Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Discover Europe 2016

Ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów

Już po raz trzynasty studenci starego kontynentu mają możliwość pokazania swojego obrazu Europy, zgłaszając zdjęcia do konkursu Discover Europe. Uwiecznione przez młodych ludzi postaci, intrygujące sytuacje, bardziej i mniej znane zakątki Europy zostaną poddane ocenie profesjonalistów, którzy spośród zdjęć wybiorą, które w najlepszy sposób przedstawiają różnorodność starego kontynentu.


Istotą konkursu jest uchwycenie oblicza współczesnej Europy widzianej oczami jej młodych mieszkańców. Za kilka lat to dyskusje i decyzje obecnych studentów będą kształtowały naszą rzeczywistość w Europie, a już teraz konkurs Discover Europe daje im niezwykłą szansę nawiązania międzynarodowego dialogu i zrozumienia siebie nawzajem ponad barierami językowymi i kulturowymi. To właśnie wykorzystanie sztuki fotograficznej jako środka przekazu daje tak szerokie możliwości ujęcia i zrozumienia tego, jakie problemy przykuwają uwagę współczesnych młodych Europejczyków.

 

Poprzednie dwanaście edycji zdążyło już udowodnić, z jaką dumą młodzi Europejczycy potrafią reprezentować miejsca, z których się wywodzą. Pokazując tradycje i zwyczaje swoich przodków pozwalają innym dostrzec piękno Europy, które zgodnie z ideą organizatora konkursu, organizacji Erasmus Student Network Polska, najpełniej wyraża się w jej różnorodności. Właśnie ze względu na budowanie wspólnoty między czasem zupełnie odrębnymi społecznościami młodych ludzi, którzy w ramach konkursu mają możliwość wymiany swoich doświadczeń, inspiracji i poglądów, w ubiegłym roku w Konkursie o Europejską Nagrodę Młodzieżową im. Karola Wielkiego, organizowanym przez Parlament Europejski, Discover Europe zdobył zaszczytne 2. miejsce.

W dobie wszechobecnych aparatów w telefonach komórkowych, każdy może poczuć się jak fotograf. Discover Europe nagradza tych, którzy nie boją się wyjść poza schemat i twórczo myśleć, a uchwycenie chwili to ich rzeczywista pasja, tak często niedoceniana przez otoczenie. Każdy uczestnik konkursu ma okazję poddać swoją twórczość próbie. Zdjęcia można zgłaszać od 14 marca do 24 kwietnia na stronie konkursu www.discovereurope.esn.pl. W tym roku uczestnicy mogą przesyłać swoje zdjęcia w 3 głównych kategoriach:

Citizen of Europe (Obywatel Europy) – zdjęcia przedstawiające rozmaite oblicza Europejczyków
My Europe, my Home (Mój kawałek Europy) – zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca i krajobrazy w Europie Surprise me Europe! (Europo zaskocz mnie!) – zdjęcia przedstawiające śmieszne lub intrygujące sytuacje, które miały miejsce w Europie.


Po zakończeniu okresu zgłaszania zdjęć przeprowadzone zostaną etapy lokalne, podczas których wybrane zostaną najlepsze fotografie. Razem ze zdjęciami nadesłanymi przez studentów zagranicznych poddane zostaną one selekcji w etapie centralnym. Tu przedstawiciele studentów i środowisk artystycznych związanych z fotografią wyłonią najbardziej odkrywcze prace spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu.

 

Oprócz ogromnej dawki dobrej zabawy i satysfakcji z obcowania w międzynarodowym towarzystwie poprzez porównywanie efektów swojej pracy na stronie internetowej, uczestnicy mają szansę na atrakcyjne nagrody w etapie centralnym, na zwycięzców czekają nagrody o wartości ponad 30 000 złotych. Dodatkowo najlepsze studenckie zdjęcia zostaną zaprezentowane na licznych wystawach odbywających się po zakończeniu konkursu. Wychodząc w przestrzeń publiczną twórczość studentów zostanie więc zaprezentowana na szerokim forum. Taka szansa zdarza się naprawdę rzadko, więc każdy student pasjonujący się fotografią powinien ją wykorzystać.