Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Czego można nauczyć się na stażu?

Według konsultantów HRK dla ponad 80% studentów staż jest jednym z pierwszych kroków na drodze do kariery. Ale tak naprawdę czego może on nauczyć i jak realnie przekłada się to na późniejszy sukces zawodowy?

Niczym Robert De Niro w firmie „Praktykant” na staż można zdecydować się w każdym wieku, jednak zwykle kojarzymy z nim osoby świeżo po studiach lub jeszcze w ich trakcie. I prawdopodobnie jest to właśnie najlepszy moment na próbę swoich sił w wybranym zawodzie. Doświadczenie to nie wszystko, obecnie liczą się m.in. energia, zapał do pracy i kreatywne, świeże spojrzenie, które często wnoszą do firmy młodzi ludzie. Zawodowa praktyka przyjdzie z czasem, co coraz częściej jest podkreślane przez pracodawców.

Uniwersalne umiejętności

Książkowy stażysta po odbyciu kilkumiesięcznych praktyk wie na czym polega praca, do której jest szkolony, poznaje realia rynku i uczy się fachowej nomenklatury. Twarde, zawodowe umiejętności to jednak nie wszystko, co daje staż. Równie ważne są kompetencje miękkie, do których pracodawcy przykładają coraz większą wagę i które starają się w coraz większym stopniu rozwijać, zwłaszcza u młodych osób. Główną cechą kompetencji miękkich jest uniwersalność – ich posiadanie jest ogromnie przydatne w każdej branży oraz w każdej firmie. Eksperci z firmy doradztwa personalnego podają kilka przykładów uniwersalnych umiejętności, które warto u siebie pielęgnować już na początku kariery. Oto kilka z nich:

  1. Proszenie o pomoc – warto wykorzystać tutaj swoją pozycję stażysty, która poniekąd daje taryfę ulgową. Dzięki niej jest duża szansa, że nasze prośby nie zostaną potraktowane jako próba pozbycia się obowiązków, a spotkają się z wyrozumiałością starszych kolegów. Jeśli nie radzimy sobie z powierzonym nam zadaniem – pytajmy, szukajmy odpowiedzi, korzystajmy z doświadczenia innych. Umiejętne proszenie o pomoc z pewnością przyda się na późniejszych etapach kariery, kiedy taryfa ulgowa już się skończy.

  1. Praca w grupie – praca z innymi poszerza perspektywę, potęguje kreatywność i uczy racjonalnego rozdzielania obowiązków. Pomaga także radzić sobie z feedbackiem. Zarówno pochwały jak i słowa krytyki mogą być dla nowego pracownika niezręczne. Praca w zespole prędzej czy później nauczy nowicjuszy jak umiejętnie przyjmować komplementy, żeby nie okazać arogancji i jak radzić sobie z mniej przyjemnymi słowami, żeby wyciągnąć z nich konstruktywną naukę.

  1. Sprawdzenie swoich sił w zawodzie – mówi się, że na zmiany nigdy nie jest za późno. Jednak zdecydowanie lepiej rozwijać się w branży, która nas interesuje i takiej, z którą wiążemy swoją przyszłość. A nie zweryfikujemy tego lepiej niż próbując swoich sił w zawodzie. Im wcześniej zaczniemy, tym więcej czasu zostanie nam na naprawienie ewentualnej pomyłki. Staż to również idealny czas, żeby próbować. Nie zawsze zdobyte wykształcenie idzie w parze z przyszłą pracą. W tej sytuacji praktyki w interesującej nas branży mogą okazać się pomocne przy znalezieniu pomysłu na swoją karierę.

  1. Odpowiedzialność – życie zawodowe wymaga od nas odpowiedzialności w wielu aspektach. Musimy być odpowiedzialni za realizowane przez nas zadania. Dbać, żeby zostały wykonane terminowo i rzetelnie. Odpowiedzialnością jest także umiejętne wplecenie stażu w resztę naszego życia, które nierzadko oprócz pracy, składa się także z edukacji. Nawet jeśli pracujemy w niepełnym wymiarze godzin to będzie to dobry wstęp do nauczenia się odpowiedzialnego zarządzania swoim czasem.

Pierwszy krok do sukcesu

Wiele znanych i cenionych w swoich branżach osób zaczynało właśnie od stażu. Tom Ford zanim zbudował własne imperium modowe pracował przez rok jako stażysta w Chloé. I choć sam przyznaje, że jego zadania nie należały do najbardziej ambitnych to staż zachęcił go do skupienia się na modzie i stworzenia swojej marki. Na rodzimym rynku też mamy przykłady spektakularnych ścieżek kariery, które zaczęły się od stażu. Janusz Daszczyński, prezes zarządu Telewizji Polskiej w latach 2015-2016, pracę zaczynał w połowie lat 70. jako stażysta w Ośrodku Telewizyjnym w Gdańsku. Potencjał i możliwości jakie daje staż dostrzegane są nawet przez osoby będące na początku drogi do sukcesu zawodowego. Staż zdecydowanie ułatwił mi start w życiu zawodowym. Pracodawcy zwracają uwagę na CV i przychylnie patrzą na osoby, które odbyły tego typu praktyki. Dzięki przepracowanym na stażu godzinom nauczyłem się wielu cennych umiejętności i dalej się kształcę, obecnie już na stanowisku młodszego specjalisty. – komentuje Filip Kulisz, student public relations i marketingu na Uniwersytecie Warszawskim. Eksperci z HRK podzielają zdanie Filipa i dodają, że dzięki stażowi można zyskać także zaufanie pracodawcy, który chętniej awansuje sprawdzonego i wdrożonego stażystę, niż zatrudni osobę z zewnątrz na podobne stanowisko.

Staż to świetny pierwszy krok na drodze do kariery. Trzeba jednak pamiętać, że taka droga bardziej przypomina wyboistą i zakręconą ścieżkę niż pięciopasmową autostradę. Żeby osiągnąć sukces trzeba wykazać się ciężką pracą, nieprzeciętnymi umiejętnościami i wytrwałością. Ale jak najbardziej jest to możliwe!

 

źródło: HRK

foto: Shutterstock