Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dni kariery Katowice

Szukanie recepty na odniesienie sukcesu zawodowego zdaje się nie mieć większego sensu.

Taka recepta bowiem nie istnieje. Prawdą jest, że wszelkie rady dotyczące kariery są o tyle wartościowe, o ile wprowadzamy je w życie. Z pewnością dzięki różnym poradnikom zainteresowani wyrabiają sobie pewne wyobrażenie na temat rekrutacji oraz firmy do której chcą aplikować. Nic nie zastąpi jednak spotkania między kandydatem, a pracodawcą.

19 marca 2014 r. w budynku Altus w Katowicach, studenci będą mieli okazję, by wykonać krok w kierunku ww. sukcesu. Tego dnia odbędą się targi pracy, praktyk i staży- Dni Kariery®. Są one inicjatywą organizowaną przez studentów, ale przede wszystkim dla studentów. Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku pracy, stwarzanie możliwości kontaktu pomiędzy kandydatami a pracodawcami jest szczególnie ważne. Dopóki znajdują się ludzie, dbający o ich przyszłość, problem ten nie powinien się pogłębiać. Istotne jest również zrozumienie idei tej inicjatywy. Kto ma ją rozumieć lepiej niż studenci, wkraczający w dorosłe życie i planujący swoją karierę zawodową?

Stowarzyszenie AIESEC- zrzeszające właśnie takich członków- tę ideę tworzyło i przekazywało dalej, organizując Dni Kariery® od ponad 20 lat. Dzięki ich zaangażowaniu oraz chęci wpływania na otoczenie, znaleźli oni środowisko do dialogu pomiędzy firmami a młodymi ludźmi.

Pozwala ono korzystać z tej współpracy wszystkim studentom. Ambitnym, zdolnym, ale często zagubionym, bo- mimo wielu rad dotyczących kariery- pozbawionych kontaktu z pracodawcą.

Właśnie w celu stworzenia takiej możliwości organizowane są owe targi.

Dni Kariery® odbywają się tylko raz w roku, co daje młodym ludziom jedyną szansę na wykonanie kroku w kierunku sukcesu zawodowego. Oprócz kontaktu z czołowymi firmami w Polsce, targi dają możliwość poznania procesu rekrutacyjnego. Coraz częściej wystawcy tworzą na targach miejsca, by odwiedzający mógł się przekonać jak ów proces wygląda. Skoro więc wie on już jak powinno wyglądać idealne CV, to co stoi na przeszkodzie, by znaleźć chwilę czasu i je przygotować? Niewielu studentów widzi sens w przynoszeniu na targi pracy swojego CV czy listu motywacyjnego. Tymczasem właśnie tam podlegają one ocenie pracodawców oraz gromadzone są w celu tworzenia tzw. Bazy CV, do wykorzystania podczas rekrutacji. Pomyślmy tylko, czy nie byłoby miło, gdyby pewnego dnia wymarzona firma odezwała się do nas, celem zaproszenia do współpracy?

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozmów kwalifikacyjnych czy assessment center.

Oba etapy budzą najwięcej obaw, dla niektórych są wręcz przerażające. Można temu jednak zaradzić.

Na targach często istnieje możliwość zmierzenia się z nimi podczas symulacji . Czy więc musimy czuć się bezbronni, aplikując do danej firmy? Niekoniecznie. Wyobraźmy sobie taki oto scenariusz. Elegancki student, pewnym siebie krokiem kroczy między stoiskami . W ręce trzyma kilka kopii swoich dokumentów oraz listę pytań do pracodawcy. Podchodzi do stoisk firm, którymi jest zainteresowany. Zadaje pytania, zostawia CV, list motywacyjny, bierze udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. Upraszczając- robi dobre wrażenie na pracodawcy, który na pewno o nim nie zapomni.

Ten człowiek ma wpływ na swoją karierę. Ten człowiek wbrew pozorom ma łatwiej, bo wkładając więcej wysiłku w zaplanowanie swojej kariery, toruje sobie drogę do sukcesu. Z targów pracy można wynieść więcej niż się wydaje.

Studencie, nie wahaj się, przyjdź 19 marca do budynku Altus w Katowicach na Dni Kariery® 2014 i poprowadź swoją karierę zgodnie z planem!

Autor: Mateusz Zięba

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Okroj                                                                                                                                                      Koordynator  Dni Kariery
Email:
agnieszka.okroj@dnikariery.pl