Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Dźwięki muzyki” pod dachem i pod gołym niebem

„Dźwięki muzyki” to jedna z najpopularniejszych sekcji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Podczas jubileuszowej edycji imprezy, która rozpocznie się już za 10 dni, filmy o muzyce i o muzykach zostaną pokazane w dwóch odsłonach – tradycyjnie w kinach oraz w centrum miasta, pod gołym niebem.

„Dźwięki muzyki” to cykl, który już na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego festiwalu. Pełnometrażowe dokumenty wypełnione muzyką i relacjonujące koleje losu artystów, roztaczają przed oczami i uszami publiczności wizje świata, w którym rytm i dźwięki są esencją życia.
 
W tym roku „Dźwięki muzyki” zabrzmią pod dachem i pod gołym niebem. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaproponują publiczności dziewięć filmów prezentujących przedstawicieli różnych kultur i nurtów muzycznych. W kinach Red Hot Chilli Peppers odsłonią kulisy powstawania swoich energetycznych i wyszukanych inscenizacyjnie klipów. Jamajscy twórcy Rocksteady po latach ponownie rozgrzeją publiczność na wspólnie zagranym koncercie. Nie jeden, ale wiele występów da zespół nietypowych muzyków pod wodzą Leóna Gieco – argentyńskiego folkowego barda. Poznamy los utalentowanego rosyjskiego śpiewaka tanga, niegdyś sławnego, dziś zepchniętego w odmęty zapomnienia, a przyszli mistrzowie opery przekonają do tej sztuki nawet największych sceptyków.
 
Natomiast, w kinie letnim, po placu Szczepańskim, który znajduje się tuż przy krakowskim Rynku, poniosą się skoczne nuty wygrywane na cygańskich skrzypkach, a dźwięki kubańskiej salsy z klasycznego już dokumentu Wima Wendersa sprawią, że nogi same ruszą do tańca. Ciągle nieprzekonanych zaś na pewno porwie atmosfera monumentalnego koncertu Rolling Stones, który na taśmie uwiecznił Martin Scorsese i losy kanadyjskiego zespołu Anvil, z którego dorobku obficie korzystały Metallica, Slayer i Anthrax.
 
Rock, opera, reggae, tango, folk, salsa, heavy metal, flamenco – na widzów czeka dziewięć filmów z siedmiu różnych krajów. Filmów zróżnicowanych stylistycznie; odmiennych, jeśli chodzi o temperaturę emocji, które ze sobą niosą; kompletnie różnych w zakresie portretowania muzyków, a jednak o wspólnym mianowniku – wszystkie opowiadają o jednej pasji – o muzyce.
 
 
Krakowski Festiwal Filmowy rozpoczyna się 31 maja. W kasach festiwalowych kin (Kijów.Centrum, Kino Pod Baranami, Centrum Kinowe ARS, Mikro) można już nabyć karnety i bilety. Dostępne są także karnety na poszczególne cykle tematyczne np. na sekcję „Dźwięki muzyki”.
 
Na cykl DŹWIĘKI MUZYKI składają się filmy:
 
MUNDO ALAS, reż. Sebastian Schindel, Fernando Molnar, Leon Gieco, Argentyna 2009 
W tournée po Argentynie, pod wodzą Leóna Gieco, sławnego folkowego barda, wyrusza niezwykły zespół złożony z muzyków, piosenkarzy, tancerzy i malarzy. Koncerty, które dają w kolejnych miastach to mieszanka rocka, muzyki folkowej i tanga, emanująca szczerą radością, jak płynie z tworzenia i słuchania muzyki. Podczas muzycznej podróży zupełnie zapomina się, że artyści są niepełnosprawni…
 
 
RED HOT CHILLI PEPPERS (Red Hot Chilli Peppers: Untilted Documentary) reż. David Hausen, USA 2008
Gratka dla fanów zespołu Red Hot Chili Peppers. Dokument pokazuje kulisy powstawania teledysków do trzech piosenek z płyty „Stadium Arcadium”. Muzycy nie gwiazdorzą, ale świetnie się bawią przebierając za gwiazdy glam czy punk do teledysku „Dani California”, żartują i robią dowcipy kandydatom na artystów, z którymi nagrywają klip wystylizowany na przesłuchanie i przede wszystkim… grają. Grają tak, że muzyczny huragan wylewa się z pulsującego energią ekranu.
 
