Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dyplom kontra doświadczenie. Co ważniejsze?

Z roku na rok spada liczba absolwentów polskich uczelni. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się nie iść na studia i podjąć pracę od razu po ukończeniu szkoły średniej czy technikum. Czy rzeczywiście na dzisiejszym rynku pracy liczy się wyłącznie doświadczenie, a dyplom ukończenia uczelni wyższej nie ma już żadnego znaczenia?

Jeszcze do niedawna dyplom wyższej uczelni był przepustką do cenionych zawodów i wysokich zarobków. Rzadkością było, by ktoś nieposiadający tytułu magistra, zajmował w firmie wysokie stanowisko. W ostatnich latach coraz częściej mówi się jednak o bezużyteczności studiowania podkreślając, że obecnie rekruterów interesuje jedynie doświadczenie kandydata.

 – Rzeczywiście, dzisiejszy rynek pracy różni się znacznie od tego sprzed dziesięciu czy piętnastu lat. Pojawiły się nowe zawody, które bardziej niż wiedzy teoretycznej, wymagają doświadczenia, dobrych pomysłów i wiedzy praktycznej. Do takich zawodów zaliczają się wszelkiego rodzaju zajęcia kreatywne np. w reklamie i promocji czy marketingu – mówi Weronika Sierant, specjalista ds. rekrutacji w firmie Smart MBC.

Oczywiście nawet w tych zawodach wiedza teoretyczna może być przydatna i nie należy jej zupełnie pomijać, jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy raczej spodziewać się pytań o zrealizowane już zadania czy kampanie niż o ukończoną uczelnię. Możemy być także poproszeni o zademonstrowanie naszego portfolio.

W takich zawodach często zdarza się, że osoby bez dyplomu zarabiają dużo więcej od tych, którzy mogą pochwalić się ukończeniem studiów.

Pracodawcy często poszukują osób z doświadczeniem, ponieważ najczęściej nie wymagają one dodatkowych szkoleń i mogą od razu rozpocząć pracę. Jest to dla firmy oczywista korzyść, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie zarówno środków finansowych, jak i czasu.

Samo doświadczenie nie gwarantuje jednak sukcesu na rynku pracy. Wszystko zależy od tego, o pracę w jakiej branży się staramy. Nie sposób zostać prawnikiem czy chirurgiem bez ukończonych odpowiednich studiów. W przypadku tych zawodów dyplom jest niezbędnym elementem wymaganym przy rekrutacji.

Nie można także jednoznacznie stwierdzić, że rekruterów zupełnie nie interesuje nasze wykształcenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często zadają pytania o ukończone studia. Dobra ocena na dyplomie może oznaczać, że kandydat poświęcił ostatnich kilka lat zdobywając wiedzę potrzebną na konkretnym stanowisku.

Oczywiście studia to nie tylko wiedza teoretyczna. Jeśli podczas studiów angażowaliśmy się w działalność społeczności akademickiej lub kół studenckich, taka aktywność na pewno niepozostanie niezauważona. Rekruter z pewnością doceni fakt, że oprócz wiedzy książkowej posiedliśmy także umiejętności z zakresu soft skills, takie jak nawiązywanie kontaktów, odnajdywanie się w nowym środowisku czy umiejętność osiągania kompromisów.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z tych dwóch: doświadczenie czy dyplom, są ważniejsze. Wszystko zależy od branży i od stanowiska, na które aplikujemy. Choć w obecnych czasach duży nacisk kładzie się na posiadanie doświadczenia, nie można marginalizować roli studiów w życiu młodego człowieka. Jest to okres, w którym budują się najtrwalsze przyjaźnie, a zdobyta wiedza poszerza horyzonty i pozwala mu mieć styczność z literaturą czy badaniami, z którymi inaczej nie miałby szansy się zetknąć. To także pięć lat, które można poświęcić na udział w stażach, praktykach czy wyjazdach naukowych.

Wydaje się zatem, że optymalnym i najczęściej satysfakcjonującym rekruterów rozwiązaniem jest połączenie wiedzy teoretycznej z doświadczeniem praktycznym. Każde z nich może okazać się istotne w dalszej pracy i roli żadnego z nich nie należy bagatelizować.

Sandra Kluza
Specjalista ds. marketingu w firmie Smart MBC