Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego

12 maja odbędzie się specjalna akcja pod tytułem „Dzień Zdrowia na Uczelni Łazarskiego”. Celem inicjatywy jest popularyzacja zasad profilaktyki zdrowotnej i zachęcenie do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz przeprowadzenie rejestracji osób, które w przyszłości mogą zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Organizatorami wydarzenia są Klub Absolwenta i Dział Studenckich Inicjatyw Zewnętrznych Uczelni Łazarskiego, Fundacja Uczelni Łazarskiego, Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa – Ursynów.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Uczelni Łazarskiego, przy ulicy Świeradowskiej 43. Zaplecze medyczne akcji zostanie zapewnione przez SPZOZ Ursynów, którego specjaliści udzielą porad zdrowotnych z zakresu psychologii, dietetyki czy dermatologii. W godzinach 9:00-19:00 będzie można wykonać badanie poziomu cukru, tkanki tłuszczowej, cholesterolu, spirometrię, badanie ciśnienia i komputerowe badanie wzroku zapewnione przez Lynx Optique – Salony optyczne oraz badanie cardioscanem, udostępnionym przez Holmes Place Poland. Szczegółowy wykaz godzin przeprowadzanych badań znajduje się na stronie www.absolwenci.lazarski.edu.pl.

 

W trakcie wydarzenia odbędzie się także druga edycja Dnia Dawcy Szpiku pod hasłem „Młodzi w Walce Przeciw Białaczce”. Będzie ona dedykowana mieszkance Warki – Magdalenie Choroszy oraz innym chorym. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się na terenie kampusu Uczelni Łazarskiego, w sektorze A, w sali nr 8, w godzinach 11:00-19:00. Tę część wesprze Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych, posiadająca olbrzymie doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu inicjatyw w całej Polsce.

 

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza brzmiąca jak wyrok: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej nie znajduje odpowiedniego dawcy. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na zorganizowanie, wraz z naszymi partnerami, specjalnego wydarzenia, które pomoże uświadomić wszystkim, jak poważny jest to problem i pokazać, jak łatwo można go rozwiązać – tłumaczy Gracjan Krupski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Klubu Absolwenta na Uczelni Łazarskiego.

 

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu 4ml krwi potrzebnych do określenia cech zgodności antygenowej. Każda osoba, która odda krew, otrzyma kartę potwierdzającą zarejestrowanie się jako potencjalny dawca szpiku. Faktycznym dawcą zostanie tylko ten, kto posiada identyczne cechy zgodności tkankowej z chorym, potrzebującym przeszczepu.

 

Patronat Honorowy nad akcją objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorem wydarzenia została Firma Allianz Direct.