Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

"Dekalog Praktykanta" – rozwiązanie konkursu

Od połowy maja do 10 września 2008 roku czekaliśmy na wasze propozycje trzech najważniejszych zasad obowiązujących w czasie praktyk i staży. Spośród nadesłanych wypowiedzi wybraliśmy trzy naszym zdaniem najciekawsze.

Oto one:

 

Zasada numer jeden: nigdy nie przytakuj bezmyślnie wszystkiemu co usłyszysz. Nie wyłączaj myślenia, zapomnij o potulnym kiwaniu głową. Niech sposobem wyrażania twoich prawdziwych uczuć nie będzie mściwe mamrotanie pod nosem. Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj; jeśli coś ci się nie podoba – mów otwarcie. Przy tym nie zapominaj nigdy o zasadzie drugiej, czyli o szacunku. Szanuj dorobek ludzi, którzy poświęcają ci swój czas, pamiętaj o dorobku firmy. Respektuj zastane reguły i nie neguj wszystkiego na starcie. Daj sobie czas, a po trzecie: daj czas innym i nie zniechęcaj się. Początki bywają trudne, ale z każdym przepracowanym dniem rośnie twoje doświadczenie i wiedza. Pozwól poznać się współpracownikom, ucz się tak wiele jak tylko potrafisz i nie poddawaj się. Każde niepowodzenie możesz przekuć w sukces. Trzeba tylko w to uwierzyć (i zastosować wszystkie moje rady;).
Magdalena Kempinska
 
Bądź skromny – zaliczenie kilku semestrów lub ukończenie studiów nie oznacza, że już wiesz wszystko i masz prawo do selektywnego wyboru zadań, które są Ciebie godne. Nie zdobędziesz sobie sympatii, jeżeli będziesz „wybrzydzał” lub zadzierał nosa. Bądź punktualny – to wręcz oczywiste, że należy dostosować się do rytmu pracy, który obowiązuje w firmie. Jeżeli trzeba wstawać wcześnie, nie pozostaje nic innego jak tylko zdyscyplinowanie o poranku i krótsze imprezowanie poprzedniego wieczoru. Bądź aktywny – pokaż, że umiesz odnaleźć się w nowych warunkach. W miarę możliwości staraj się pokazać, że praca Cię interesuje. Jeżeli nie zamierzasz siedzieć bezczynnie, Twój opiekun z pewnością to zauważy i da Ci bardziej wymagające zadanie.
Aneta Turek
 
Naprzykrzaj się (w granicach rozsądku!) – jeżeli Twój czas podczas praktyki nie jest w pełni zagospodarowany, a nie chcesz ograniczać się wyłącznie do czytania gazet lub buszowania w internecie, warto czasami trochę się ponaprzykrzać opiekunowi praktyk. Z pewnością znajdzie się coś, co będziesz mógł zrobić, o ile tylko przypomnisz mu o swoim istnieniu. Bądź kreatywny – nie staraj się wykonać zleconych zadań po „najmniejszej linii oporu”. Zasadę tę należy stosować jednak z umiarem. Z pewnością nie powinno się wymyślać np. nowego sposobu pisania raportów w danej firmie, ale nie zaszkodzi ujęcie materiału w nieco szerszym zakresie czy dodanie informacji, które Twoim zdaniem są ważne dla tematu. Dbaj o swoje interesy – warto poprosić swojego opiekuna i inne osoby, z którymi blisko współpracowałeś w trakcie praktyki, o wystawienie Ci, obok poświadczenia odbycia stażu, indywidualnych referencji. Warto też podtrzymywać z firmą kontakty – być może uda Ci się tam zdobyć pracę?
Mateusz Mantykiewicz
 
Laureaci zostają nagrodzeni zestawami książek i kosmetyków. Gratulujemy! Nagrody wyślemy pocztą.