 
KORZENIE REGGAE (Rocksteady: The Roots of Reggae), reż. Srascha Baer, Szwajcaria/Kanada 2009
Rocksteady to gatunek, który dał początek reggae. Jego krótkie królowanie w drugiej połowie lat 60-tych zrodziło wiele przebojów i nadało kształt dzisiejszej muzyce jamajskiej. Poprzednicy Boba Marleya gromadzą się po latach, by opowiedzieć jak rodziła się muzyka ich młodości i w jaki sposób historia odcisnęła na niej piętno. Owocem spotkania jest płyta z największymi przebojami epoki rocksteady.
 
 
OCZY CZARNE (Black Eyes), reż. Jan Bosdriesz, Holandia 2008
Pjotr Leschenko, niegdyś sławny rosyjski śpiewak tanga, jest dziś zupełnie zapomniany. Jan Bosdriesz odbywa podróż śladem muzyka, aż do rumuńskiego obozu koncentracyjnego, w którym Leschenko zmarł w 1954 roku. Opowieść o artyście staje się okazją do nakreślenia portretów społeczeństw rosyjskiego i rumuńskiego oraz prywatnej opowieści reżysera.
 
 
SZKOŁA MISTRZÓW (Opera Master Class), reż. Olivia Hagemann, Niemcy 2009
Z ponad 500 młodych talentów siedmiu śpiewaków z różnych stron świata zostało wybranych do tzw. Master Class, pod kierownictwem głównego dyrektora muzycznego Kenta Nagano w Bawarskiej State Opera. Film ukazuje rok ciężkiej pracy, ćwiczeń ze wspaniałym mistrzem Laurentem Pillot, bycia pod ciągłą presją, zwątpienia i tremy, uczuć towarzyszących młodym muzykom, których pasją jest śpiewanie.
 
 
OPOWIEŚCI CYGAŃSKIEGO TABORU (When The Road Bends. Tales Of A Gipsy Caravan), reż. Jasmine Della, USA 2006
Cygański tabor, w którym podróżują muzycy z pięciu krajów przemierza Amerykę Północną. Różnorodność cygańskiej kultury pulsuje w granych przez nich piosenkach. Reżyserka towarzyszy muzykom na scenie, za kulisami oraz w ich własnych domach, w rodzinnych krajach. Wraz z kolejnymi występami coraz lepiej poznajemy bohaterów i ich losy, które najlepiej opisuje romskie powiedzenie: Nie możesz iść prosto, gdy droga zakręca.
 
 
BUENA VISTA SOCIAL CLUB, reż. Wim Wenders, Niemcy/Wielka Brytania 1999
Po ogromnym sukcesie płyty Buena Vista Social Club amerykański gitarzysta Ry Cooder aranżuje kolejny wspólny projekt z grupą legendarnych muzyków z Kuby. Tym razem towarzyszy mu Wim Wenders wraz z ekipą filmową. Kamera śledzi pracę muzyków w studio i ich codzienne życie w Hawanie. Dokument obejmuje też dwa koncerty w Amsterdamie oraz występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku, latem 1998 roku, prawdopodobnie ostatni, który muzycy dali w tym składzie.
 
 
ROLLING STONES. W BLASKU ŚWIATEŁ (Shine A Light), reż. Martin Scorsese, USA 2008
Tętniący muzyką dokument laureata Oscara Martina Scorsese o legendzie rock’n’rolla The Rolling Stones. Większość materiału zarejestrowano podczas jednego tylko koncertu w Beacon Theater w Nowym Jorku, jesienią 2006 roku. Micka Jaggera i obecny od 40 lat na scenie zespół niezmiennie rozpiera energia. 22 kamerzystów Scorsese zadbało, by z tego wyjątkowego wieczoru nie uronić ani sekundy.
 
 
ANVIL (Anvil! The Story Of Anvil), reż. Sacha Gervasi, USA 2008
Ich twórczością inspirowały się Metallica, Slayer i Anthrax, sprzedając dzięki temu miliony płyt. W 1982 roku nagrali jeden z najcięższych albumów w historii metalu. Tworzą od ponad 30 lat. Anvil – kanadyjski zespół założony przez Steve’a „Lips” Kudlowa i Robba Reinera w czasach, kiedy obaj chodzili do liceum. Przysięgli sobie, że zawsze będą razem grać. Prawdziwa gra o przetrwanie.