Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Do rozmów, gotowi… START!

IV edycja projektu stażowego Kariera na Start jest w kluczowym momencie – zamknęliśmy rekrutację do firm: Enersys oraz JZR, niebawem poznamy kolejnych studentów, którzy będą mieli okazję zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Zespół Kariery na Start przygotował zestaw pytań, które warto przygotować przed rozmową rekrutacyjną.

Co, gdzie i jak?

Baza rozwiązań powoli pęka w szwach. Otrzymaliśmy przeszło 200 rozwiązań do 34 firm, które są Fundatorami stażów w tej edycji. Na studentów z najlepszymi rozwiązaniami czekają rozmowy kwalifikacyjne, które wywołują największe opory wśród przyszłych stażystów. Dlatego też zespół Kariery na Start zestawił najczęstsze, a zarazem najbardziej ekstremalne pytania rekrutacyjne, które warto znać. Oprócz tych podstawowych pytań typu: „Dlaczego to stanowisko Cię interesuje? Jakie są Twoje mocne/słabe strony? Jak widzisz siebie za 5 lat?  Jakie wynagrodzenie byłoby dla Ciebie satysfakcjonujące?”, przygotuj również odpowiedzi na pytania:

Jaki był powód pozostawienia poprzedniego stanowiska pracy? Dlaczego Ciebie powinniśmy przyjąć na to stanowisko? W czym możesz być lepszy od innych kandydatów? Co wiesz o naszej branży/firmie? Masz jakieś osiągnięcia, z których jesteś dumny? Wymień 5 słów, które opisują Twój charakter.

Na rozmowie rekrutacyjnej można się również spodziewać niewygodnych pytań, w których trzeba będzie przyznać się do błędów i porażek:  „Największa Twoja porażka? Czego Cię nauczyła? Jaki etap w Twoim życiu był dla Ciebie najtrudniejszy? Jak sobie poradziłeś? Kandydat może również zostać zaskoczony nieszablonowym pytaniem: „Którym narzędziem kuchennym chciałbyś być?”, bądź też „Dlaczego czarny nie jest kolorem?”. Chcąc uniknąć wypełniaczy wypowiedzi typu: „Yyyy..??”, warto odpowiedzieć: „Jest to bardzo interesujące pytanie…” i kontynuować swoją wypowiedź. Dzięki temu zyskujesz parę chwil na przemyślenie odpowiedzi. Nie należy obawiać się takich pytań – służą one do sprawdzenia odporności kandydata na stres oraz jego kreatywności. Pamiętaj – najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi, dlatego nie należy za bardzo „odpłynąć” od tematyki zagadnienia.


Pytania gotowe, co dalej?

Dzień przed spotkaniem z osobą rekrutującą warto na spokojnie przygotować rzeczy, które ubierzesz na rozmowę oraz dokumenty, które zabierzesz ze sobą: CV, wszelkie umowy, dyplomy, projekty, które potwierdzą Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Przejrzyj swój życiorys oraz list motywacyjny. Warto również przemyśleć kwestie uzasadnienia słabszych momentów Twojego CV, np. długie przerwy w zatrudnieniu. Przypomnij sobie najważniejsze informacje o firmie (na stronie www oraz z innych źródeł), branży oraz wiadomości ze studiów, o które rekrutujący może spytać w trakcie rozmowy. Ważna jest też kwestia zaplanowania dojazdu – sprawdź miejsce docelowe, ile czasu zajmie Ci dojazd itp. Jeszcze jedna, ważna wskazówka. Nie patrząc na przebieg rozmowy oraz na jej wyniki, warto wysłać list z podziękowaniem do osoby, z którą rozmawialiśmy. Takie podziękowanie może zaowocować w przyszłości ewentualnym kontaktom zawodowym, jednocześnie będzie świadectwem profesjonalizmu kandydata.

A na koniec, w ramach przypomnienia: Macie jeszcze szansę na zdobycie płatnego stażuJ Pozostałe 32 firmy wciąż czekają na ostatnie rozwiązania zadań przyszłych stażystów. Zadania, które wpłyną najwcześniej i spełnią oczekiwania Firm – zostaną przyjęte i tym samym będą zamykały rekrutację na to miejsce stażowe. Czekają staże w firmach: Alior Bank, ArcelorMittal (Księgowość finansowa), Bank BGŻ (Asystent bankowości), BCMM (Badania marketingowe), Betasoft (Marketing, IT), Bionoco (Systemy jakości), Bombardier (HR, IT, Serwis/Sprzedaż), Comau (Sprzedaż, Konstruktor), Conbelts (Technolog chemiczny), e-sky.pl (C# Developer, FrontEnd, Administrator, PHP, Software tester), Grupa Kotrakt (IT, Kadry+płace), Huhtamaki (Dział Handlowy),IKEA (Visual Merchandiser), inSolutions (.NET, ERP), ISTG (IT), JCommerce (Java, PHP, .NET, FrontEnd, BI), JM Tronik (Energetyka/Elektrotechnika/Automatyka/Elektronika), Lear Corporation (HR, Logistyka, Jakość, Inżynieria produkcji), Makro (Dział Handlowy), Mapmatic (Pozyskiwanie środków pomocowych), NGK (IT, Utrzymanie budynku, HR, Finanse, Inżynieria Procesu), Nomax Trading (Marketing), Polstal (Export), Profi-Lingua (Lektor języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego), Queris (Asystent Zarządu, Programista), Senetic (Webmaster, Zakupy sprzętu IT), Urząd Miejski w Gliwicach (Dział Architektury i budownictwa), Viateco (Dział Handlowy). Więcej szczegółów na www.karieranastart.pl

 
 oraz na naszym profilu na Facebooku.
 
Autor: Paulina Wach