Zanim skończysz czytać ten artykuł, przez najpopularniejszy serwis pogawędek internetowych przewinie się 25 tysięcy osób, a przez serwery znanego komunikatora zostanie przesłanych blisko 10 milionów wiadomości. Za tymi liczbami kryją się setki tysięcy użytkowników Internetu, którzy tworzą rosnącą z dnia na dzień ogromną społeczność nowej generacji. Czat generacji.
Jeszcze nigdy poznawanie nowych ludzi nie było tak proste. W Internecie służą do tego rozmaite komunikatory, fora tematyczne, grupy dyskusyjne, serwisy randkowe, portale społecznościowe i wreszcie systemy umożliwiające prowadzenie rozmów tekstowych w czasie rzeczywistym – czaty. Tymi ostatnimi dysponuje dzisiaj praktycznie każdy szanujący się portal internetowy. Do najpopularniejszych należą czateria.interia.pl, czat.onet.pl i czat.wp.pl, ale istnieją też wyspecjalizowani dostawcy tej usługi jak np. www.polchat.pl. Korzystając z nich możemy wybierać spośród kilkuset pokoi towarzyskich, regionalnych, tematycznych, międzynarodowych itd. W rankingu Wirtualnej Polski od dłuższego czasu na pierwszym miejscu utrzymuje się pokój Nastolatki. Dla młodych ludzi, którzy niemal od dziecka mają kontakt z wynalazkami technologii, komunikowanie się przez Internet jest sprawą zupełnie naturalną. Wydaje się, że tradycyjne metody poznawania nowych znajomych powoli odchodzą do lamusa. Być może już niedługo zapanuje nowa moda na nawiązywanie znajomości, nie wymagająca nawet podłączenia do komputera. Zawrotną popularność zyskuje bowiem Fun Skan – usługa dostępna dla użytkowników telefonii komórkowej Simplus. Dzięki niej za pomocą komórki możemy sprawdzić, czy w pobliżu nas znajdują się zainteresowane rozmową osoby, a następnie rozpocząć z nimi rozmowę – smsową lub telefoniczną. Co ważne – zarówno czat internetowy jak i telefoniczny zapewnia korzystającym anonimowość. Dzięki temu mam możliwość wyboru, z kim tak naprawdę chcę nawiązać dłuższy kontakt – wyjaśnia Tomek, licealista ukrywający się pod nickiem tomash. – Jeśli osoba z którą rozmawiam nadaje na tych samych falach, kontynuuję znajomość. Jeśli nie – po prostu rozłączam się i po sprawie.
Wprowadzenie usługi Fun Skan jest odpowiedzią na potrzebę mobilności i niezależności wśród nastolatków. Jak wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator – ponad 70% Polaków posiada telefon komórkowy, a najwięcej komórek jest w rękach młodych osób. Fun Skan daje im możliwość nawiązywania nowych znajomości bez względu na to, czy mają aktualnie dostęp do komputera, czy nie. Nie muszą też obawiać się, że osoba, z którą tak świetnie im się czatuje, znajduje się na drugim końcu Polski – Fun Skan dostarcza bowiem listę ludzi znajdujących się w bezpośredniej okolicy użytkownika. Dzięki temu znalezienie osoby, z którą można wybrać się jeszcze tego samego wieczora na imprezę do znajomych lub koncert ulubionego zespołu jest banalnie proste, a tego typu rozwiązania wzbudzają coraz większe zainteresowanie.