Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Edyta Geppert – Święta z bajki

Ukazała się najnowsza płyta Edyty Geppert zatytułowana „Święta z bajki”. Jest to pierwszy album w dorobku artystki nagrany specjalnie z okazji Bożego Narodzenia.

Zawiera on czternaście utworów. Na płycie znalazły się najpopularniejsze, klasyczne, polskie kolędy oraz trzy piosenki świąteczne: Magdy Czapińskiej i Seweryna Krajewskiego „ Zgubiliśmy się”, Jacka Cygana i Tomasza Bajerskiego tytułowe „Święta z bajki”, oraz popularne „Jingle Bells” z polskim tekstem Grzegorza Wasowskiego. Całość uzupełnia fragment poematu K. I. Gałczyńskiego „Przed zapaleniem choinki” cz. VII.: „Powrót” w interpretacji Piotra Loretza. Wszystkie aranżacje – Krzysztof Herdzin. W nagraniu wzięła udział orkiestra Sinfonia Viva oraz znakomity gitarzysta Janusz Strobel. Nagrań dodkonano w Studio Polskiego radia im. Agnieszki Osieckiej oraz w Studiu Film Faktory we wrześniu 2011 r.

Zamiarem twórców płyty było stworzenie z wszystkich tych utworów integralnej całości, stanowiącej opowieść o Narodzeniu i Świętach Bożego Narodzenia. Jej ramami są współczesne piosenki świąteczne. Stanowiącym jądro tej opowieści, powszechnie znanym polskim kolędom, urzekającym swoją szlachetnością i pięknem, Edyta Geppert starła się nadać bardzo osobisty i silnie emocjonalny wyraz.

Wydawcą płyty jest Agencja Artystyczna „Edyta”. Płyta na terenie Polski będzie w sprzedaży wyłącznie w salonach Empik, w sklepie internetowym www.empik.com

Płyta „Święta z bajki” Edyty Geppert to najlepszy prezent pod Choinkę.

 


Edyta Geppert tworzy swój własny, nieporównywalny z innymi wykonawcami, teatr piosenki. Nie lubi, gdy się mówi o niej wokalistka. Nie chce też określać tego, co robi słowami „poezja śpiewana”. Po prostu śpiewa piosenki. Najbardziej odpowiada jej zapomniana już definicja francuskich encyklopedystów: „Piosenka – rodzaj wiersza, krótkiego, do którego dodaje się muzykę, aby był śpiewany przy okazjach towarzyskich, a nawet samemu, gdy się chce oddalić znudzenie jeśli się jest bogatym, lub by lżej znosić nędzę, jeśli się jest biednym”.

Znana z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego, a wśród kompozytorów m.in.: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego.

 

Tajemnica trwałego sukcesu piosenkarki tkwi w jej scenicznej osobowości, która przenika każdą piosenkę, każdy tekst. O czymkolwiek śpiewa, wydaje się, że przedstawia doświadczenia z własnego życia. Z minuty na minutę potrafi zmienić się nie do poznania. Teksty wykonywane przez Edytę Geppert, wszystkie razem i każdy z osobna, są czymś więcej niż zlepkiem banalnych słów, pod które podłożono muzykę. Bardzo wiele piosenek z jej repertuaru wytrzymało próbę czasu i stało się już evergreenami. Z prostych, melodyjnych małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które stają się udziałem publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazja do spotkania z jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania kontrastowych nastrojów – piosenki liryczne są zderzane z dramatycznymi, a dramatyczne –
z zabawnymi, tzw. kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku, Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich dostarczają publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.

 

Edyta Geppert mówi o sobie: Najchętniej śpiewam, jak pięknie to ujął Icyk Mager, „o tym, co sercu jest bliskie i drogie”. I jeszcze: „ Nie należę do żadnej drużyny, nie bywam tam, gdzie aktualnie wypada. Sama wybieram sobie zarówno przyjaciół, jak i współpracowników. Mówię, to co myślę. Za ten luksus żadna cena nie wydaje mi się zbyt wysoka”.

 

Jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F.Chopina (ukończyła Wydział Piosenki). Początek jej kariery można datować na 1984 rok, wtedy bowiem otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu. Potem na artystkę spadł dosłownie deszcz kolejnych laurów, m.in. wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki na Malcie i w Bratysławie, otrzymała dwa Wiktory dla najciekawszej osobowości TV i jeszcze dwukrotnie -Grand Prix Festiwalu w Opolu (1986 i 1995 rok).

DYSKOGRAFIA:
 
 1. Edyta Geppert – recital live z Teatru STU” (LP Pronit, MC Polmark 1986)
 2. „Och, życie kocham cię nad życie” (LP Arston, MC Polskie Nagrania 1986)
 3. Historie prawdziwe” (LP, MC, CD ZPR-Records 1991)
 4. Follow The Call” (MC, CD ZPR-Records 1992)
 5. Śpiewajmy” (MC, CD Pomaton EMI 1994)
 6. Pytania do księżyca” (MC, CD PolyGram 1997)
 7. „Pamiętnik, czyli kocham cię życie” (MC, CD ZPR-Records 1998)
 8. „Debiut…” (MC, CD PolyGram 1999)
 9. „Wierzę piosence” (MC, CD Universal 2002)
 10. „Moje Królestwo” (CD AA Edyta 2006)
 11. „Edyta Geppert i Kroke „Śpiewam życie” (CD AA Edyta 2006)
 12. Nic nie muszę” (CD AA Edyta, 2008)
 13. „Święta z bajki” (CD AA Edyta 2011)