Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Do pracy przez wolontariat?

Czy wolontariat może być argumentem przy budowaniu kariery? Czy starając się o pracę, można zamieścić w swoim CV informację o tym, że pracowało się w charakterze wolontariusza? I co najważniejsze – czy dla pracodawcy taka informacja może być ciekawa?

 

Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu. Decyzja ta to wyraz wagi, jaką Unia Europejska przywiązuje do wolontariatu zagranicznego. Państwa członkowskie UE zgodnie uznają, że praca społeczna w innym europejskim kraju służy rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu Europy i zwiększeniu mobilności Europejczyków – a to jeden z ważniejszych celów unijnej polityki młodzieżowej. Dlatego UE planuje poszerzać istniejące i tworzyć nowe programy wolontariatu, prowadzić działania zmierzające do poprawy jakości projektów wolontariackich i uznawalności umiejętności zdobytych w ich trakcie oraz szkolić pracowników młodzieżowych. Wolontariat międzynarodowy nie jest celem samym w sobie, lecz narzędziem. Zajmuje istotne miejsce w budowaniu kapitału społecznego i jest źródłem kompetencji obywatelskich. Razem pracując i mieszkając, wolontariusze i członkowie lokalnych społeczności uczą się od siebie, a dzięki temu zaczynają podchodzić do różnic – kulturowych, religijnych, światopoglądowych itd. – w sposób bardziej otwarty i konstruktywny. Obie strony przełamują stereotypy i rozwijają kompetencje międzykulturowe.

Na Wschodzie bez zmian
W niektórych krajach wolontariat jest wizytówką edukacyjną i zawodową, dowodem, że przyszły pracownik jest odpowiedzialny i dba o światową społeczność. W Niemczech większość młodych ludzi zanim podejmie naukę w szkole wyższej lub zanim ją ukończy, decyduje się na współpracę w charakterze wolontariusza przez określony, zazwyczaj dłuższy czas. Takie doświadczenie punktuje. Niemożliwe jest otrzymanie pracy w niektórych sektorach bez uprzedniego doświadczenia pracy wolontariusza w danej dziedzinie, np. aby zostać pracownikiem socjalnym, trzeba wykazać się doświadczeniem w pracy wolontariackiej. W Polsce wolontariat nie cieszy się niestety wysokim prestiżem, a wiedza o możliwościach, jakie daje, jest fragmentaryczna.

Pierwszy krok do kariery
A jak polscy pracodawcy patrzą na doświadczenie wolontariackie? Czy zwracają na nie uwagę? – Aż tak dobrze jeszcze nie jest – mówi Agnieszka Moskwiak, koordynatorka Wolontariatu Europejskiego w ramach programu „Młodzież w działaniu”. – Niestety, polscy pracodawcy nie zdają sobie raczej sprawy z tego, że wiele kompetencji, przede wszystkim tych miękkich, których wymagają, to właśnie umiejętności, które wykształcają się podczas pracy w charakterze wolontariusza. Oczywiście należy podkreślić, że są to kompetencje dodatkowe względem kompetencji twardych (czyli konkretnych umiejętności i wiedzy), potrzebne do wykonywania danego zawodu.

Multi-kulti
Ciekawym przykładem programu wolontariackiego nakierowanego na kształtowanie kompetencji jest Wolontariat Europejski – akcja realizowana w ramach programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”. Już od 2000 r. Polacy mogą wyjeżdżać za granicę, by podejmować wyzwania, jakie niesie ze sobą praca wolontariacka. Wolontariusze realizują projekty społeczne w ramach różnych organizacji pozarządowych w Unii Europejskiej, w krajach Europy Wschodniej i Kaukazu i innych państw. Czego się uczą? Z badań przeprowadzonych przez Narodową Agencję wynika, że aż 88% wolontariuszy uważa, że zdobyło cenne umiejętności, takie jak: znajomość języka obcego w jego „żywej”, a nie podręcznikowej formie, umiejętność pracy w międzykulturowej grupie, w środowisku międzykulturowym, elastyczność, otwartość na nowe sytuacje i wyzwania. Spektrum umiejętności jest bardzo szerokie – jak mówi jedna z wolontariuszek: − Spotkałam się z pracami, których nigdy nie wykonywałam, i zdobyłam mnóstwo wiedzy i umiejętności, które były mi potrzebne do pracy.

Nowe wyzwania
Dla wielu osób biorących udział w wolontariacie wyjazd stał się podstawą do odkrycia i rozwoju talentu w jakiejś dziedzinie czy też nowych zainteresowań. Niekiedy, co podkreślali wolontariusze, uczestnictwo w projekcie związane z długotrwałym przebywaniem poza stałym miejscem zamieszkania skłoniło ich do wzięcia udziału w dodatkowych kursach czy aktywnościach, na które w Polsce nigdy by się nie zdecydowali i/lub nie znaleźliby na nie czasu.

Same plusy
Doświadczenie Wolontariatu Europejskiego może być szczególnie przydatne w staraniu się o pracę w instytucjach międzynarodowych, np. w firmach, które mają oddziały w kilku państwach, a natura pracy wymaga kontaktów z zagranicznymi pracownikami. Tutaj nie do przecenienia jest umiejętność pracy w środowisku międzykulturowym, będąca największą wartością udziału w programie.
Byli wolontariusze często podkreślają, że udział w Wolontariacie Europejskim pomógł im zdecydować, co chcą robić w życiu – jaki kierunek studiów podjąć, czy w jaką stronę kierować się zawodowo.

Od czego zacząć?
Co zrobić, aby zostać Wolontariuszem Europejskim? Przede wszystkim zajrzeć na stronę www.mlodziez.org.pl do działu Akcja 2. – Wolontariat Europejski. Znajdują się tam wszelkie potrzebne informacje na temat tego, jak szukać zagranicznej organizacji goszczącej oraz polskiej organizacji wysyłającej. Dodatkowo można przeczytać opowieści wolontariuszy, którzy już zrealizowali swoje projekty.
A po realizacji projektu w ramach Wolontariatu Europejskiego można zapisać się do Stowarzyszenia Uczestników Wolontariatu Europejskiego TRAMPOLINA, które oferuje ciekawe działania lokalne i międzynarodowe (www.trampolina.org.pl).


Ola z Ukrainy i Johanna z Niemiec spędziły dziewięć miesięcy w Polsce, pracując jako wolontariuszki dla Stowarzyszenia Parafiada. Prowadziły w tym czasie zajęcia z dziećmi i młodzieżą, włączyły się także w bieżące działania stowarzyszenia. Ich wizyta, to część projektu „Beyond yourself – volunteering for children and youth” prowadzonego w ramach Wolontariatu Europejskiego – Akcji 2. programu „Młodzież w działaniu”.

Inne możliwości pracy w ramach wolontariatu międzynarodowego:
www.eurodesk.org.pl/eurowolontariat
www.eurodesk.org.pl/node/85

*Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zarządza projektem Wolontariat Europejski to Akcja 2. europejskiego programu edukacyjnego „Młodzież w działaniu”.

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,547
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP