Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dawid Grosman, Kto ze mną pobiegnie? (W.A.B.)

Jerozolima. Upalne lato. Na czas pobytu rodziców w Ameryce szesnastoletni Asaf podejmuje wakacyjną pracę w miejskim wydziale sanitarnym. Dni mijają chłopcu na wypełnianiu obowiązków, wieczory – na gapieniu się w telewizor lub monitor komputera. Kiedy jednak Asaf otrzymuje polecenie zabrania ze schroniska zabłąkanego labradora, odnalezienia właściciela i wyegzekwowania od niego grzywny, codzienna rutyna zostaje przerwana.

W tym samym czasie, lecz w innej części Jerozolimy piętnastoletnia Tamar (do której należy pies) ucieka z domu, aby odnaleźć brata, Szaja. Decyduje się zamieszkać na ulicy i zarabiać śpiewaniem – i szuka Szaja wśród ludzi z marginesu. Asaf i Tamar muszą się spotkać i spotkają się, jednak zanim to się stanie, będą przemierzą jerozolimskie ulice oraz zetkną się ze światem dilerów, złodziei i wyrzutków społeczeństwa.

Literatura w języku hebrajskim nie jest nam dobrze znana, dlatego warto wiedzieć, że Kto ze mną pobiegnie? Dawida Grosmana jest pierwszą w Polsce powieścią jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów izraelskich. W powieści ujawnia się jego poczucie humoru, niezwykła wrażliwość na drugiego człowieka i umiejętność wnikliwej obserwacji – pisarz opowiada o życiu w Izraelu przez pryzmat wybranych rodzin, przeciętych nie tylko podziałami ideologicznymi, lecz także konfliktem pokoleń czy pełną napięcia codziennością.

(km)