Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dwie noce w muzeum

W najbliższy weekend w Krakowie i Warszawie odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej imprezy „Noc Muzeów”, w trakcie której obejrzymy nietypowe ekspozycje za symboliczną złotówkę albo… nic.

W Krakowie inauguracja IV edycji „Nocy Muzeów” odbędzie się 18 maja o godzinie 19.00 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego. W imprezie wezmą udział m.in. Nowohuckie Centrum Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Zamek Królewski na Wawelu. Imprezą towarzyszącą przedsięwzięciu będzie koncert ukraińskiego zespołu Hajdamaky (Rynek Główny, godz. 20.00).
 
W Warszawie „Noc Muzeów” zapowiedziana jest na sobotę 19 maja. Drzwi dla zwiedzających otworzy po zmroku ponad 80 muzeów, galerii i pracowni artystycznych. Poza wystawami organizatorzy przygotowali koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe oraz happeningi i konkursy. Miasto zapewnia zwiedzającym bezpłatny transport zabytkowymi autobusami. Szczegółowy program warszawskiej Nocy: www.um.warszawa.pl/wydarzenia/nocmuzeow/.
 
Poznań otworzy swoje muzea w sobotnią noc 19 maja. Będzie można obejrzeć wystawy w 12 muzeach, Galerii Miejskiej Arsenał i w Centrum Kultury Zamek. Jest to już piąta edycja tego festiwalu w tym mieście. Jedną ze specjalnych atrakcji będzie wizyta Juliusza Sienkiewicza w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza – wnuk noblisty opowie o swoim słynnym przodku. Specjalne nocne dyżury muzeów i galerii rozpoczną się w Poznaniu o godz. 17 i trwać będą do godz. 1 w nocy. W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów ekspozycje zwiedziło ponad 40 tys. osób.

Trójmiasto zaprasza do siebie również 19 maja. Szczegółowy program pomorskiej „Nocy Muzeów” na: http://kultura.trojmiasto.pl/info_imp.phtml?id_imp=90682&miesiac=