Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Czego oczekują młodzi pracownicy?

Jak firma może wspierać ich rozwój w obrębie organizacji?

Według raportu PwC: „Młodzi na rynku pracy” z 2021 roku dla młodych pracowników ważne są m.in. hybrydowy model pracy, aby móc łączyć zdobywanie doświadczenia z budowaniem relacji, możliwość uczenia się od doświadczonych kolegów, stabilne zatrudnienie i praca w oparciu o umowę o pracę, work-life balance oraz dobra atmosfera. Natomiast najczęściej wymienianym benefitem jest możliwość uczestniczenia w szkoleniach. Co jeszcze można zapewnić swoim pracownikom, jeśli powyższe warunki są spełnione, a pracodawca chce stworzyć wspierającą i otwartą kulturę organizacyjną?

Pandemia udowodniła, że nie trzeba pracować z biura, aby być efektywnym. Wręcz przeciwnie. Ostatnie dwa lata pokazały, że warto zaufać swoim pracownikom i umożliwić im wybór formy pracy. Na początku 2022 roku Nokia postanowiła podążyć za tym trendem i wprowadziła politykę pracy zdalnej, dzięki czemu każdy z pracowników może zdecydować czy chce pracować w pełni zdalnie, hybrydowo (2 dni w biurze i 3 dni w domu) czy tradycyjnie, w biurze. Co warte podkreślenia – nawet pracując całkowicie zdalnie, pracownik ma możliwość okazjonalnej pracy z biura, m.in. po to, by podtrzymać dobre relacje z zespołem i managerem.

Co w sytuacji, gdy pracownikom zaczyna doskwierać rutyna i potrzebują dodatkowego zajęcia, którym mogliby wypełnić czas poza projektami komercyjnymi? W krakowskim oddziale Nokii organizujemy dwa duże wydarzenia – Test Dive Conference oraz FPGA Hackathon&Conference. Do ich organizacji może włączyć się każdy, niezależnie od stanowiska czy zespołu, w którym pracuje. To szansa na zdobycie nowych umiejętności, zajrzenia za kulisy organizacji tak dużych eventów, integrację z osobami z innych zespołów, jak również oderwanie się od codziennych obowiązków.

Praca zdalna, mimo wielu plusów, ma też negatywne aspekty. Jednym z nich jest brak kontaktu twarzą w twarz z osobami z zespołu, co sprawia, że pracownicy nie czują się związani z firmą, nie budują relacji, a do codziennej pracy podchodzą zadaniowo. Kolejny to zachowanie work-life balance. W dobie pracy zdalnej jest bardzo trudne i może prowadzić do zatarcia granic między pracą, a życiem prywatnym. Dodatkowo stres, spowodowany pandemią czy kryzysem humanitarnym i ekonomicznym, sprawia, że każdy z nas potrzebuje coraz większego wsparcia w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Wiele organizacji zaczyna więc dostrzegać potrzebę zadbania o well-being pracowników. My w Nokii również zdajemy sobie sprawę, jak ogromne znaczenie ma zadbanie o dobrostan pracowników, dlatego  podchodzimy do tematu holistycznie. Organizujemy webinaria ze specjalistami od zdrowego odżywiania, spotkania na temat równowagi emocjonalnej, mindfulness czy metod zarządzania stresem i efektywnego wypoczynku. Wspólnie trenujemy i bierzemy udział w biegach, takich jak Poland Business Run. W okresie letnim, w ogrodzie pod biurem, uprawiamy wspólnie jogę i pilates.

Na początkowym etapie kariery istotna jest możliwość współpracy i nauki od bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Studenci, dołączając do nas czy na 3-miesięczne praktyki letnie, czy na staże, uczą się i doskonalą swoje umiejętności pod okiem mentorów, zdobywając praktyczne doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku. Następnie, po zakończeniu studiów, mogą przejść na stałe zatrudnienie i kontynuować karierę w Nokii.

Ale nauka nie dotyczy tylko młodych stażem pracowników. Ciągłe poszerzanie swojej wiedzy jest niezbędne, zwłaszcza w branży nowych technologii. W Nokii dbamy o rozwój kompetencji pracowników, poprzez tworzenie programów rozwojowych, które pomagają w doskonaleniu umiejętności na danym stanowisku lub zmianie funkcji w obrębie firmy. Krakowskie programy budowane są w oparciu o umiejętności techniczne, jak i miękkie, tak ważne w pracy z klientem czy po prostu w efektywnej komunikacji z zespołem i managerem. Możemy wyróżnić m.in. Hero To Be – Let’s become a coach, Project Management, Future Leaders Program, Technical Leaders, Future Software Architects, Future Test Architects oraz szkolenia z Python, 5G, C++.

Stworzenie odpowiednich warunków pracy, kultury wsparcia, możliwości rozwoju czy po prostu wsłuchiwanie się w potrzeby pracowników sprawi, że będą oni lojalni i zwyczajnie będą lubić swoją pracę.

Jeśli chcesz zobaczyć aktualne oferty pracy, sprawdź naszą stronę: https://careers.nokia.com/

Autor: Natalia Fidali, Specjalistka ds. brandingu i komunikacji