Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dlaczego wybrali Experience PwC?

Rozmowa z laureatami tegorocznej edycji konkursu Experience PwC – Michaliną Magierą, studentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Piotrem Siwieckim, studentem Szkoły Głównej Handlowej.

Dlaczego zdecydowałaś się na udział w konkursie Experience PwC?

Michalina Magiera: Gdy dowiedziałam się o konkursie Experience PwC, którego tematyka jest zbieżna z moimi zainteresowaniami pomyślałam: sprawdzę się, spróbuję swoich sił, przecież niczego nie tracę a mogę dużo zyskać. Jak mówi popularne powiedzenie: aby wygrać, trzeba grać! Poza tym wiadomo, że najlepszą formą nauki jest właśnie działanie. To takie proste przemyślenia sprawiły, że postanowiłam wziąć udział w konkursie Experience PwC i wypełniłam test z I etapu.

Piotr Siwiecki: Uważam, że ważnym jest, aby okres studiów wykorzystywać możliwie efektywnie. Konkurs Experience PwC wydał mi się dobrą okazją sprawdzenia swojej wiedzy w praktycznych zadaniach. Chciałem też poznać specyfikę pracy w firmie konsultingowej, a poza tym atrakcyjna była możliwość zdobycia praktyk w PwC.


Jakie szanse, możliwości daje udział w takim konkursie?

Michalina Magiera: Rozwiązanie testu z I etapu oraz case study z II etapu są doskonałymi okazjami do powtórzenia już posiadanych, nabytych w trakcie studiów wiadomości, a trudniejsze pytania są dobrym treningiem w szukaniu informacji. Co wyróżnia konkurs Experience PwC? Po pierwsze, podczas konferencji poznaje się wiele ciekawych osób, a jej forma stwarza warunki do integracji. Dzięki temu nawiązane znajomości nie kończą się wraz z ostatnim dniem finału. Poza tym, udział w konkursie uświadomił mi, iż w pracy konsultanta znaczenie ma nie tylko wiedza merytoryczna, ale równie (a może nawet bardziej) istotne są umiejętności interpersonalne. Odpowiednia komunikacja niejednokrotnie ułatwia uzyskanie od klienta potrzebnych informacji, które z kolei są kluczem do sukcesu. Dodatkowo, Experience PwC angażuje nie tylko nasze umysły, ale i ciała – organizatorzy zadbali o równowagę pomiędzy pracą a zabawą, dzięki czemu po intensywnym wysiłku umysłowym mieliśmy okazję zrelaksować się w aqua parku czy też uwolnić energię na tanecznym parkiecie.

Piotr Siwiecki: Konkurs jest wspaniałą okazją do wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach w praktyce, jest to też szansa na poznanie świetnych ludzi. Podczas konferencji finałowej można przekonać się jak wygląda praca nad projektem w PwC. Doświadczenia zdobyte w pracy nad zadaniem finałowym z pewnością zaprocentują w przyszłości. Jest to też dobra okazja do zastanowienia się nad rozwojem swojej przyszłej kariery zawodowej.


Proszę podajcie sposób na zwycięstwo, mieliscie sporą konkurencję.

Michalina Magiera: Uważam, iż kluczową rolę odgrywa odpowiednie nastawienie do konkursu. Skupienie się na udowadnianiu innym, że wie się wszystko (a przynajmniej więcej od pozostałych uczestników) to zła taktyka. Wręcz przeciwnie, prośba o pomoc nie jest postrzegana negatywnie, należy pytać o kwestie budzące wątpliwości. Przecież liczy się prawidłowe rozwiązanie problemu. Również dlatego trzeba słuchać innych i reagować na prośby kolegów z drużyny, dzielić się wiedzą. Ważny element to także traktowanie swojego rozmówcy (partnera z drużyny, managera, czy też przedstawiciela klienta) tak, jak samemu chciałoby być się traktowanym. Należy sobie wyobrazić, jak dana sytuacja jest postrzegana przez drugą stronę, postarać się zrozumieć jej punkt widzenia i odpowiednio dostosować się do okoliczności, aby w efekcie obie strony były usatysfakcjonowane. Uogólniając, jakkolwiek banalnie to zabrzmi: wystarczy być po prostu sobą i otworzyć się na współpracę z innymi – w czasie dziesięciu napiętych godzin, pracując pod presją czasu nie da się utrzymać żadnej maski.

Piotr Siwiecki: Pytania testowe w pierwszym etapie mogą być dosyć szczegółowe, ale ponieważ liczy się tylko poprawność udzielonych odpowiedzi, a nie czas rozwiązania testu, to ważne w tym momencie jest, aby po prostu nie odkładać rozwiązania na ostatnią chwilę i na spokojnie przeanalizować wszystkie pytania. Drugi etap z kolei polega na indywidualnym rozwiązaniu określonego case study. Trzeba pamiętać, że poziom rozwiązań case’ów jest dosyć wysoki, dlatego aby zakwalifikować się do finału, należy zadbać o szerokie spojrzenie na analizowaną tematykę oraz o pewną nieszablonowość rozwiązania. Kluczem do sukcesu w finale jest dobry obieg informacji w grupie, podział i usystematyzowanie zadań oraz wyciąganie wniosków z popełnianych błędów. Warto korzystać z pomocy pracowników PwC.



Jakie macie plany związane z planowaniem i kreowaniem swojej kariery?

Michalina Magiera: Zamierzam wykorzystać szansę, jaką otrzymałam dzięki uczestnictwie w konkursie Experience PwC i jesienią rozpocząć praktyki w PwC w dziale audytu. Chciałabym rozwijać się i zdobywać kwalifikacje w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że poznanie zawodu i zdobycie doświadczenia w wymarzonej profesji utwierdzi mnie w przekonaniu, że wybrałam dla siebie właściwą ścieżkę.

Piotr Siwiecki: Obecnie jestem tuż przed rozpoczęciem trzymiesięcznej praktyki w dziale prawno-podatkowym PwC. Nie ukrywam, że swoją dalszą karierę chciałbym związać z tą właśnie firmą. Ponadto, w tym roku zamierzam obronić pracę magisterską w SGH i być może pomyśleć o studiach doktoranckich.




Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,556
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP