Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dla kogo praca w logistyce?

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 2025 r. na rynku pracy może brakować nawet 1,5 mln osób. Dotyczyć to będzie również branży TSL – logistycy i spedytorzy są wymieniani obok elektryków, elektromonterów, księgowych czy inżynierów wśród zawodów deficytowych. Początek 2019 roku to dobry moment na poszukiwanie pracy w tym sektorze.

Rosnące zapotrzebowanie na pracowników w logistyce potwierdzają „Perspektywy zatrudnienia dla pierwszego kwartału 2019 r.” – barometr ManpowerGroup. Organizacje związane z branżą logistyczną i transportem znajdują się w czołówce pod względem planowanego w pierwszym kwartale 2019 roku wzrostu zatrudnienia – 20% pracodawców z tego sektora deklaruje powiększanie swoich zespołów. To jeden z najlepszych wyników, jaki odnotowano w tym względzie wśród 26 krajów z regionu EMEA. W tym okresie łatwiej o pracę w logistyce ma być tylko w Słowenii (+23%). Co ma wpływ na tak dynamiczny rozwój branży TSL? Jest ona w najlepszej kondycji od 5 lat, co w dużej mierze jest efektem nowych inwestycji w infrastrukturę, zmian w sektorze e-commerce oraz coraz większego udziału sprzedaży detalicznej przez internet. 2019 rok przyniesie w logistyce także wzrost płac. Większość firm prognozuje go na poziomie 6–8%, część zakłada podwyżki rzędu 12–15%.

Modna logistyka

Sektor TSL boryka się z brakami kadrowymi, dlatego pracodawcy z tej branży zabiegają o pracowników. Atrakcyjne wynagrodzenie, możliwości awansu i rozmaite benefity pozapłacowe mają sprawić, że potencjalny kandydat będzie chciał się związać z firmą na dłużej. Ta taktyka się sprawdza – Polacy coraz chętniej szukają pracy w tej gałęzi rynku. Jak wynika z danych Grupy Progres, o jedno stanowisko w branży TSL rywalizuje średnio 20 kandydatów. Spośród wszystkich ofert pracy największym zainteresowaniem cieszyło się zdecydowanie stanowisko specjalisty ds. logistyki – w tym przypadku o jedno miejsce zabiegało nawet 100 osób. Oblegane były także stanowiska trenera procesów i operatora wózka widłowego. Dalej uplasowały się oferty pracy dla asystentów działu planowania, magazynierów, specjalistów ds. zaopatrzenia i koordynatorów ds. transportu.

Zmiany w branży TSL

Logistyka to bardzo dynamicznie rozwijający się sektor rynku, na który istotny wpływ mają m.in. nowe technologie, zmiany w zachowaniach konsumenckich, inwestycje w infrastrukturę czy wprowadzane regulacje prawne. Eksperci PwC wyróżnili 5 głównych czynników, które w ciągu następnych 5 lat będą kształtować oblicze branży TSL, nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje badania na ten temat opublikowali w raporcie „CEE Transport & Logistics TrendBook 2019”.  Jednym z kluczowym zagadnień, które będzie mieć znaczący wpływ na rozwój transportu i logistyki, jest digitalizacja. Proces ten trwa na polskim rynku już od pewnego czasu, a jest on efektem zmian zachowań konsumentów, łatwiejszego dostępu do nowych technologii, braków w wyspecjalizowanej kadrze pracowniczej oraz dążenia do upraszczania procesów. Kolejnym zjawiskiem, które ma kształtować polską branżę TSL, są przesunięcia w handlu międzynarodowym. Mają one dotyczyć m.in. wzrostu handlu między Europą i Azją, powstawania nowych szlaków handlowych czy rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej. Z raportu PwC wynika, że znaczący wpływ na branżę będą miały także rozwiązania software. Eksperci prognozują, że w ciągu 3 lat osiągną one dojrzałość pozwalającą stosować je w jeszcze szerszym zakresie. W przyszłości mogą one ułatwić firmom z branży TSL wgląd w przepływ pasażerów, a także poprawić wygodę i dostępność rozwiązań transportowych dla konsumentów. Mają służyć temu m.in. takie narzędzia, jak inteligentne systemy transportowe (ITS) czy Robotic Process Automation (RPA). Na firmy działające w branży logistyki i transportu mają wpływać również zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństwa), konsolidacja sektora, a także rosnąca rola ekonomii współdzielenia (sharing economy).

Dla kogo praca w logistyce?

Branża TSL wzbudza zainteresowanie – wysokie zarobki, pakiety świadczeń socjalnych, benefity pozapłacowe, międzynarodowe i dynamiczne środowisko pracy przyciągają wielu chętnych. O atrakcyjności tego sektora dla potencjalnych kandydatów decyduje również to, że zatrudnienie mogą tu znaleźć także specjaliści niezwiązani bezpośrednio z logistyką: prawnicy, specjaliści IT, programiści, analitycy czy kadra zarządzająca. Specyfika branży wymaga jednak określonych cech charakteru i kompetencji miękkich. W logistyce odnajdą się osoby, które są świetnymi organizatorami, doskonale planują i zarządzają sobą w czasie, są komunikatywne, otwarte i energiczne. Przydatne okazują się tu także takie umiejętności, jak działanie w grupie, praca pod presją czasu, radzenie sobie w stresujących warunkach. Niezbędna jest także znajomość języków obcych.

Sektor TSL nadal bardzo dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Jeśli szukasz możliwości rozwoju, nie boisz się wyzwań i marzy Ci się praca w międzynarodowym środowisku, logistyka to miejsce dla Ciebie.

 

Autor: Pola Szczepańska