Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dni Campus France dookoła Polski

Przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce, Instytutu Francuskiego, agencji Campus France oraz sieci Alliance Française zapraszają na 8. ogólnopolską edycję Dni Campus France. Od 6 listopada do 11 grudnia  w 25 miastach Polski odbędzie się kilkadziesiąt spotkań na terenie 30 liceów i uczelni wyższych, podczas których przedstawiciele wymienionych instytucji będą prezentować korzyści oraz możliwości studiowania na francuskich uczelniach.

– Uniwersytet Badawczy w Paryżu, Uniwersytet Paryski oraz Politechnika w Palaiseau pod Paryżem to trzy najlepsze uczelnie we Francji, a Paryż, Lyon, Toulouse i Montpellier to najlepsze akademickie miasta w tym kraju. Dni Campus France pokażą, że francuskie uczelnie czekają na ambitnych studentów z Polski oraz że jest to bardziej realne i osiągalne niż można przypuszczać – przekonuje Eliza Łuczyńska, ekspertka i koordynatorka Campus France, organizacji, która działa przy Ambasadzie Francji w Polsce i pomaga młodzieży w zorganizowaniu wyjazdu na studia we Francji.

 

Udział w ogólnopolskich Dniach Campus France jest bezpłatny i skierowany do osób młodych, których interesuje tematyka studiów we Francji oraz ich rodziców i opiekunów. W trakcie spotkań z ekspertami Campus France i zaproszonymi przez agencję gośćmi uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z porad, wysłuchać rekomendacji absolwentów programu, włączyć się do dyskusji oraz wziąć udział w sesji pytań i odpowiedzi. Organizatorzy przewidzieli także konkursy z nagrodami.

Rocznie 100 000 studentów zagranicznych absolwentami francuskich uczelni

W najnowszej edycji rankingu QS Top Universities w kategorii Best Student Cities cztery francuskie miasta trafiły do zestawienia przodującej setki w skali całego świata: Paryż (miejsce 7), Lyon (50), Toulouse (74) i Montpellier (100). Francja odnosi sukcesy także w akademickim rankingu światowych uniwersytetów (Academic Ranking of World Universities), gdzie na 1000 najlepszych uczelni świata, 35 mieści się właśnie w kraju nad Sekwaną. Z kolei według UNESCO Institute For Statistics, Global Flow of Tertiary-Level Students w top 3 krajach na świecie, które najchętniej wybierają do studiowania osoby spoza danego kraju (z wyłączeniem programu Erasmus) jest Francja, po Wielkiej Brytanii i Niemczech. Według raportu dziennika „The Financial Times” z 2018 roku w czołówce światowych uczelni oferujących studia z zakresu finansów i zarządzania aż 3 czołowe lokaty zajmują uczelnie z francuskim rodowodem i działające we Francji, zarówno państwowe, jak i prywatne.

Polacy, którzy studiowali we Francji

– Dzięki wyjazdowi do Francji, który nie byłby możliwy bez programu stypendialnego Erasmus+, miałem możliwość studiowania na najwyższym poziomie, korzystając z szerokiej ofert zajęć, staży, programów wymian zagranicznych czy też dofinansowań inicjatyw badawczych. To zdobyte doświadczenie już procentuje, bowiem wraz ze zbliżającym się powrotem do Polski otrzymuję różne propozycje zawodowe, które pozwolą mi dalej realizować obraną w Paryżu ścieżkę kariery jako badacz i tłumacz literacki – mówi Tomasz Krupa, absolwent Master 2 w dziedzinie literatury rumuńskiej (2016), obecnie doktorant związany z Centre de Recherche Europes-Eurasie (CREE), INALCO, Paryż.

Na francuskich uczelniach studiowało wielu znanych Polaków, w tym Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz oraz współcześnie: Andrzej Żuławski czy Grzegorz Krychowiak.

– Stopniowo zmienia się sposób postrzegania studiowania we Francji. Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że bez znajomości francuskiego nie ma takiej możliwości, albo, że koszty życia dla osób z Polski są zbyt wysokie. Warto wiedzieć, że francuski system programów stypendialnych umożliwia każdemu studentowi otrzymanie zwrotu kosztów zakwaterowania – tłumaczy Eliza Łuczyńska. – Dziś miasta akademickie we Francji to niezwykle rozwojowe tygle intelektualne, kulturowe i językowe, o czym będziemy przekonywać uczestników spotkań w trakcie Dni Campus France. Zapraszam na naszą stronę www i media społecznościowe po więcej szczegółów – mówi.

Polsko-Francuskie rocznice a Dni Campus France

W tym roku przypada 100. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Francją. Z tej okazji 2019 rok został uznany za Polsko-Francuski Rok Nauki, a 19 listopada odbędzie się V Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji pod patronatem Ambasady Francji. W tym roku także 5. urodziny obchodzi stowarzyszenie France Alumni Pologne, klubu zrzeszającego
i aktywizującego polskich absolwentów francuskich uczelni wyższych.

 

Szczegółowy harmonogram Dni Campus France

Znajduje się pod poniższym linkiem

https://www.pologne.campusfrance.org/pl/dni-campus-france-wszystko-o-studiach-we-francji-0

oraz w części „Wydarzenia” na profilu FB Campus France Polska

https://www.facebook.com/pg/CampusFrancePolska/events/?ref=page_internal

 

***

Campus France to sieć agencji, które działają międzynarodowo przy placówkach dyplomatycznych Francji.
Obecnie jest 255 biur w 125 krajach na całym świecie. Misją Campus France Polska, która działa przy Ambasadzie Francji w Polsce, jest promocja francuskiego szkolnictwa wyższego oraz mobilności międzynarodowej. Strona polskiej filii www.polska.campusfrance.org zawiera wyszukiwarkę programów stypendialnych oraz wszelkie niezbędne informacje.