Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Czy potrzebne są referencje po stażu?

Referencje od poprzednich pracodawców lub też po zakończeniu np. stażu są zawsze bardzo cenne i pomocne w procesie rekrutacyjnym. Trzeba jednak wiedzieć, jak je zaprezentować, w którym momencie i kiedy o nich pamiętać.

O referencje należy zadbać pod koniec naszego stażu. Najlepiej w momencie, kiedy jeszcze nie utraciliśmy kontaktu z obecnym pracodawcą. Ważne, aby były pozytywne, gdyż właśnie o referencje często pytają rekrutujący i potencjalni pracodawcy. Poza tym ciekawe referencje możemy wykorzystać do przekonania przyszłego pracodawcy o tym, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko, jest to bowiem potwierdzenie umiejętności, cech i kwalifikacji jakie wymieniamy w CV.

Jak zatem powinny wyglądać takie referencje, aby spełniły swoją rolę? Najlepiej, jeśli są na piśmie i są potwierdzone przez bezpośredniego przełożonego oraz właściciela firmy lub dyrektora danego działu i koniecznie powinny być wydrukowane na firmowym papierze.

W referencjach powinny znaleźć się: daty zatrudnienia lub stażu oraz data wystawienia dokumentu, zajmowane stanowisko, informacje dotyczące zakresu obowiązków i opinia, jaką udało nam się wypracowywać u przełożonego. Ważne jest także zamieszczenie informacji o tym, czego się nauczyliśmy, o sukcesach. Ważne są także dane osoby, która może telefonicznie potwierdzić referencje spisane na papierze.

Dopiero referencje zawierające powyższe informacje mają swoją wartość. Dzięki temu zyskują na wiarygodności i pokazują, że nie jest to dokument napisany przez nas samodzielnie i np. bez wiedzy naszego przełożonego lub pracodawcy.

(gmj)

Foto: shutterstock.com