Nie dajmy się jesiennej depresji! Znajdźmy w ciągu długiego dnia parę minut na relaks. Sposobów jest wiele, w tym sporo niekonwencjonalnych.
Nie zapominajmy, że do relaksu mamy prawo. Zgodnie z art. 134 kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.
Dla kogo relaks w pracy
Przestrzeń relaksu w biurze to w Polsce wciąż przede wszystkim domena dużych firm i korporacji. Zapewnienie pracownikowi relaksu w pracy, zwłaszcza w branży IT to już standard. Ponieważ firmy te mają setki zatrudnionych, pracujących w systemie zmianowym, potrzebne jest im miejsce do odpoczynku. Jak mówi Agnieszka Podmokły, PR Coordinator z Krakowskiego Centrum Oprogramowania Motoroli – Praca inżyniera oprogramowania wymaga dużej koncentracji dlatego niezbędne jest zapewnienie pracownikom możliwości odprężenia i relaksu, aby mogli wrócić do swoich zadań ze świeżym umysłem, nowymi pomysłami i koncepcjami. Firma Google w swym biurze w Zurychu zapewnia swym pracownikom możliwość relaksu w wyjątkowo niekonwencjonalny sposób: na terenie zakładu znajdują się zjeżdżalnie, mini ścianki wspinaczkowe, pokoje wyposażone w olbrzymie poduszki, hamaki czy inne siedziska zaprojektowane, by jednocześnie cieszyć i relaksować, a także pokoje medytacyjne z widokiem na olbrzymie akwarium. Natomiast w europejskiej siedzibie firmy Procter&Gamble znajdują się kabiny relaksacyjne do 20-minutowej regeneracji przy pomocy muzyki. – Wszystko po to, by zminimalizować stres i zmęczenie w miejscu pracy – mówi Dorota Wójtowicz, kierownik ds. rekrutacji w nowobudowanej fabryce kosmetyków Procter&Gamble w Aleksandrowie Łódzkim. Ponadto, jak dodaje Katarzyna Przybyło, HR Manager w Sabre Holdings, praca w dużych firmach polega często na: – Długich godzinach spędzanych przed komputerem lub uczestnictwie w konferencjach telefonicznych organizowanych z klientami i partnerami na całym świecie. Dlatego niezwykle ważna dla naszych pracowników jest możliwość relaksu w trakcie pracy, a nie tylko po jej zakończeniu.
Pokoje relaksacyjne i medytacyjne
W polskich oddziałach dużych firm tego typu miejsca to raczej rzadkość, choć coraz więcej biur, aby zatrzymać pracownika, wprowadza rozmaite udogodnia w swych siedzibach. Dobrym przykładem są pokoje wypoczynkowe, których celem jest stworzenie relaksacyjnej atmosfery. Liczy się każdy szczegół – kolorystyka ścian, dobór mebli i roślinności, dodatki takie jak sztuczne mini-fontanny czy fototapety przedstawiające piękną przyrodę. W Europie zachodniej jest to coraz popularniejsze – taki pokój znajduje się np. w Strasburgu, w siedzibie Europarlamentu. W Polsce przykładem może być chill out room mieszczący się w szczecińskim oddziale BLStream. W 30-metrowym pokoju wydzielonym na rozrywkę znajduje się 28-calowy telewizor i PlayStation, kanapy i fotele, darty. Pokój wypoczynkowy posiada także oddział Motoroli w Polsce. Również Infosys BPO Poland stara się stworzyć swoim pracownikom komfortowe warunki do relaksu. – Mamy ogólnodostępny pokój wypoczynkowy, wyposażony w kanapę, stolik i umywalkę. Mogą z niego korzystać wszyscy pracownicy, o dowolnej porze dnia – mówi Agnieszka Jackowska, Human Resources Manager z Infosys BPO Europe. Z kolei w firmie Procter&Gamble, jak mówi Dorota Wójtowicz – Dla odpoczynku od open-space przewidziano pokoje cichej pracy z miękkimi pufami.
Gry, billard, ping pong
Jeżeli chodzi o Making Waves, to, jak zwraca uwagę Anna Bąk, Marketing Specialist – kultura propracownicza w firmie Making Waves ma skandynawskie korzenie. – Chcąc zapewnić możliwie najlepsze warunki pracy swoim pracownikom i zainspirować ich do twórczego działania, zarówno w Oslo, jak i w Krakowie do dyspozycji pracowników pozostają apartamenty znajdujące się w tych samych kamienicach co przestrzenie biurowe. Apartamenty celowo wyposażono w kino domowe, a także konsolę do gier Wii, która szybko prócz atrakcyjnego przedmiotu zabaw, stała się także narzędziem pomocnym w odnajdowaniu inspiracji podczas zmagań z problemami projektowymi, których rozwiązanie przychodzi w nieoczekiwanych momentach – podkreśla. Także Sabre Holdings proponuje swym pracownikom możliwość relaksu w sposób niecodzienny – W naszym biurze pracownicy mogą korzystać z piłkarzyków, stołu do ping-ponga czy konsoli Nintendo Wii. Wszystkie te formy cieszą się dużym powodzeniem, pełniąc nierzadko rolę integracyjną – mówi Katarzyna Przybyło, HR Manager w Sabre Holdings. Jak się okazuje, ogromnie popularne w środowisku informatycznym są piłkarzyki. W kwietniu tego roku to właśnie pracownicy Sabre zdobyli pierwsze miejsce w rozgrywkach pomiędzy kilkoma krakowskimi firmami IT.
Dla wszystkich spragnionych fizycznej aktywności pracowników Motorola oferuje w Krakowie boiska do gry. – Dysponujemy dwoma profesjonalnymi boiskami do gier zespołowych na swoim terenie – zarówno boiskiem do piłki nożnej, jak i piaszczystym do siatkówki plażowej – mówi Agnieszka Podmokły z Motoroli. Także dla firmy Procter&Gamble jest ważne, by pracownicy potrafili odnaleźć równowagę między pracą a odpoczynkiem w formie czynnej. Mówi Dorota Wójtowicz z Procetr&Gamble – W naszej siedzibie w Warszawie można na przykład skorzystać z siłowni, umówić się na masaż lub zagrać w biurowej lidze trambambul (piłkarzyków).
Najważniejsze w pracy – koncentracja i efektywność, dzięki rozmaitym sposobom na relaks niewątpliwie wzrosną, pod warunkiem, że stosowane będą rozsądnie. Nawet krótka zmiana otoczenia, może przyczynić się do zwiększenia poziomu naszej twórczej energii. Dobrze wróży ogólna tendencja, powodująca, że biurowce stają się przestrzeniami, w których miejsca pracy graniczą z wyspami relaksu, a często nawet aktywnego wypoczynku. Coraz więcej firm dbając o warunki pracy stara się podwyższać standardy biur, co, jak powszechnie się uważa, ma bezpośrednie przełożenie na jakość pracy zatrudnionych w nim osób.
Ciekawe rozwiązania zza granicy
Relaks w biurach na Zachodzie to już nie tylko gry komputerowe czy zręcznościowe oraz możliwość uprawiania sportu na terenie zakładu, ale i aktywności mające więcej wspólnego z technikami relaksacyjnymi Wschodu. W Europie zachodniej coraz więcej firm decyduje się skorzystać z usług salonów oferujących zabiegi masażu a także zajęć typu pilates czy joga na terenie biura, w pokojach relaksacyjnych (np. http://www.therapyatwork.com). Kilkanaście minut ćwiczeń wystarczy, by odzyskać wewnętrzną harmonię i ze zdwojoną siłą powrócić do twórczej pracy.
Beata Pałac