Studiowanie na drugim kierunku daje możliwość zdobycia większej wiedzy i kompetencji, wyuczenia dodatkowego zawodu, a w rezultacie poszerzenia perspektyw zawodowych. Zwłaszcza, jeśli są one potwierdzone dyplomem renomowanej uczelni. Obecnie, kiedy drugi kierunek studiów również na uczelni państwowej jest płatny, warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu na uczelniach niepublicznych, mogą one zaoferować ciekawe i przyszłościowe kierunki studiów w atrakcyjnych cenach.
Dlaczego warto studiować na drugim kierunku?
Nie ulega wątpliwości, że opłaca się studiować dwa kierunki jednocześnie. Dla osób ambitnych i szukających wyzwań jest to świetne rozwiązanie. Zyskuje się w ten sposób większe możliwości rozwoju, znaczne poszerzenie perspektyw zawodowych i liczniejsze umiejętności, co pozwoli na zabezpieczenie swojej przyszłości i większe szanse na rynku pracy. Warto też dobrać kierunki w taki sposób, aby nie były pokrewne, dzięki czemu staniemy się bardziej wszechstronni, co pozwoli spokojniej patrzeć w przyszłość i zaimponować przyszłemu pracodawcy posiadaniem dyplomów kilku różnych uczelni.
Żeby nie przepłacać za studia
W tym roku na uczelniach państwowych wprowadzono wysokie opłaty za studiowanie na drugim kierunku, nie różniące się wiele od tych, które ponosi się za naukę na uczelniach niepublicznych, a z opłaty zostali zwolnieni tylko ci, którzy uzyskali w poprzednim roku akademickim odpowiednią ilość punktów ECTS. Położyło to kres panującej do tej pory swobodzie w studiowaniu. W odpowiedzi na tę sytuację wiele szkół prywatnych stworzyło atrakcyjne pod względem merytorycznym, jak i cenowym oferty dla osób ambitnych i chcących inwestować w swój rozwój poprzez studiowanie kolejnego kierunku. Przykładem jest największa w Polsce grupa niepublicznych szkół wyższych – Wyższe Szkoły Bankowe. Tutaj cena studiów I stopnia zależy od zbieżności programu z pierwszym kierunkiem studiów i może wynosić nawet 145 zł lub 195 zł za miesiąc.
Dla kogo drugi kierunek na uczelni niepublicznej?
Możliwość rozpoczęcia nauki na drugim kierunku studiów mogą studenci przynajmniej pierwszego roku studiów I stopnia, osoby, które właśnie kończą studia i chcą naukę kontynuować oraz absolwenci uczelni wyższych. Przy planowaniu rozpoczęcia studiów na drugim kierunku nie trzeba obawiać się ograniczeń związanych z uczelnią macierzystą lub też kierunkiem. Trzeba będzie tylko wyrównać i zaliczyć różnice programowe. Na przykład w Wyższych Szkołach Bankowych opłata miesięczna zależna będzie właśnie od ilości tych różnic.