniej starają się mieć coś wyjątkowego dla siebie. Kobiety częściej też korzystają z pomocy specjalistów w redagowaniu dokumentów – wynika z badań Lookus.pl. Ciekawe też jest to, że zdecydowanie większą grupę osób pracujących w działach rekrutacji w firmach stanowią kobiety. Dlatego warto dbać o odpowiednią oprawę i merytoryczne przygotowanie CV – dodaje Łukasz Gajewski

Na stanowiska kierownicze pracodawca otrzymuje przeciętnie 30-60 aplikacji.
Na stanowiska handlowe – nieraz nawet 500. Uśredniając przynajmniej 80% z nich jest sztampowa lub stworzona w oparciu o wzór z Internetu. To dlatego, aby znaleźć pracę w ten sposób trzeba wysłać swoją aplikację czasami nawet 300 razy. Dla porównania, aby dostać zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne po wysłaniu indywidualnego CV i listu motywacyjnego, wystarczy wysłać 5-20 aplikacji. Jeden z poszukujących z naszą pomocą pracy kandydatów pochwalił się wynikiem – 5 spotkań rekrutacyjnych na 11 wysłanych maili z aplikacją – komentuje Gajewski.


Co pracodawcy mówi o kandydacie wzór CV?

Takie CV mówi o tym, że nie jesteśmy w pełni zaangażowani w znalezienie pracy i nie przyłożyliśmy do tego wystarczających starań. Wątpliwe są wówczas także słowa opisujące kandydata, zawarte w CV takie jak:  kreatywny, zawsze doskonale przygotowany, zaradny, dokładny i twórczy. Ludzie korzystają ze wzorów z Internetu, gdyż nie mają odpowiedniej wiedzy na temat pisania takich dokumentów ani przygotowania. Bardzo mało przywiązuje się do tego uwagi na każdym poziomie edukacji szkolnej i akademickiej – mówi Gajewski. Coraz więcej osób zaczyna korzystać z pomocy profesjonalistów mających doświadczenie i odpowiednie przygotowanie merytoryczne do redagowania takich dokumentów. Takie CV jest nie tylko skuteczniejsze dla kandydatów, ale i dużo bardziej pożądane przez pracodawców i rekruterów, gdyż są napisane w taki sposób, aby ułatwić im pracę i znaleźć znacznie szybciej właściwą osobę na dane stanowisko.