Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Debata „Czy studenci wrócą do Krakowa?” już 1 czerwca w Muzeum Krakowa!

Opisujemy, dokumentujemy i opowiadamy Kraków. Słuchamy miasta… – to misja strategiczna Muzeum Krakowa. Dotyczy ona także współczesności – historii, która dzieje się na naszych oczach. Pandemia odcisnęła ogromne piętno na całym świecie. W trakcie trzech kolejnych debat z cyklu Krakowskie kolokwium chcemy porozmawiać o tym, jak Kraków zmienia się pod jej wpływem. Czerwcową rozmowę postanowiliśmy poświęcić studentom i środowisku akademickiemu, które boleśnie zostało dotknięte skutkami pandemii i towarzyszącymi jej obostrzeniami.

Kraków to najstarszy i jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Studenci są ważnym elementem jego struktury społecznej. Przed pandemią w 2019 r. w Krakowie studiowało około 151 tys. osób na ponad 20 uczelniach wyższych. Według badań studenci stanowili prawie 10% populacji mieszkańców miasta. Życie studenckie to nie tylko nauka, ale także kultura, sztuka, sport, rozrywka…

W związku z pandemią studenci Krakowa praktycznie zniknęli z miasta. Brak zajęć stacjonarnych stał się nową normą na krakowskich uczelniach. Bezkontaktowe kształcenie online niestety nie jest nauczaniem pełnym. Studia to także wychowywanie, kształtowanie osobowości młodych ludzi, ukierunkowywanie ich, co również dokonuje się poprzez kontakt z otoczeniem, z kulturą – szczególnie w Krakowie, a tego nie da się zrobić przez internet.

 

Podczas debaty paneliści postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania:

  • Jak studenci i uczelnie radzą sobie w nowej codzienności podczas pandemii?
  • Czy i kiedy wrócą do Krakowa studenci?
  • Jakie zmiany po pandemii wpiszą się na stałe w struktury uczelni i środowiska studenckiego?

Paneliści:

  • hab. inż. Rafał Dańko, prof. AGH, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej,
  • dr hab. Jarosław Flis, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Pani Marcelina Kościołek, przewodnicząca Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prowadzący:

Jacek Salwiński, zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Krakowa

 

Gdzie i kiedy?

1 czerwca  2021 r. o godz. 18.00, Sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory, wejście ul. Szczepańska 2 (liczba miejsc ograniczona).

Streaming na www.facebook.com/PalacKrzysztofory