Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dołącz do SUEZ i zobacz świat z nowej perspektywy!

Inżynierze! Zaopiekuj się środowiskiem!

Produkujemy coraz więcej śmieci. Co roku w samej tylko Unii Europejskiej wytwarza się około 2 515 mln ton odpadów. Ta liczba stale rośnie, a to oznacza, rozwój branży gospodarowania odpadami. Ten – nieco niszowy sektor – oferuje ciekawą pracę. Czeka szczególnie na inżynierów, oferując im możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach i kusząc atrakcyjną ścieżką kariery.

Przeciętny mieszkaniec Polski wytworzył w 2014 roku 268 kg odpadów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Choć ta liczba przeraża i tak nie jest najgorzej. Okazuje się, że to jeden z najniższych wskaźników w UE, gdzie średnia to 481 kg. Najwięcej odpadów komunalnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca wytworzyły: Dania 747 kg, Luksemburg 653 kg, Cypr 624 kg oraz Niemcy 617 kg. W Polsce w 2014 roku wytworzono 142 mln ton odpadów.

Wykształcenie ważna rzecz

Tak duża ilość śmieci sprawia, że firmy zajmujące się ich gospodarką oraz recyklingiem mają pełne ręce roboty. A to z kolei oznacza, że wciąż poszukują pracowników. Stale potrzeba tu osób do działu ochrony środowiska, administracji, księgowości, sprzedaży, obsługi klientów, analizy danych. Największe zapotrzebowanie występuje jednak na inżynierów. Poszukuje się specjalistów ochrony środowiska i BHP. Ceni się szczególnie studentów i absolwentów studiów kierunkowych, a więc ochrony środowiska. Są oni przygotowani do obiektywnej oceny stanu środowiska, potrafią prognozować zmiany, wybierać odpowiednie mechanizmy ekonomiczne i społeczne. Przede wszystkim jednak znają przepisy. A znajomość tych jest przez pracodawców z tego sektora szczególnie ceniona. Na korzyść kandydatów działa znajomość zagadnień związanych ze sprawozdawczością środowiskową, normalizacji ISO, BHP.

Czy warto?

Branża gospodarowania odpadami polecana jest szczególnie osobom, które interesują się sprawami środowiska i nie przechodzą obojętnie obok problemów z nim związanych. To też branża dla osób, które szukają pracy przy innowacyjnych projektach. Firmy zajmujące się gospodarką odpadami, muszą nadążać za technologiami, dlatego praca tu wiążę się z byciem na bieżąco z innowacyjnymi rozwiązaniami. Nie tylko jednak to sprawia, że warto rozwijać tu karierę. To praca z misją. To nie tylko zajmowanie się odpadami, to ciągłe poszukiwanie rozwiązań, jak najlepiej je zagospodarować, a więc szukać możliwości odzysku i recyklingu, to też aktywne działanie w życiu lokalnych społeczności, mające na celu edukowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju i wpływu śmieci na środowisko.

Rozwijaj się i awansuj

Jeśli czujemy, że moglibyśmy spełnić w tej branży swoje zawodowe aspiracje, nie warto zwlekać. Z branżą gospodarowania odpadami warto związać się już na studiach. Firmy są otwarte na studentów, oferując im staże i praktyki – także wakacyjne. Po zakończonych programach, najlepsi mogą liczyć na ofertę pracy, mają też pierwszeństwo w rekrutacji, jeśli w firmie pojawi się wakat. Budowanie ścieżki kariery już na studiach, pozwoli na szybsze awanse. Firmy z tego sektora jasno wytyczają ścieżkę kariery. Zwykle zaczyna się tu od stanowiska asystenta, następnie awansuje na młodszego specjalistę, a następnie specjalistę. Stąd droga na stanowiska menedżerskie. Awansom sprzyja inwestowanie przez pracodawców w szkolenia i rozwój. Te pierwsze dobierane są indywidualnie pod pracowników. Umożliwiają im zdobycie kompetencji i umiejętności, które pozwolą zdobywać wyższe hierarchicznie stanowiska. Można tu także liczyć na dofinansowanie do studiów czy kursów językowych. Oprócz tego, pracodawcy przyciągają atrakcyjnymi zarobkami i benefitami pozapłacowymi. Jeśli więc los środowiska nie jest ci obojętny, to branża, którą powinieneś się zainteresować.

 

Wiktoria Osenkowska