Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dynamiczna kariera w branży automotive

Sektor motoryzacyjny uchodzi za kluczowy czynnik ekonomiczny świadczący o poziomie rozwoju danego kraju. Tym bardziej cieszy, że w ostatniej dekadzie przemysł ten odnotował w Polsce 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Jakie możliwości rozwoju sektor motoryzacyjny oferuje dziś młodym inżynierom, wkraczającym na rynek pracy?

Pracodawcy z sektora automotive, pytani o potrzeby rekrutacyjne, od lat największe zapotrzebowanie zgłaszają w obszarze wykwalifikowanej kadry technicznej. – Do najczęściej poszukiwanych specjalistów należą przede wszystkim osoby posiadające doświadczenie w takich obszarach jak: produkcja, inżynieria procesu, R&D oraz utrzymanie ruchu. Firmy z branży przede wszystkim rekrutują specjalistów i inżynierów z wiedzą i doświadczeniem pracy przy określonych procesach (m.in. wtrysku, ekstruzji, obróbki metalu), konstruktorów odpowiedzialnych za projektowanie poszczególnych części lub podzespołów, ale również wykwalifikowaną kadrę techniczną – mechaników, elektryków, elektromechaników oraz kontrolerów jakości – wymienia Magdalena Rawska, Senior Consultant w Hays Poland. Warto jednak podkreślić, że ze względu na swoją wszechstronność przemysł motoryzacyjny w Polsce umożliwia rozwój zawodowy także w obszarach pozaprodukcyjnych. – O stanowiska w firmach automotive ubiegać się mogą absolwenci nie tylko studiów inżynierskich, lecz także kierunków humanistycznych. Warto, by studenci rozważający karierę w motoryzacji zwrócili uwagę na fakt, że w jej obrębie istnieje wiele ciekawych stanowisk pracy w działach logistyki, sprzedaży czy obsługi pozaproduktowej – zauważa Katarzyna Leśniewska, Team Leader w agencji zatrudnienia LeasingTeam Professional.

Nie tylko dla doświadczonych

Choć faktem jest, iż większość procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez firmy działające w sektorze automotive dotyczy stanowisk specjalistycznych, pracodawcy są bardzo otwarci także na osoby dopiero wkraczające na rynek pracy. – Organizują staże i praktyki dla studentów i młodych absolwentów. Część firm oferuje również możliwość zatrudnienia na stanowisku młodszego inżyniera lub młodszego specjalisty. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w karierze, ponieważ gwarantuje im możliwość rozwoju kompetencji i nabycia niezbędnej wiedzy pod okiem bardziej doświadczonych profesjonalistów. Daje również perspektywę objęcia niezależnego stanowiska w stosunkowo niedalekiej przyszłości – mówi Magdalena Rawska z Hays Poland.

Dlaczego automotive?

Wielu dużych graczy rynku automotive stale udowadnia, że nie bez przyczyny uznawana jest ona za lidera w dziedzinie nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi. – Choć pracodawcy z branży automotive stawiają dość wysokie wymagania kandydatom, potrafią również dać dużo od siebie – możliwość udziału w wielu ciekawych projektach, rozwijanie posiadanych umiejętności i kompetencji. Kuszą też wysokimi zarobkami i benefitami. Więksi gracze na rynku oferują również ciekawe szkolenia, warsztaty, finansowanie edukacji oraz możliwość pracy w międzynarodowym środowisku – podkreśla Katarzyna Leśniewska z LeasingTeam Professional.

Branża przyszłości

Branża motoryzacyjna jest kluczową gałęzią polskiego przemysłu i dlatego firmy o długiej tradycji i prestiżu regularnie decydują się na uruchomienie produkcji w naszym kraju. Daje to młodym osobom możliwość pracy w dużym, międzynarodowym środowisku, które wspiera rozwój zawodowy swojej kadry i oferuje jasną ścieżkę kariery. Jakie jeszcze korzyści daje praca dla dużych graczy branży motoryzacyjnej, które ulokowane są w Polsce? – To także okazja do uczestniczenia w procesach zmieniającego się świata nowych technologii w automotive, drugiego co do wielkości sektora gospodarki w Polsce. Dla wybranych będzie to również szansa na alokację do innych zakładów poza Polską, możliwość poznawania nowych miejsc, kultur i cywilizacji, która dla najmłodszego pokolenia – generacji internetu, komunikacji i gotowości do zmian, jest kluczowa – podkreśla Artur Wawrzyniak, Dyrektor Regionalny Adecco Poland. Z raportu opracowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., PKO Bank Polski oraz Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur wynika, że branża automotive w Polsce zatrudnia 175 tys. osób, stanowiąc ok. 10 proc. całego zatrudnienia w przemyśle oraz odpowiadając za 8 proc. PKB. W związku z dynamicznym rozwojem oraz, najczęściej międzynarodowym, charakterem, jest to sektor wciąż poszukujący nowych rąk do pracy. Dlatego, rozważając alternatywne ścieżki kariery, warto skierować uwagę na firmy właśnie z tej branży. – Korzyści pracy w firmie automotive o globalnym zakresie działalności wynikają przede wszystkim ze współpracy z osobami w różnych regionach. Jest to okazja nie tylko do dzielenia się wiedzą oraz wymiany informacji na temat dostępnych technologii, standardów czy procedur, ale również poszerzenia swoich horyzontów. Taka współpraca to również podnoszenie kompetencji językowych i komunikacyjnych oraz szansa na pogłębienie wiedzy o innych kulturach – podsumowuje zalety pracy u dużych graczy rynku automotive Magdalena Rawska z Hays Poland.

Autor: Beata Pałac