Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dzień Sudanu w WSE

Czy kropla wody może stać się ceną ludzkiego życia? Debata “Woda w konflikcie. Konflikt o wodę” z udziałem Janiny Ochojskiej już 8 grudnia o godz. 16:00 w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Janina Ochojska będzie gościem debaty „Woda w konflikcie. Konflikt o wodę” organizowanej w Wyższej Szkole Europejskiej w ramach Dnia Sudanu. Zaproszeni goście, wśród których znajdą się także wybitni eksperci ds. problemu wodnego spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy XXI wiek będzie stuleciem walki o tzw. niebieskie złoto. Oprócz debaty w ramach Dnia Sudanu przygotowana zostanie wystawa zdjęć autorstwa Anny Bedyńskiej/Agencja Gazeta oraz Jacka Poremby. Będzie można również obejrzeć film dokumentujący misję PAH w Sudanie oraz wesprzeć budowę studni kupując gadżety Kampanii Wodnej lub butelkę Cisowianki w całości dedykowaną Polskiej Akcji Humanitarnej.
 
Dziś 884 milionów ludzi na ziemi jest pozbawionych dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości, a najtragiczniejsza sytuacja panuje w Afryce. Co siódmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia oraz chorób spowodowanych spożyciem skażonej wody. Według WHO półtora miliona dzieci umiera rocznie z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej.
 
Jak pogodzić kurczące się zasoby wodne i rosnące zapotrzebowanie na wodę? Co to jest bezpieczeństwo wodne? Czy nam również może wkrótce zabraknąć niebieskiego złota? Jak chronić prawo najbiedniejszych do wody? Czy brak dostępu do bezpiecznej wody uniemożliwia rozwój? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć: Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, fundacji która od 2004 roku prowadzi programy wodne, dr hab. inż. Piotr Kowalczak, pracownik Polskiej Akademii Nauk, autor książki “Konflikty o wodę”, dr Aleksander Dańda, specjalista ds. bezpieczeństwa międzynarodowego oraz Piotr Sasin, koordynator misji PAH w Sudanie, który opowie jak z bliska wygląda codzienne życie osób pozbawionych dostępu do wody pitnej.
 
Po długoletnich wyniszczających wojnach Sudan Południowy jest regionem, w którym sytuacja wodna jest bardzo trudna. Od 2006 Polska Akcja Humanitarna prowadzi w tym regionie misje. Prowadzimy programy rolnicze, budujemy studnie i uczymy ich eksploatacji. Studnia to dla wioski dostęp do czystej wody, który umożliwia rozwój rolnictwa, edukację oraz ochronę zdrowia. – mówi Piotr Sasin z Polskiej Akcji Humanitarnej.
 
Brak dostępu do wody jest jednym najpoważniejszych problemów globalnych współczesnego świata. Przyczyn jej niedoboru jest wiele: globalizacja gospodarki, zmiany klimatyczne, katastrofy naturalne, ubóstwo, konflikty zbrojne, wzrost populacji i urbanizacja, nadmierne zużycie w krajach wysokorozwiniętych. Kurczące się zasoby wody stają się coraz częstszym źródłem konfliktów, w szczególności w regionach Afryki i Azji.
 
Z całą pewnością można stwierdzić, że XXI wiek będzie wiekiem konfliktów o wodę. Konflikty będą przybierały różne formy, będą odbywały się w różnej skali i występować będą na wszystkich kontynentach. Główną przyczyną będzie brak dostępu do bezpiecznej wody i usług sanitarnych. Nowym frontem o wodę staną się miasta, gdzie obecnie mieszka ponad 50% ludności naszego globu i dynamika wzrostu udziału ludności miejskiej utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie (70% w 2050 roku) – mówi dr hab. inż. Piotr Kowalczak, ekspert ds. problemów wodnych.
 
Debata odbędzie się we wtorek, 8 grudnia o godzinie 16:00. Będzie miała charakter otwarty, a wstęp na nią jest bezpłatny. Debacie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć z Sudanu oraz zbiórka pieniędzy na rzecz budowy studni. Będzie można zobaczyć także zdjęcia Anny Bedyńskiej oraz Jacka Poremby.
 
Organizatorem Dnia Sudanu są Polska Akcja Humanitarna, Wyższa Szkoła Europejska, National Geographic Channel oraz Cisowianka.
 
Akcja „Woda dla Sudanu” to część Kampanii Wodnej – programu Polskiej Akcji Humanitarnej, którego celem jest zapewnienie dostępu do wody pitnej w różnych regionach świata. Pod koniec 2008 roku do kampanii włączyła się Cisowianka, a w sklepach pojawiły się charakterystyczne butelki z motywami afrykańskimi i logotypem PAH. Są one w całości dedykowane budowie ujęć wodnych w Sudanie Południowym, a więc sięgając po małą Cisowiankę możemy być pewni, że całość zysku z jej sprzedaży zostanie przekazana na ten konkretny cel.
 
W ramach akcji „Woda dla Sudanu” prowadzone są także działania edukacyjne, m.in. debaty akademickie, takie jak ta organizowana w ramach Dnia Sudanu. Dla szkół opracowane zostały materiały, na podstawie których nauczyciel może przeprowadzić ciekawą i wartościową lekcję poruszającą kwestię braku wody.
 
Akcję poprali także patroni medialni: TVN, Polskie Radio, Onet.pl National Geographic Channel, Clear Channel, a także lokalizator internetowy Zumi.pl oraz magazyn Male Men. Dzięki Zumi.pl możemy w łatwy sposób odszukać sklep, w którym dostępna jest woda dedykowana PAH. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „Cisowianka” lub „Woda dla Sudanu”.