Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Czas na wolontariat

Jak wynika z badania TNS Polska 71% Polaków uważa, że brakuje im atrakcyjnych inicjatyw społecznych, w które mogliby się zaangażować. Jednocześnie najchętniej poświęcą swój czas rodzinie, ponieważ jest dla nich najważniejszą wartością. W odpowiedzi na potrzeby Polaków Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z Fundacją PZU stworzyła Program „Wolontariat Rodzinny”. Program wystartował 5 grudnia.

Chcemy zachęcić organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej i inne instytucje do organizowania takiego wolontariatu, w którym będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Dlatego 5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ogłosiliśmy konkurs na najlepsze praktyki wolontariatu rodzinnego. Do wygrania jest w sumie 18 nagród  – mówi Paweł Łukasiak, pomysłodawca Programu „Wolontariat Rodzinny”, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. I dodaje: Nie działamy sami. Razem z Fundacją PZU chcemy stworzyć nową, silną markę społeczną, której misją jest zmiana postaw w społeczeństwie i propagowanie wartości takich jak odpowiedzialność, życzliwość, opiekuńczość.

Zwycięstwo nad brakiem czasu

Gdyby zacząć przysłuchiwać się rozmowom znajomych w pracy, przyjaciół czy nawet przypadkowych towarzyszy podróży w autobusie, okazałoby się, że tym, czego najbardziej nam dziś brakuje, jest czas. Nie mamy czasu, żeby zjeść śniadanie, by porządnie się wyspać, by zrobić coś dla innych. Co najważniejsze – często nie mamy zbyt wielu chwil dla naszych bliskich, a przecież większość Polaków deklaruje, że rodzina jest dla nich najważniejsza. Potwierdzają to badania CBOS przeprowadzone w 2013 r. – 78% ankietowanych stwierdziło, że najważniejszą wartością, którą kierują się w życiu, jest szczęście rodzinne. Jak w takim razie sprawić, by czas spędzony razem z naszymi bliskimi był jak najbardziej wartościowy? Odpowiedź jest prosta – zaangażować się w działania na rzecz innych.

Wolontariat nie jest nudny

W porównaniu z wcześniejszymi badaniami odsetek wolontariuszy zwiększył się z 20 proc. w 2011 r. do aż 26 proc. w 2013 r. Wcale nie dlatego, że ludzie chcą się bardziej poświęcać. Wolontariat to spędzanie czasu na działaniach, które są przyjemne i sprawiają niesamowitą radość. Większość z nas po cichu wierzy, że czyniąc dobro można liczyć na to, że prędzej czy później ono do nas powróci.  

Z kolei wolontariat rodzinny jest szczególną formą wolontariatu – daje rodzinom poczucie celu i przynależności, pomaga rodzinom poznać ich własną społeczność i jej problemy, a także pozwala na zbudowanie szczególnego rodzaju więzi opartych na wsparciu, zaufaniu i wzajemnym szacunku.

 
 
 

Wolontariat rodzinny daje możliwość tworzenia pozytywnych wzorców dla dzieci i młodzieży oraz buduje kręgosłup moralny młodych ludzi.

Rodzina niejedno ma imię

W wolontariat angażują się różne osoby, często bardzo spontanicznie. Niekoniecznie muszą się znać. Skupiając się wokół konkretnych akcji, są przygotowane na to, że będą działać z nieznanymi sobie osobami. I wychodzi im to zaskakująco dobrze. Działania dobroczynne wykonywane z rodziną, w oparciu o wyciągnięte z życia rodzinnego zasady działań, mają jeszcze większe szanse powodzenia, ponieważ opierają się na większym zaufaniu i zaangażowaniu.

Program „Wolontariat Rodzinny” ma łączyć różnych członków rodziny. Co ważne – wolontariat rodzinny nie stawia wolontariuszy przed trudnym wyborem: społeczne zaangażowanie czy rodzina, ponieważ łączy te dwie sfery. Na dodatek nie trzeba mieć wyjątkowych umiejętności ani być specjalistą w jakiejś dziedzinie – wystarczy chęć, by pomagać innym, a przy tym spędzić czas wspólnie z rodziną – podkreśla Magdalena Wachol, koordynator projektu.        

Rodziny i organizacje w drużynie dobra

Organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej i inne instytucje, które chcą otrzymać grant na realizację autorskiego projektu wolontariatu dla rodzin, mają szansę wziąć udział w pierwszej edycji konkursu grantowego na najlepsze praktyki wolontariatu rodzinnego. Jest to pierwszy program łączącym wolontariat z grywalizacją, czyli z wykorzystaniem mechanizmów znanych z gier do zwiększania zaangażowania ludzi działających w jakimś celu. Te mechanizmy to przyjemność, jaka płynie z pokonywania kolejnych wyzwań, przyjacielska rywalizacja oraz współpraca dążąca do osiągnięcia konkretnego celu[1]. W naszym Programie grywalizacja będzie służyła stałemu kontaktowi z organizacjami/instytucjami i rodzinami, które będą realizować projekty w ramach wolontariatu rodzinnego. Tworzona specjalnie na potrzeby Programu platforma grywalizacyjna jest doskonałym narzędziem do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także informowania o tym, jak atrakcyjne działania można realizować w ramach wolontariatu rodzinnego – dodaje Magdalena Wachol.



[1] Wikipedia, hasło: Grywalizacja, http://pl.wikipedia.org/wiki/Grywalizacja.