Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Czy gry wideo pomagają w rozwoju kariery?

Mamy dobrą informację dla fanów gier wideo! Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup, granie w gry wideo może być przewagą kandydata w procesie rekrutacyjnym.

Gracze, dzięki graniu zdobywają potrzebne i poszukiwane dziś przez firmy kompetencje miękkie. Aby to sprawdzić, ManpowerGroup przeanalizował ponad 11 tysięcy gier. Przygotowano także ogólnodostępne narzędzie Gaming Skills Translator. Pozwala ono kandydatom na określenie kompetencji miękkich na podstawie ich gamingowych preferencji. Przykładowo osoby grające w World of Warcraft czy w Assassin’s Creed rozwijają umiejętność współpracy i komunikacji. Fani Call of Duty oraz FIFA doskonalą myślenie krytyczne i zdolność rozwiązywania problemów. 

 

Przeanalizowane gry

 

ManpowerGroup przeanalizował ponad 11 tysięcy gier reprezentujących 13 gatunków – począwszy od gier akcji/przygodowych, przez gry fabularne (tzw. RPG), kończąc na grach muzycznych i niezależnych (indie) – w celu identyfikacji umiejętności miękkich, które są rozwijane w każdej kategorii gier. Następnie opracował schemat w odniesieniu do kompetencji zawodowych. Wskazane zostały także grupy stanowisk, na których te umiejętności odgrywają najważniejszą rolę przy dopasowywaniu profilu kandydata do danego zawodu.

Gry z otwartym światem, jak np. Minecraft, The Legend of Zelda lub The Elder Scrolls pozwalają graczom na rozwój takich umiejętności jak kreatywność, współpraca, percepcja społeczna i koordynacja. To umiejętności szczególnie doceniane na takich stanowiskach jak inżynier elektryk, grafik czy szef kuchni lub kucharz. Z kolei osoby grające w gry akcji, przygodowe i RPG takie jak np. World of Warcraft, Assassin’s Creed, Monster Hunter czy Pokemon rozwijają umiejętność współpracy, komunikacji, rozwiązywania problemów, oceny i podejmowanie decyzji. Potencjalne dopasowanie zawodowe takiej osoby to asystent ds. administracyjnych, analityk finansowy lub menedżer w zespole obsługi klienta. W zestawieniu ManpowerGroup znalazły się również między innymi gry zespołowe, sportowe, wyścigowe jak Mario Kart, Rocket League, FIFA czy Call of Duty. Pozwalają one doskonalić umiejętność myślenia krytycznego, współpracy, oceny i podejmowania decyzji oraz rozwiązywania problemów. To zdolności szczególnie cenione na takich stanowiskach jak pracownik opieki zdrowotnej, pakowacz, przedstawiciel lub kierownik call center.

 

Jak przełożyć doświadczenie gamingowe na zdobyte kompetencje?

 

Gracze, którzy chcieliby sprawdzić, jak ich doświadczenie gamingowe wpływa na rozwój kompetencji, mogą skorzystać bezpłatnie z Gaming Skills Translatora. Narzędzie przekłada uzyskane informacje na umiejętności kluczowe na rynku pracy, które kandydat może zamieścić w swoich dokumentach aplikacyjnych lub wymienić je, jako mocne strony na rozmowach kwalifikacyjnych. Świadomość na temat roli gier w doskonaleniu umiejętności miękkich pozwala kandydatom na lepsze zaprezentowanie swojej kandydatury oraz wzbogaca ich CV. Z drugiej strony to dodatkowe informacje dla rekruterów, służące do oceny umiejętności i potencjału kandydata, dzięki czemu dopasowanie osób do właściwej funkcji może być bardziej efektywne.

 

Źródło: Biuro prasowe ManpowerGroup