Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dni Otwarte na Uniwersytecie Gdańskim

Jak ze ścieków pozyskać czystą wodę, jak sprawdzić, czy to co jemy jest bezpieczne dla zdrowia, jak wyglądają studia na Wydziale Chemii? To tylko niektóre z pytań, które zostaną wyjaśnione podczas Dni Otwartych Wydziału Chemii UG. Ich uczestnicy będą mieli również niepowtarzalną okazją do zwiedzenia historycznego gmachu wydziału, tuż przed jego przenosinami. Dni Otwarte zaplanowano na 24 i 25 maja, będą one częścią wydarzeń X Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Dni Otwarte rozpoczynać się będą już od 9.00 pokazami Naukowego Koła Chemików. Każdy będzie mógł dowiedzieć się jak postępować z odpadami, jak można wytworzyć ekologiczny prąd oraz samodzielnie zrobić analizę wody przyniesionej np. z miejsca zamieszkania.

W Pracowni Chemii Fizycznej będzie można się przekonać, jak wielkie są pokłady energii tkwiące w związkach chemicznych, jak można je badać i wykorzystywać. Zapoznać się będzie można ze świecącymi barwnikami stosowanymi do zabezpieczania banknotów. Najodważniejsi z gości będą mogli sprawdzić na sobie jak się „mówi na helu” a nawet samodzielnie zdetonować balon z mieszanką piorunującą.
Zaprezentowane zostaną również metody jak ze ścieku otrzymać „czystą” wodę, czy jak sprawdzić czy spożywana żywność jest bezpieczna dla zdrowia. Katedra Chemii Teoretycznej zaprezentuje białka, cząsteczki umożliwiające funkcjonowanie wszystkim organizmom żywym.
W ciągu całego dnia będzie można się dowiedzieć jakie warunki trzeba spełnić by zostać studentem Wydziału Chemii, a Samorząd Studentów opowie jak to na tych studiach jest.