Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dzień Świętego Patryka

W najbliższy poniedziałek (17 marca 2008 r.) gdańscy studenci będą obchodzić Dzień Świętego Patryka. Organizatorem obchodów święta jest Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego Trebraruna oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator.

 

Dzień Świętego Patryka jest świętem irlandzkim obchodzonym na cześć walijskiego kapłana i misjonarza, którego praca doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Legendy głoszą również, że św. Patryk dokonywał cudów (np. przywracając wzrok ślepcom, ożywiając zmarłych). W Irlandii dzień ten jest wolny od pracy, a mieszkańcy wielu miast organizują pochody uliczne i festyny, na których serwowane jest „zielone” piwo i odbywają się pokazy irlandzkiej muzyki i tańców. Święty Patryk jest jednak świętym znanym nie tylko w Irlandii, stał się bowiem (obok Mikołaja i Walentego) najbardziej znanym świętym na świecie.

Gdańscy studenci oraz wszyscy miłośnicy stepu irlandzkiego mają możliwość obchodów święta w dwóch klubach muzycznych: Mieście Aniołów (od godziny 18.00) oraz w The Dockers Inn (od godziny 19.00), gdzie przewidziane są m.in. pokazy tańca step w wykonaniu zespołu Trebraruna oraz pokazy slajdów i filmów dokumentalnych o tematyce irlandzkiej, serwowane będzie również tradycyjne „zielone” piwo. Wstęp na imprezy jest wolny, jak na prawdziwe święto przystało!